برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/05/22 - نسخه شماره 3785 صفحه اصلی

 هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام 

وزير پيشنهادي کشور توضيحاتي در مورد حضور برادران همسرش در وزارت کشور ارائه داد.

به گزارش خانه ملت، عبدالرضا رحماني فضلي در مجمع نمايندگان خراسان پيرامون تشريح برنامه هاي خود اظهار داشت: ابعاد موضوعي مختلفي اعم از سياسي، امنيتي، اجتماعي و ... در وزارت کشور وجود دارد علاوه بر اين هماهنگي در استان ها نيز با استانداران و مجموعه وزارت کشور است.

وي افزود: مسئول هماهنگي 14 دستگاه حاکميتي مانند بسيج، سپاه و نيروي انتظامي وزارت کشور است. با احتساب دهياري ها 38 هزار مدير رده يک در وزارت کشور داريم که حاکميتي هستند، علاوه بر حجم بالاي کار در وزارت کشور مسائلي مانند انتخابات هم وجود دارد که تقريبا همه امور را تحت شعاع قرار مي دهد و حدود 6 ماه با هر انتخابات درگير هستيم.

هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام

وزير پيشنهادي کشور ادامه داد: بنده هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام؛ هماهنگي به معناي مشورت کردن و رعايت اصول است. در دور قبل اعلام کرديم که با شاخص هاي مشخص استانداران تعيين مي شوند.

وي افزود: در دور قبل به جز يک استاندار که خود نمايندگان گفتند نمي توانيم به توافق برسيم و هرکسي را وزير کشور انتخاب کند مي پذيريم در بقيه موارد متناسب با شاخص ها به توافق رسيديم.

رحماني فضلي گفت: در دور جديد تعويض استاندارها متناسب با عملکرد و شرايط تصميماتي از سر ناچاري اتخاذ شد زيرا نزديک به انتخابات مجلس بوديم، در حال حاضر نيز براي انتخاب استانداران همانند دور قبل هماهنگي ها براساس اصول انجام مي شود زيرا از نظر عقلي و تجربي اثبات شده که اين شيوه صحيح است.

وزير پيشنهادي کشور گفت: ارکان اصلي هر شهر و شهرستان نمايندگان، فرمانداران و ائمه جمعه هستند و اگر اين ارکان هماهنگ باشند بقيه مسئولان به هماهنگي مي رسند.

متولي توسعه روستايي وزارت کشور نيست

وي ادامه داد: متولي توسعه روستايي وزارت کشور نيست بلکه 10 متولي دارد که يکي از مشکلات نيز عدم وجود متولي واحد براي توسعه روستايي است. دهيارها را نيز شوراها تعيين مي کنند.

وزير پيشنهادي کشور اظهار داشت: اولويت وزارت کشور ايجاد توازن و تعادل است و تلاش مي شود تا اختيارات بيشتري را براي استان ها تعيين کنيم تاکنون 84 اختيار جديد از هيات دولت براي استان ها گرفته ايم همچنين با دستگاه هاي اجرايي نيز توافق کرديم و اختياراتي را به استان ها دادند که البته هنوز هم کافي نيست.

83 درصد از فرمانداران و بخشداران فعلي از نيروهاي وزارت کشور هستند

رحماني فضلي با بيان اينکه روستاها در اولويت هستند، گفت: دهياري ها از سال 82 تاکنون 10 هزار ميليارد تومان پول دريافت کردند که از اين 10 هزار ميليارد، 7 هزار و 600 ميليارد آن در طول 4 سال دولت يازدهم پرداخت شده که معادل 71 درصد کل مبلغ 10 هزار ميليارد تومان مي شود و براي سال بعد نيز با اصلاحي که در قانون انجام شده مي توانيم بيشتر کمک کنيم.

وزير پيشنهادي کشور اظهار داشت: مدت هاست که پرونده تقسيمات استاني بسته شده و در سطحي بالاتر از دولت اين مباحث مطرح شده است ضمنا اگر قرار بر تقسيمات کشوري باشد بايد در مجلس انجام شود براي مثال استان هايي مانند کرمان و مازندران نيز به دنبال تقسيمات جديد کشوري هستند ولي واقعا معلوم نيست که مشکلات موجود با تقسيمات جديد استاني حل شود زيرا مشکلات جدي در نظام برنامه ريزي و نظام بودجه ريزي وجود دارد و اين مسائل بايد حل شود.

رحماني فضلي گفت: وقتي که در دولت يازدهم به عنوان وزير کشور انتخاب شدم 80 درصد فرمانداران و بخشداران از نيروهاي خارج از وزارت کشور بودند که اين نيروها معمولا تجربه کار ندارند يا با قوانين آشنا نيستند و آموزش پذيري آن ها کند است و فرمانبرداريشان نيز کم است.

وي افزود: 83 درصد از فرمانداران و بخشداران فعلي از نيروهاي وزارت کشور هستند، وقتي از خارج از وزارت کشور نيرو انتخاب مي شود سبب ايجاد بي انگيزگي در نيروهاي وزارت کشور مي شود.

رحماني فضلي با بيان اينکه آموزش هاي مستمر و کارگاه هاي آموزشي براي فرمانداران و بخشداران در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: از رئيس جمهور درخواست کردم تا 3 هزار نفر نيروي جديد بگيريم و ظرف 4 سال در حد بخشدار، فرماندار و معاون فرماندار آموزش بدهيم، وزارت کشور با ضعف نيرو مواجه است و من نخواستم از بيرون نيرو بياورم چون اين روند غلط ادامه مي يافت.

توضيحات رحماني فضلي در مورد حضور اقوامش در وزارت کشور

وزير پيشنهادي کشور ادامه داد: انتقاد ديگر به من اين است که چرا از بين خراساني ها، فرماندار انتخاب مي کنم؟ پاسخ من اين است که خراسان بزرگ است و مي توان تعداد زيادي فرماندار در آن پيدا کرد و واقعا اينگونه نيست که بخواهم هم ولايتي هاي خودم را انتخاب کنم.

وي افزود: پسر بنده هيچ ارتباطي با وزارت کشور ندارد، پسر من عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي است که در دانشگاه شهيد بهشتي نيز تدريس مي کند و دکتراي اقتصاد دارد.

رحماني فضلي با بيان اينکه برادر همسر من استاد دانشگاه مشهد است و در آنجا تدريس مي کند، گفت: به دليل اينکه رشته تحصيلي وي برق و الکترونيک است براي اينکه يک نفر مطمئن جهت نظارت بر روند انتخابات الکترونيکي داشته باشم از ايشان خواهش کردم که کنترل هاي لازم را بر اين سيستم داشته باشد.

وي گفت: در تمام کشور احراز هويت رأي دهندگان به صورت الکترونيکي انجام شد و در 140 شهر انتخابات به صورت الکترونيکي برگزار شد.

وزير پيشنهادي کشور ادامه داد: ديگر برادر همسر من در مشهد و شهرهاي ديگر شهردار بوده است و آقاي خندان دل ايشان را مامور کرده تا کمک کنند. استخدامي در کار نيست و اين ها سال هاست که استخدام هستند.

رحماني فضلي گفت: در وزارت کشور به همکاري و هماهنگي با مجلس نياز داريم زيرا نهادي حاکميتي است و در ابعاد و موضوعات مختلف وظيفه دارد.

وزير پيشنهادي کشور با بيان اينکه شب گذشته به خاطر سيل نتوانسته ام بيش از دو ساعت بخوابم زيرا بايد هماهنگي هاي لازم را انجام مي دادم، گفت: منابع مالي مديريت بحران در اختيار سازمان برنامه است و هر چه تلاش کرديم که اين موضوع تغيير کند در مجلس رأي نياورد و اکنون در موارد بحراني بايد از وزارت دفاع هليکوپتر بگيريم و از وزارت راه لودر و بلدوزر بگيريم و از هلال احمر درخواست چادر داشته باشيم که همه اين ها نياز به پيگيري دارد و سختي هايي در اين مسير وجود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
خبر
بورس
خودرو
صنعت ومعدن
كشاورزي
بانک وبيمه