برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/05/22 - نسخه شماره 3785 صفحه اصلی

 ورود ميلياردها دلار سرمايه خارجي به کشور بعد از برجام 

وزير پيشنهادي امور خارجه با بيان اينکه در برجام به اهداف خود رسيده‌ايم، گفت: موانع حوزه‌هاي بانکي، نفتي و حمل و نقل برداشته شده است.

به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف وزير پيشنهادي امور خارجه در جلسه فراکسيون اميد حضور يافت و درباره برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي چهار سال دوم کاري خود گفت: در حوزه سياست خارجي طبق قانون وزارت خارجه صرفا مسئول روابط خارجي نيست و تمامي امور به خصوص اين حوزه زير نظر مقام معظم رهبري است که در چارچوب ها تعيين مي شود.

وزير پيشنهادي امور خارجه کشورمان در ادامه با بيان اينکه هماهنگي اين وزارتخانه با ساير وزارتخانه ها در دولت يازدهم مناسب بود، عنوان کرد: در اجلاس اخير عليرغم اينکه برنامه کاملا داخلي بود اما از 27 کشور اروپايي در آن حضور داشتند لذا بايد به واقعيات آنگونه که هست نگاه کرد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه حضور 105 هيأت خارجي در مراسم تحليف در تاريخ جمهوري اسلامي بي نظير است، اظهار داشت: نبايد اين واقعيات را دست کم گرفت و بايد از ظرفيت هاي موجود آن استفاده کرد.

ظريف در ادامه حوزه همسايگان و ديپلماسي اقتصادي را از مهم ترين اولويت هاي وزارت امور خارجه دانست و افزود: تا پيش از اين هيچ سهميه اي در معادلات بين المللي درباره سوريه نداشتيم اما اکنون ما تعيين کننده برگزاري جلسات و اعضايي که مي توانند در اين جلسات حاضر شوند، هستيم.

وزير پيشنهادي امور خارجه در ادامه با اشاره به تغييرات ساختاري که اين وزارتخانه در دستور کار دارد، عنوان کرد: متناسب با اولويت ها تغيير در ساختار خواهيم داشت که بر همين اساس معاونت هاي منطقه اي حذف شده و معاونت سياسي با تمرکز بر حوزه هاي مورد نياز فعال مي شوند.

وي در ادامه با اشاره به هماهنگي هاي داخلي که وزارت خارجه با ساير دستگاه ها دارد آنها را در چارچوب دانست و اظهار داشت: در حوزه برجام به اهداف خود رسيده ايم و تاکنون موانع حمل و نقل، حوزه نفت و بانک برداشته شده است و از آنجايي که در مذاکرات درباره ساير حوزه ها صحبت نشد لذا نمي توان انتظار داشت تحريم ها در حوزه هاي ديگر نيز برداشته شود.

ظريف در ادامه با بيان اينکه تاکنون ميلياردها دلار سرمايه خارجي بعد از برجام وارد کشور شده، اظهار داشت: البته بدعهدي آمريکا بايد به نحوي پاسخ داده شود که در پايان اين اقدامات به نفع آمريکايي ها نباشد چنانچه سرمايه گذاري توتال در ايران يک پله جهش محسوب مي شود.

وزير پيشنهادي امور خارجه کشورمان در پايان درباره حضور زنان و اهل سنت در اين وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در دولت يازدهم نخستين دستگاهي بود که از حضور زنان به عنوان معاون وزير و سفير و همچنين يک سفير اهل سنت استفاده کرد که اين منوال در دولت دوازدهم ادامه مي يابد البته متأسفانه به دليل عدم توجه به حوزه زنان، بانوان زيادي در سطوح مديريتي وزارت خارجه نداريم اما روي اين موضوع کار مي کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
خبر
بورس
خودرو
صنعت ومعدن
كشاورزي
بانک وبيمه