برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/04/24 - نسخه شماره 3762 صفحه اصلی

 بازطراحي راکتور اراک معامله‌اي پر سود بود 

سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت : شرط آب سنگين بودن راکتور در هر سه حوزه (خنک کننده، بازتاب دهنده و کند کننده) حفظ شده است و امکانات آزمايش سوخت نيز براي آن در نظر گرفته شده. اين براي ايران يک معامله پرسود بود.بهروز کمالوندي در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اين پرسش که ارزيابي شما از توافق هسته‌اي پس از گذشته سه سال چيست، هنوز هم به اندازه همان روزهاي نخست از اين توافق دفاع مي کنيد؟ با بيان اين که توافق هسته‌اي را بايد از زاويه‌هاي مختلف نگاه کرد افزود: در يک نگاه توافق هسته‌اي شامل موضوع هسته‌اي و مساله رفع تحريم‌ها مي‌شود و از زاويه ديگر معتقدم برجام تعاملات ما با قدرت‌هاي بين‌المللي را تعريف مي‌کند.

وي گفت: برخي موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي پيرامون ايران در گذشته وجود داشته و دارد که هر از چند گاهي حالت بحراني به خود مي‌گيرد و به عنوان يک موضوع مهم در سطح منطقه و بين‌الملل مطرح مي‌شود. اين نوع مسائل براي ما عادي شده است و مي‌دانيم که اگر يک مساله‌اي حل شود،‌ طرف‌هاي مقابل به ويژه آمريکا موضوع ديگري را علم مي‌کنند. اين مسائل ادامه دارد،‌ مگر آن‌که جمهوري اسلامي ايران دست از آرمان‌هايش بکشد، اما تا زماني که اين روند ادامه دارد ايجاد اين مشکلات براي ما کمابيش هست و ما بايد با تدبير با آن‌ها روبرو شويم.وي تصريح کرد: در برخي مواقع مثل حملات تروريستي اخير در تهران، واکنش و تدبير ايران استفاده از موشک‌ بود، اما در برخي مواقع مثل موضوع هسته‌اي استفاده از ديپلماسي و گفت‌وگو.سخنگوي سازمان انرژي اتمي در ادامه با اشاره به روند شکل‌گيري مذاکرات هسته‌اي در دولت يازدهم ادامه داد: وقتي مذاکرات هسته‌اي در دولت يازدهم مطرح شد در شرايطي بوديم که طرف مقابل تمام تلاش خود را کرده بود تا از روش‌هاي مدنظر خود جلوي فعاليت‌هاي هسته‎‌اي ايران را بگيرد،‌ اما ناتوان از اين مساله دست به يک عقب‌نشيني اساسي از اهداف اوليه‌اش زد و مهم‌ترين آن پذيرش هسته‌اي شدن ايران و غني‌سازي بود.وي ادامه داد: شرط آب سنگين بودن راکتور در هر سه حوزه (خنک کننده، بازتاب دهنده و کند کننده) حفظ شده است و امکانات آزمايش سوخت نيز براي آن در نظر گرفته شده. اين براي ايران يک معامله پرسود بود و طرف مقابل تعهدات ويژه‌اي را در بازطراحي راکتور در قالب سند رسمي پذيرفت. روند بازطراحي اين راکتور حتي در حالت برگشت‌ طرف مقابل از تعهداتش تحت تاثير قرار نخواهد گرفت.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي اظهارنظر مقامات سازمان در رابطه با اين‌که راکتور اراک مجوز راه‌اندازي در دولت قبل يا قبل از برجام را نداشت، صحيح دانست و گفت: اين نوع برخوردها با توجه به اهميت موضوع ايمني در حوزه هسته‌اي صرفا مربوط به ايران نيست، بلکه موضوعي بين‌المللي و جهاني است.وي به ساخت نيروگاه “برکه” امارات متحده عربي اشاره کرد و گفت: اين نيروگاه توسط کره جنوبي ساخته و تحت لايسنس وستينگهاوس آمريکا، قرار بود 2017 استارت بخورد اما به خاطر مسائل ايمني به 2018 موکول شده است.معاون صالحي با اشاره به راکتور اراک اظهار کرد: قبل از آن‌که برجام اتفاق بيفتد اين راکتور در شرف تکميل شدن بود و مرکز ايمني هسته‌اي کشور اطلاعاتي را از پيمانکار خواسته بود. شايد آنها مي‌توانستند در آينده نه چندان دور راکتور را تکميل کنند اما اينکه برخي فکر مي‌کنند اين راکتور همان موقع آماده راه‌اندازي بود، اشتباه است.

خوش‌بينانه‌ترين زمان براي راه‌اندازي راکتور اراک 1397 بود که مي‌توانست استارت اوليه را بزند و البته معمولا راه‌اندازي کامل نيز مستلزم زمان زيادي است. در برخي موضوعات ديگر هم برخي اظهاراتي مطرح کردند از جمله در رابطه با نيروگاه بوشهر که آن هم اشتباه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
خبر
بورس
خودرو
صنعت ومعدن
كشاورزي
بانک وبيمه
بانک‌ها نرخ سود فعلي را قابل اجرا نمي‌دانند
تکميل مسکن مهر تا پايان سال
Y7 Prime يک گوشي براي همه زمان‌ها