برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 بازدهي مطلوب در طرحهاي پتروشيمي است 

مينا هرمزي | با توجه به مشکلاتي که در اقتصاد، صنعت نفت و پتروشيمي وجود دارد، اما آمارها نشان مي دهند که پروژه هاي پتروشيمي از بازدهي مطلوبي برخوردارند که دانستن اين حقيقت براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي مفيد است.

بر اساس آخرين اطلاعاتي که مديريت برنامه ريزي تلفيقي پتروشيمي منتشر کرده است، در گذشته 67 طرح نيمه تمام پتروشيمي وجود داشته که در حال حاضر يکسري از طرحها حذف شده و به 52 طرح نيمه تمام رسيده است. با توجه به اينکه ميانگين پيشرفت حدود 20درصد است، با يک تعبيه سيستمي که آن استفاده از سرمايه گذران داخلي و جذب سرمايه گذاري خارجي است، اين پروژه ها مي توانند به شروع فعاليت برسند.

با راه اندازي 52 طرح نيمه تمام، ضمن اينکه اشتغالزايي در کشور ايجاد مي شود، آن بخش از تنوع محصولات پتروشيمي که در کشور کم است، با آمدن اين سرمايه ها و راه اندازي اين پروژه ها و به نتيجه رسيدن آنها چيزي حدود حداقل 60 ميليون تن به ظرفيت اسمي پتروشيمي اضافه مي شود. در واقع بايد تلاش بر اين باشد تا ظرفيتهايي که به صورت سرمايه گذاري مستقيم در صنعت پتروشيمي صورت گرفته به بهره برداري برسد.

دوره بهره برداري 3 تا 5 ساله

اگر با برنامه ريزي درست اين کارها انجام شود، با ظرفيت موجود که در حال حاضر حدود 45 ميليون تن است به بالاي 100 ميليون تن در سال مي رسد و دوره بهره برداري طرحهاي جديد اصلاح شده، 3 تا 5 سال است. اين دليل، انگيزه خوبي براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي است که در مقايسه با ساير طرحها در حوزه انرژي به سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي روي خوش نشان دهند.

اين بازدهي مطلوب در سرمايه گذاري اقتصادي، در طرحهاي توسعه اي و طرحهايي که مي تواند ارزش افزوده يا زنجيره تکميل ارزش افزوده در توليد را داشته باشند براي سرمايه گذاري جذاب است. اگر روي اين موضوع کار شود، مي تواند براي کشور و سرمايه گذاران مفيد واقع شود.

بالفعل شدن ظرفيتهاي پتروشيمي

ظرفيتي که امروز از پتروشيمي ها استفاده مي شود ظرفيت بالقوه پتروشيمي ها نيست. اين ظرفيت با برنامه ريزي صحيح و با ثبات بايد تبديل به ظرفيت بالفعل شود. ظرفيتهاي خالي بسياري در صنعت پتروشيمي وجود دارد. در حال حاضرکه دوران پسابرجام است و محدوديتهايي که قبلا کشور با آن روبرو بوده به آرامي با برقراري سيستم متعارف بانکي برداشته مي شود، اکنون زمان آن است که مديران کشور با مديريت صحيح از اين فضاي به دست آمده براي به دست آوردن بازار صادراتي استفاده کنند.

ايجاد مناطق ويژه اقتصادي پتروشيمي

در آخرين ويرايشي که شرکت ملي صنايع پتروشيمي در ابتداي ارديبهشت ماه امسال منتشر کرده در آن به نکاتي اشاره شده که حائز اهميت است. نکته مهم آن اين است که مناطق ويژه اقتصادي پتروشيمي ايجاد شود. اين هم يکي از نکات ارزشمندي است که اگر کشور به سمت ايجاد منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي برود کار بسيار مهمي انجام داده است. مثل منطقه ويژه جاسک – مکران که مي تواند يک ضريب ايمني خيلي خوبي بعد از تنگه هرمز باشد که مي تواند يک هاب پتروشيمي ايجاد کند.

از طرف ديگر ما به شرکتهاي توسعه اي در پتروشيمي نياز داريم. شرکتهاي توسعه اي که بتوانند در زمينه هاي مواد چه واسطه اي و چه تکميلي فعاليت کنند. نبايد فراموش شود که طرحهاي بخش خصوصي صنعت پتروشيمي بايد در اولويت قرار داده شود. همچنين طرحهاي مطالعاتي شرکت ملي صنايع پتروشيمي بعد از اينکه تصويب شد بايد در اختيار شرکتهاي صد در صد خصوصي قرار بگيرند. اگر به سمت استفاده از ظرفيت بخش خصوصي در صنعت پتروشيمي حرکت شود، آن وقت مي توان از صنعت پتروشيمي به عنوان صنعت ارزش آفرين ياد کرد. دولت بايد با حمايت از بخش خصوصي و ايجاد مناطق ويژه اقتصادي پتروشيمي، توسعه پايدار را براي صنعت پتروشيمي ايجاد کند.

?


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو