برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 با پايين رفتن قيمت‌هاي نفت؛جان سختي شرکت‌هاي شيل آمريکا به محک گذاشته مي‌شود 

بعضي از توليدکنندگان شيل آمريکا مدعي هستند مي‌توانند با قيمت‌هاي پايين 50 دلار در هر بشکه يا حتي 45 دلار، توليد سود آوري داشته باشند و بازار نفت احتمالا اين ادعاها را به آزمايش خواهد گذاشت.

به گزارش ايسنا، طبق آمار شرکت خدمات ميدان نفتي بيکر هيوز، شرکت‌هاي شيل با افزودن 425 دکل جديد براي حفاري نفت از پايان ماه مه سال 2016 به اين طرف، شمار دکل‌هاي حفاري نفت فعال را بيش از دو برابر افزايش داده‌اند.

توليد ‌کنندگان با وجود کاهش حدود 10 دلاري قيمت‌هاي نفت پايه از اواسط فوريه، به اضافه کردن دکل‌هاي جديد ادامه دادند. قيمت‌ها اکنون چهار دلار پايين سطح قيمت مدت مشابه سال گذشته هستند.

دکل‌ها با نرخ مشابه اوج دوران رونق شيل در فاصله سال 2012 تا 2014 اضافه شده‌اند تا تضمين کنند توليد تا پايان سال 2017 و در سال 2018 به رشد قابل توجه ادامه خواهد داد.

اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش‌ بيني کرده است توليد 48 ايالت اين کشور در سال 2017 به ميزان 340 هزار بشکه در روز و در سال 2018 به ميزان 500 هزار بشکه در روز افزايش خواهد يافت.

در نتيجه توليد ‌کنندگان شيل آمريکا به همراه ساير توليد ‌کنندگان غيرعضو اوپک احتمالا همه افزايش در تقاضاي جهاني براي نفت در سال 2018 را جذب خواهند کرد و سهم خود از بازار را به ضرر اوپک، به ميزان قابل توجهي افزايش خواهند داد.

توليد ‌کنندگان شيل و اوپک اکنون در يک روند رويارويي قرار گرفته‌اند زيرا در حالي که اوپک در تلاش براي بالا بردن قيمت‌ها به محدود کردن توليد اقدام کرده است، شرکت‌هاي حفاري شيل دکل‌هاي بيشتري را براي افزايش توليد اضافه مي‌کنند.

اين تضاد احتمالا با کاهش قيمت‌هاي نفت که رشد شيل را مهار مي‌کند، حل خواهد شد. قيمت‌هاي نفت در حال حاضر کاهش قابل توجهي پيدا کرده تا رونق حفاري را محدود کند و توليد را در يک روند پايدارتر قرار دهد.

تجربه گذشته نشان مي‌دهد تغييرات در شمار دکل‌هاي حفاري نفت آمريکا معمولا 15 تا 20 هفته عقب‌تر از تغييرات در قيمت‌هاي نفت وست تگزاس اينترمديت است.

کاهش قيمت‌هاي نفت وست تگزاس اينترمديت از فوريه احتمالا بايستي باعث شود رشد دکل‌هاي حفاري در فاصله اواسط ژوئن تا پايان ژوييه متوقف شده و حتي کاهش پيدا کند.

اگر رشد شمار دکل‌هاي حفاري متوقف شده يا در چند هفته آينده کاهش پيدا کند، ممکن است براي قيمت‌هاي نفت اندکي حمايت فراهم کند. با اين همه اگر رشد دکل‌هاي حفاري ادامه پيدا کند نگراني‌ها نسبت به توليد بيش از حد افزايش پيدا کرده و باعث مي‌شود قيمت‌ها تحت فشار مضاعفي قرار بگيرند.

بسياري از توليدکنندگان شيل بخش بزرگي از توليد برنامه ريزي شده خود در سال 2017 را در قيمت‌هاي بالاي 50 دلار در هر بشکه تحت پوشش ريسک قرار دادند که به آنها در برابر ريزش اخير قيمت‌ها، اندکي حمايت فراهم مي‌کند.

شرکت‌هاي شيل از فراواني سرمايه جديد از سوي سرمايه گذاران خصوصي که ديدگاه خوشبينانه‌اي نسبت به دورنماي هر دو قيمت پايه و توليد داشتند، سود برده‌اند، اما تنها بخش کوچکي از توليد آنها براي سال 2018 تحت پوشش ريسک قرار گرفته است که توليد ‌کنندگان شيل را در برابر قيمت‌هاي پايين در معرض آسيب پذيري بيشتري قرار مي‌دهد.

بهاي معاملات پايين احتمالا بر پوشش ريسک تاثير منفي مي‌گذارد مگر اين که توليدکنندگان شيل واقعا در قيمت‌هاي پايين‌تر سودآور باشند يا از اين بترسند که قيمت‌ها کاهش بيشتري پيدا خواهند کرد.

براساس گزارش رويترز، در هر حال کاهش هر دو قيمت تحويل فوري و معاملات آتي، رونق حفاري را محدود خواهد کرد که به نوبه خود براي قيمت‌هاي نفت کف ايجاد مي‌کند. اما تا زماني که اين رونق نشانه‌هاي واقعي آهسته شدن را نشان دهد، قيمت‌هاي نفت تحت فشار نزولي خواهند ماند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو