برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري:امضاي قراردادهاي جديد نفتي قدرت چانه‌زني ايران را در عرصه بين‌الملل تقويت مي‌کند 

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري با بيان اين‌که توسعه مناسبات اقتصادي سبب بالارفتن قدرت چانه زني کشور در عرصه بين‌المللي مي‌شود، گفت: در قراردادهاي جديد نفتي افزون بر سرمايه‌گذاري به موضوع انتقال فناوري و بازاريابي براي فروش محصولات نيز توجه شده است.

به گزارش ايرنا، علي وطني درباره اجراي قراردادهاي جديد نفتي، گفت: امروزه، صنعت نفت از جنبه سنتي خود فاصله گرفته است، به طوري که در بخش اکتشاف، توليد و انتقال به فناوري‌هاي جديد نياز است و اين فناوري‌ها در اختيار شرکت‌هاي بين‌المللي قرار دارد.

وي با بيان اين‌که اين فناوري‌ها از يک سو بسيار گران قيمت هستند و از سوي ديگر در اختيار ما قرار نمي‌دهند، افزود: وقتي سرمايه‌گذاري خارجي به کشور وارد مي‌شود، موظف هستيم اين فناوري را به کشور منتقل کنيم.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري تصريح کرد: حجم سرمايه گذاري در بخش بالادستي صنعت نفت بسيار بالاست و به‌طور معمول به چند ميليارد دلار مي‌رسد، همچنين وضع مالي در کشور به گونه‌اي است که براي اين حجم از سرمايه‌گذاري در صنعت نفت، منابع کافي وجود ندارد، صنعت نفت هم اکنون پولي در اختيار ندارد که بخواهد در بخش اکتشاف و توليد سرمايه‌گذاري کند.

وطني به تدوين قراردادهاي جديد نفتي اشاره و عنوان کرد: در اين قراردادها، افزون بر سرمايه‌گذاري به موضوع انتقال فناوري و بازاريابي براي فروش محصولات نيز توجه شده است.

وي ادامه داد: وزارت نفت در اين قراردادها تاکيد کرده است که سرمايه‌گذاري در کشور بايد با انتقال فناوري همراه باشد، همچنين، علاوه بر انتقال فناوري، شرکت خارجي سرمايه‌گذار بايد براي بازاريابي بخشي از محصولات توليدي، با ايران همکاري کند.

لحاظ کردن منافع مشترک در تدوين قراردادهاي جديد نفتي

وطني به وجود برخي انتقادها در تدوين اين قراردادها اشاره کرد و گفت: امضاي قراردادي که 100 درصد به نفع ما و 100 درصد به ضرر طرف خارجي باشد، امکان پذير نيست و هيچ شرکت و يا کشور عاقلي اين موضوع را نمي‌پذيرد، بنابراين بايد منافع مشترک در نظر گرفته شود.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري افزود: وزارت نفت، مدل‌هاي قراردادي تهيه کرده است که اگر ايرادي داشته باشد بايد در فضاي کارشناسي مورد بررسي قرار گيرد.

وي با بيان اين‌که اکنون شرايط براي همکاري بيشتر با نهادهاي بين‌المللي فراهم است، تصريح کرد: ما در دوران تحريم، سهم خود را در بازار و سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) از دست داديم، اما اکنون به جايي رسيده‌ايم که توانستيم از حق خود دفاع کرده و سهم و جايگاه خود را پس بگيريم.

وطني به تاثير توسعه مناسبات بين‌المللي در تامين منافع ملي اشاره کرد و گفت: توسعه اين مناسبات قدرت چانه زني کشور را در عرصه بين‌المللي بالا مي‌برد، زماني که کشوري از طريق همکاري‌هاي نفتي و اقتصادي به کشور ديگر وابسته شد، از آن کشور در مجامع بين‌المللي دفاع خواهد کرد.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري تاکيد کرد: اصل همکاري بين‌المللي يک اصل پذيرفته شده در کشور است، البته اگر درباره جزييات همکاري با شرکت‌هاي بين‌المللي، انتقادي وجود دارد بايد در فضاي کارشناسي بررسي شود.

وي درباره زيان ناشي از تاخير در اجراي قراردادهاي جديد نفتي، عنوان کرد: بسياري از مخازن نفت و گاز کشور مانند پارس جنوبي، مشترک است که هرچه ديرتر براي توسعه آن‌ها اقدام کنيم، زيان کرده‌ايم.

وطني با بيان اين‌که از دست رفتن بازارهاي بين‌المللي از جمله اين زيان‌هاست، گفت: اجرا نکردن اين قراردادها باعث خروج نيروي انساني متخصص از کشور خواهد شد، وقتي نيروي انساني مشاهده کند که در کشور فرصت کار فراهم نيست، کشور را ترک مي‌کند و سراغ ديگر شرکت‌ها و کشورها و حتي کشورهاي رقيب خواهد رفت.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري با بيان اين‌که در صورت تاخير در امضاي قراردادهاي جديد، به فناوري‌هاي جديد دست نخواهيم يافت، ادامه داد: در صورت در اختيار گرفتن فناوري‌هاي جديد، به جاي خام فروشي نفت و مواد پايه پتروشيمي، مي‌توانيم محصولات جديدتر و داراي ارزش افزوده بيشتر را صادر کنيم که سبب گسترده شدن و پايدار شدن بازارهاي صادراتي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو