برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 صنايع برتر بازار در دوران رکود 

مدير عامل تامين سرمايه آرمان گفت : وجود مهمترين دليل اقبال بازار به صنايع کوچک علاوه بر وضعيت بنيادي خوب، شناوري پايين و کم بودن عرضه کننده حقوقي است.

به گزارش عصر مالي، محمودرضا خواجه نصيري در خصوص وضعيت اين روزهاي بازار سرمايه با تاکيد بر اينکه هيچ اتفاق جديدي که باعث خروج بازار از رکود شود هنوز رخ نداده است، گفت: در حال حاضر بازار سرمايه در شرايط انتظار به سر مي برد تا با آغاز به کار دولت دوازدهم سياست هاي اقتصادي جديد دولت مشخص شود.

وي با تاکيد بر اينکه تصميم هاي اقتصادي دولت دوازدهم براي بازار سرمايه مهم و سرنوشت ساز است، اظهار داشت: بر همين اساس سرمايه گذاران بازار سهام ترجيح مي دهند فعلا منتظر باشند تا در شرايط شفاف تري سرمايه گذاري کنند.

خواجه نصيري معتقد است اگر دولت در ماه هاي آينده در جهت رونق اقتصادي گام هاي جدي تري بردارد، وضعيت کل صنايع بهبود خواهد يافت و همه بنگاه هاي توليدي از رونق اقتصادي منتفع مي شوند و به تبع اين اتفاق بازار سرمايه نيز در مسير رشد قرار خواهد گرفت.

مدير عامل تامين سرمايه آرمان با تاکيد بر اينکه اگر برنامه هاي اقتصادي دولت در دوره بعدي بر مبناي رونق اقتصادي باشد ، نرخ ارز نيز از اين رونق متاثر خواهد شد، گفت: افزايش نرخ ارز باعث رشد حاشيه سود شرکت هاي صادرات محور مي شود. وي همچنين يکي ديگر از تبعات رونق اقتصادي را افزايش تورم دانست و ادامه داد: افزايش تورم نيز براي بازار سرمايه اتفاق خوبي است و حاشيه سود صنايع مصرفي مانند صنايع غذايي، شوينده و لاستيکي را بهبود مي بخشد. خواجه نصيري در بررسي فصل مجامع تاکيد کرد: با توجه به برگزاري بخشي از مجامع و آنچه مشخص است فصل مجامع سال جاري پر تلاطم نيست؛ چراکه عملکرد شرکت ها غالبا با پيش بيني ها منطبق است و فصل مجامع اطلاعات جديدي به بازار نمي دهد.

به گفته وي تنها عاملي که در فصل مجامع ممکن است بازار را متاثر کند برخي تحرکات حقوقي ها قبل از مجمع است که تصميم به ورود يا خروج از برخي گروه ها دارند اما به طور کلي مجامع تاثير قابل توجهي بر کليت بازار سرمايه ندارد. وي همچنين با اشاره به صنايع برتر بازار سرمايه از ابتداي سال جاري به برخي صنايع با بازدهي بالاي 40 درصد اشاره کرد و افزود: در سه ماهي که از سال جاري گذشته است برخي صنايع کوچک به دليل شرايط خاص بازار سرمايه و کمبود نقدينگي بيشتر مورد توجه قرار گرفتند.

خواجه نصيري بازدهي بالاي اين صنايع را صرفا متاثر از شرايط بنيادي ندانست و گفت: کمبود نقدينگي باعث شده است تا بازار به سمت صنايع کوچک با شناوري کم حرکت کند در اين ميان برخي گروه هاي کوچک نيز که در کنار اقبال بازار با دلايل بنيادي نيز همراه بودند بازدهي خوبي براي سرمايه گذاران به همراه آوردند.

وي به صنعت قند و شکر به عنوان يکي از صنايع پر بازده امسال اشاره کرد و گفت: بازار در اين گروه شاهد بهبود گزارش هاي دوره اي بود که يکي از دلايل مهم آن افزايش تقاضاي داخلي است به طور کلي افزايش سودآوري در صنايع مصرفي بازار سرمايه به دليل رشد تقاضا در جامعه است.

وي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر برخي صنايع بزرگ بازار شرايط بنيادي مطلوبي دارند، افزود: با اين وجود مهمترين دليل اقبال بازار به صنايع کوچک علاوه بر وضعيت بنيادي خوب، شناوري پايين و کم بودن عرضه کننده حقوقي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو