برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 در کميسيون کشاورزي اتاق تهران مطرح شد:دخالت دولت در تجارت موادغذايي دليل نابساماني‌ها 

دبير انجمن صنايع لبني دخالت‌هاي دولت در توليد و تجارت محصولات کشاورزي و غذايي را يکي از دلايل عمده نابساماني‌ اخير بازار عنوان کرد.

به گزارش فارس، در نشست فعالان حوزه کشاورزي و صنايع غذايي در سي و هفتمين نشست کميسيون کشاورزي اتاق بازرگاني،‌صنايع و کشاورزي تهران به مسئله تنظيم بازار کالاهاي اساسي اشاره شد و برخي از حاضران به برخي دخالت‌هاي دولت گلايه داشتند.

رييس‌کميسيون کشاورزي اتاق تهران نيز توجه دولت را به لزوم مشاوره با بخش خصوصي براي اعطاي يارانه صادراتي جلب کرد؛ اقدامي که مي‌تواند به توسعه صادرات غيرنفتي کشور کمک کند.

مشوق‌هاي صادراتي عامل افزايش 25 درصدي لبنيات

کاوه زرگران به موضوع تخصيص يارانه صادراتي به بخش کشاورزي اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزي سال گذشته، براي صادرات محصولات لبني از کشور يارانه در نظر گرفت که اين اقدام منجر به رشد 25 درصدي ارزش صادرات اين بخش شد.

به گفته زرگران، براي سال جاري نيز وزارت جهاد کشاورزي به دنبال تخصيص يارانه صادراتي به ساير محصولات کشاورزي و غذايي است که در اين زمينه بخش خصوصي و اتحاديه‌هاي اين بخش مي‌توانند دولت را در تعيين کالاهاي مشمول ياري کنند و از اين طريق به افزايش صادرات غيرنفتي کشور کمک کنند.

دخالت دولت در توليد و تجارت موادغذايي دليل نابساماني ها

رضا باکري دبير انجمن صنايع لبني نيز دخالت‌هاي دولت در توليد و تجارت محصولات کشاورزي و غذايي را يکي از دلايل عمده نابساماني‌ اخير بازار عنوان کرد. وي در عين حال، يکي از راهکارهاي برون رفت از شرايط نابسامان کنوني را تغيير الگوي مصرف غذايي در کشور عنوان کرد و فرهنگ‌سازي براي ورود به اين تغيير و تحول را ضروري دانست.

از صادرات مازاد توليد ناتوان هستيم

گنجي قائم‌مقام اتحاديه مرغ گوشتي کشور نيز به برخي آمار توليد اين محصول در کشور اشاره کرد و گفت: سالانه 2 ميليون و 200 هزار تن مرغ گوشتي در کشور توليد مي‌شود و با اين حال نزديک به 200 هزار تن مازاد بر مصرف توليد مرغ گوشتي در کشور وجود دارد که متاسفانه توليدکنندگان اين بخش به دليل عدم برنامه‌ريزي درست از سوي دولت از صادرات آن ناتوان هستند.

وي در همين رابطه، تخصيص يارانه صادراتي به مرغ گوشتي توليد داخل را يکي از راهکارهاي اساسي دانست.

گنجي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه قيمت تمام شده توليد مرغ زنده در کشور 4900 تومان است، افزود: قيمت تمام شده مرغ بسته‌بندي و آماده مصرف در حدود 8 هزار تومان است در حالي که اين محصول در حدود 6 هزار تومان از توليدکنندگان خريداري مي‌شود.

قائم‌مقام اتحاديه مرغ گوشتي کشور همچنين افزود: طي پنج سال اخير، ميزان صادرات مرغ از ايران به طور ميانگين در حدود 45 تا 60 هزار تن در سال بوده است.

به گفته وي، در حالي ميزان واردات سالانه گوشت مرغ از سوي کشورهاي حوزه خليج فارس نزديک به 2.5 ميليون تن است که سهم ايران از اين بازار کمتر از 50 هزار تن است.

دولت فقط بازار را رصد مي‌کند

معاون دفتر بهبود تغذيه و جايگاه دام وزارت جهاد کشاورزي نيز در اين نشست، طي توضيحاتي به عدم دخالت اين وزارتخانه در تجارت محصولات کشاورزي اشاره کرد و گفت: طي سال گذشته 8 ميليون تن ذرت وارد کشور شد و از اين ميزان نزديک به 1.5 ميليون تن تا مدتي بعد از نوروز از گمرک بندر امام خميني ترخيص نشد و به يکباره قيمت ذرت در کشور افزايش يافت.

محمودرضا حيدري همچنين ميزان واردات کنجاله سويا به کشور طي سال گذشته را 3 ميليون و 200 هزار تن عنوان کرد و افزود: وزارت جهاد کشاورزي و نهادهاي زيرمجموعه اين وزارتخانه تنها به امر رصد بازار محصولات کشاورزي مشغول هستند و دخالتي در واردات اين محصولات ندارند.

وي در ادامه به آمار ميزان موجود دام زنده در کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرين آمار معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزي، ميزان دام گاو اصيل 983 هزار راس، گاو بومي 2 ميليون و 945 هزار راس، گاوميش 200 هزار راس، شتر 162 هزار راس، گوسفند 48 ميليون و 7 هزار و 700 راس و بز و بزغاله 20 ميليون و 407 هزار راس در کشور است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو