برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 دبير انجمن برنج:ممنوعيت واردات قيمت برنج را 100 درصد افزايش داد 

دبير انجمن وارد کنندگان برنج ايراني گفت: اعمال سياست ممنوعيت واردات در فصل برداشت محصول، منجر به افزايش 100 درصدي نرخ برنج توليد داخل شد.

‘مسيح کشاورز’ در گفت و گو با ايرنا درباره وضعيت بازار برنج افزود: اکنون مصرف سالانه برنج کشور ما 3.2 ميليون تن است که بين 1.7 تا 2 ميليون تن از توليدات داخلي و 1.2 تا 1.5 ميليون تن از محل واردات بايد تامين شود بنابراين ما براي تامين نياز داخلي چاره جز واردات نداريم.

به گفته وي، مصرف سرانه برنج در کشور ما بين 40 تا 41 کيلوگرم در سال است.

دبير انجمن وارد کنندگان برنج اظهارداشت: طبق برآوردها ماهانه بايد بين 100 تا 150 هزارتن برنج تامين و وارد شود درحالي که کمتر از ميزان لازم وارد مي شود.

وي افزود: اين درحاليست که وزارت جهاد کشاورزي با اجراي طرح انتزاع اقدام به سياست گذاري ممنوعيت واردات در فصل هاي برداشت محصول شد که اين ميزان واردات کفاف نياز داخلي را نمي دهد.

وي تصريح کرد: اما اين ممنوعيت طولاني شد به طوري که در سال 93 ممنوعيت واردات برنج به 14 ماه و در سال 95 به هشت ماه رسيد که موجب کسري اين محصول در کشور شد.

اين مقام مسئول در بخش واردات درباره خريد گران برنج خارجي افزود: با اجراي سياست ممنوعيت واردات ديگر خارجي ها مي دانند که ما چه زمان هايي مي توانيم برنج را خريداري کنيم بنابراين اقدام به افزايش قيمت ها مي کنند که وارد کنندگان توان خريد برنج خارجي با نرخ بالا را ندارند زيرا افزايش قيمت برنج خارجي در داخل کشور به نفع مصرف کنندگان و اقشار کم درامد نيست.

به گفته وي، همچنين اين امر موجب از دست رفتن بازار ها مي شود که با توجه به شرايط منطقه اين تهديدي براي کشور ما محسوب مي شود.

وي يکي ديگر از مشکلات را قاچاق اين کالا دانست و گفت: در زمان واردات رسمي برنج از کشور هند به شکل مستقيم تامين و وارد مي شود اما در زمان ممنوعيت واردات اين محصول به سمت کشورهاي همسايه به ويژه امارات سوق داده مي شود و از انجا اين کالا از طريق مرز نشينان، ملوانان، ته لنجي ها، تعاوني هاي مرز نشين و مناطق آزاد تامين و به شکل هاي غير رسمي (قاچاق) وارد مي شود.

وي تعرفه بالاي برنج را يکي ديگر از مشکلات برشمرد و اظهارداشت: دولت با تعرفه گذاري 40 درصدي با ما به التفاوت 500 توماني براي حقوق ورودي 1800 تومان اختلاف قيمت با قاچاق ايجاد مي کند که اين اختلاف قيمت هاي زياد در واردات رسمي و غير رسمي انگيزه قاچاق را افزايش مي دهد.

تعرفه 26 درصدي واردات برنج کاهش قاچاق را منجر شد

وي افزود: خوشبختانه دولت امسال تعرفه واردات برنج را به 26 درصد رساند که همين امر موجب کاهش ورود کالاي قاچاق شده است.

به گفته وي، طي پنج ماه اخير ورود برنج قاچاق نداشته ايم.

افزايش 100 درصدي قيمت برنج ايراني

کشاورز تمامي اين عوامل را در افزايش 100 درصدي نرخ برنج توليد داخل موثر دانست و گفت: اکنون هرکيلوگرم برنج کيفي ايراني با قيمت هايي بين 100 تا 200 هزارريال و برنج پرمحصول با نرخ هاي بيش از 60 تا 70 هزارريال عرضه مي شود.

قيمت برنج ايراني منطقي شود

وي با تاکيد براين که بايد قيمت برنج توليد داخل منطقي شود افزود: قيمت منطقي برنج پرمحصول حداقل بايد همپاي نرخ جهاني برنج يا برنج خارجي کيفي باشد.

وي اضافه کرد: طي سالهاي اخير با وجود اعمال ممنوعيت واردات نرخ برنج خارجي هم قيمت نرخ جهاني بوده و تغييري نداشته بلکه درنهايت متناسب با نرخ تورم به بازار عرضه شده است.

وي براين باور است که برنج يک کالاي لوکس نيست بنابراين بايد تمامي اقشار جامعه بتوانند از ان بهره مند شوند نه اين که اقشار خاصي برنج کيفي و مابقي برنج هاي خارجي را مصرف کنند.

وي 75 درصد واردات برنج خارجي را مربوط به هندوستان دانست و گفت: ايران به دليل امکان مبادلات پولي نزديک 75 درصد برنج کيفي خود را از هند تامين مي‌کند.

وي افزود: البته برنج پاکستاني مطلوب طبع ايراني ها و برنج تايلندي ارزان است اما به دليل نداشتن مبادلات پولي مناسب نزديک 20 درصد برنج از پاکستان و پنج درصد از ساير کشورهاي تامين مي شود.

واردات 400 هزارتن برنج طي پنج ماه

وي اضافه کرد: طبق آمارها طي پنج ماه گذشته (بهمن ماه سال 95 تاکنون) نزديک 400 هزارتن برنج به کشور وارد شده که نزديک 200 هزارتن ان مربوط به مدت مذکور سال گذشته و 293 هزارتن مربوط به امسال است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو