برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون خبر داد:توقف طرح «پرداخت مستمري به کم‌درآمدها» 

معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ضمن اعلام ثبت‌نام تعداد کثيري در سامانه «رفاه اجتماعي» ـ جهت شناسايي نيازمندان غيرتحت پوشش نهادهاي حمايتي و پرداخت مستمري به کم‌درآمدها ـ ، از متوقف شدن اين طرح در راستاي انجام بررسي‌هاي بيشتر خبر داد.

احمد ميدري در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص آخرين وضعيت اجراي طرح «پرداخت مستمري به کم‌درآمدها» گفت: درحال حاضر تعداد قابل توجهي در سامانه خدمات حمايتي ثبت نام کرده‌اند.

وي افزود: با وجود آن که اعلام کرديم تنها افراد نيازمند که دارايي و درآمد آنان بيانگر نيازمند بودن آنان است، در اين سامانه ثبت نام کنند و حتي براساس بعد خانوار سقف ميزان درآمد خانوار هاي متقاضي را نيز اعلام کرديم، اما متاسفانه اولا 50 درصد کساني که تاکنون در اين سامانه ثبت نام کرده اند هم اکنون تحت پوشش کميته امداد يا بهزيستي قرار هستند و بنابراين ثبت نام آنها بي دليل بوده است؛ ثانيا از ميان 50 درصد ديگري که تحت پوشش نهادهاي حمايتي نبوده و در اين سامانه ثبت نام کرده‌اند نيز تنها يک سوم آنان مشمول بازرسي ميداني خواهند شد تا متوجه شويم نياز آنان واقعي است يا خير؛ ساير ثبت نام کنندگان نيز اصلا مشمول اين طرح نمي شوند.

معاون رفاه اجتماعي وزارت رفاه ادامه داد: درمرحله نخست اجراي اين طرح به صورت آزمايشي آن را اعلام عمومي کرديم تا بررسي کنيم چه گروه‌هايي اقدام به ثبت نام دراين سامانه مي کنند و متاسفانه ديديم تعداد بسيار زيادي از آنها مشمول اين طرح نمي شوند،اين درحاليست که هرچند در چنين روش هايي که فرآيند جذب آسان است، متقاضي افزايش مي يابد اما بايد اين شيوه اطلاع رساني در کشور فرهنگ سازي شود.

ميدري اعلام کرد: لذا درحال حاضر اجراي اين طرح متوقف شده است تا بررسي هاي لازم را انجام و پس از آن مجددا طرح را آغاز کنيم.

به گزارش ايسنا، چندي پيش مسوولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعلام کردند تمام خانوارهايي که درآمد آنها کمتر از ميزان تعيين شده در برنامه ششم است مي‌توانند براي دريافت مستمري مددجويي در سامانه خدمات حمايتي (www.samanehrefah.ir) ثبت‌نام کنند؛ اين درحاليست که اعلام اين طرح واکنش هايي را به همراه داشت.

طبق اين طرح که نيازمندي خانوارها قرار است بر اساس مجموع دارايي‌هاي منقول و غيرمنقول آنها محاسبه و در صورت احراز توسط نهادهاي حمايتي تحت پوشش قرار گيرند، واکنش‌هايي را در بر داشته است بطوريکه فتاح، رييس کميته امداد اجراي چنين طرحي را نه تنها به صلاح نمي داند بلکه معتقد است به “تب” در جامعه دامن مي‌زند.

تاجايي که پس از اعلام اين طرح فتاح، رييس کميته امداد امام خميني(ره) گفت: «نيازي نيست سايت ايجاد کنيم و بگوييم مردم بياييد ثبت‌نام کنيد، زيرا نمي‌خواهيم تجربه‌اي همانند «يارانه» شود، آن وقت مي‌بينيم عدد بالايي ثبت‌نام و توقع هم ايجاد شده است؛ اين درحاليست که بايد براساس قوانين نيازمندان را شناسايي ‌کنيم. دولت و مجلس هم اگر مي‌خواهند کمکي کنند مي‌توانند دامنه تحت پوشش نهادهاي حمايتي را با ايجاد قوانين، وسيع‌تر کنند زيرا ايجاد چنين قوانيني بهتر از آنست که اعلام عمومي کنيم تا مردم براي ثبت‌نام بيايند و اين کار باعث مي‌شود مردم را متوقع بار بياوريم.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو