برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی

 جهانگيري در جلسه شوراي عالي آب:بحران کم آبي يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي کشور است 

معاون اول رئيس جمهور گفت: بحران کم آبي يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي کشور است و بايد با مديريت دقيق و برنامه ريزي جامع از تشديد اين بحران و پيامدهايش جلوگيري کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، سي امين جلسه شوراي عالي آب به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهو تشکيل شد.

معاون اول رييس جمهور در اين جلسه با تاکيد بر اينکه امروز موضوع آب يک مطالبه و دغدغه عمومي است، ‌ گفت: بحران کم آبي يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي کشور است و بايد با مديريت دقيق و برنامه ريزي جامع از تشديد اين بحران و پيامدهايش جلوگيري کرد.

جهانگيري با بيان اينکه همه بخش هاي کشاورزي، صنعت و شرب نيازمند اصلاح الگوي مصرف است، اظهار داشت: با توجه به اينکه بخش کشاورزي بيش از نود درصد منابع آبي کشور را مصرف مي کند تهيه طرح جامع الگوي کشت به عنوان کار جدي مي تواند نقش تعيين کننده اي در کاهش استفاده از منابع و ذخاير آبي کشور داشته باشد.

وي افزود: تهيه طرح جامع الگوي کشت مناسب براي مناطق مختلف کشور و ابلاغ آن همچنين مي تواند موجب افزايش بهره وري و سطح درآمد کشاورزان کشور شود، ‌بنابراين وزارت جهاد کشاورزي بايد برنامه هاي خود را در اين زمينه با قوت پيش برده و نهايي کند.

معاون اول رييس جمهوربا اشاره به اينکه موفقيت کشور در افزايش توليد گندم همزمان با کاهش سطح زير کشت کاري بزرگ و ارزشمند است، بر تداوم برنامه هاي کنوني در توسعه کشت گلخانه اي و بکارگيري روشهاي نوين آبياري که منجر به کاهش مصرف آب مي شود، تاکيد کرد.

جهانگيري با يادآوري سرمايه گذاري دولت در مهار آبهاي مرزي، ‌ برنامه ريزي براي توسعه کشت متناسب با نياز کشور و اين مناطق تاکيد کرد و گفت: دولت تمهيدات قانوني براي حمايت از کشاورزاني که الگوي کشت را رعايت مي کنند، ‌ فراهم خواهد کرد.

معاون اول رييس جمهور در ابتداي اين جلسه با پيگيري موضوع قطع آب شهرستان زابل که اخيرا اتفاق افتاده بود، خواستار بکارگيري همه تدابيرلازم براي رفع مشکلات ساکنان مناطق گرمسير کشور شد و گفت: قطع آب حتي براي يکساعت در مناطق گرمسير کشور دشوار است و در صورت اتفاق بايد در سريعترين زمان مشکلات مرتفع شود.

وي پس از استماع گزارش مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور مبني بر اينکه قطع آب در شهرستان زابل براي چند ساعت اتفاق افتاده بود که با پيگيري برطرف شد، ‌بر اطلاع رساني سريع و دقيق درباره اقدامات انجام شده تاکيد کرد و گفت: ارايه گزارش اقدامات انجام شده به مردم مي تواند مانع سوء استفاده جريان هايي شود که با شايعه سازي به دنبال ايجاد تفرقه در جامعه هستند.

در اين جلسه که وزراي نيرو، جهاد کشاورزي، کشور، صنعت، معدن و تجارت و رييس سازمان حفاظت محيط زيست حضور داشتند، ‌گزارشي در خصوص «مجموعه اقدامات انجام شده در مورد تغيير و اصلاح الگوي کشت و دستيابي به الگوي کشت ملي با لحاظ موضوع آب مجازي موضوع بند 11 مصوبات نهمين جلسه و نيز بند 5 مصوبات پانزدهمين جلسه شوراي عالي آب» ارايه شد.

وزير جهاد کشاورزي دراين جلسه با اشاره به برنامه وزارتخانه متبوعش براي کاهش اراضي زير کشت در عين افزايش ميزان محصولات کشاورزي، ‌گفت: برنامه ريزيهاي گسترده اي براي توليد محصولاتي که نيازمند آب فراوان هستند انجام شده و امروز از طريق کشت فراسرزميني و اجاره زمين در کشورهاي ديگر به دنبال تامين نيازهاي کشور هستيم.

وزير نيرو نيز با تاکيد بر اهميت موضوع اصلاح الگوي کشت، خواستار برآورد دقيق قيمت واقعي محصولات با توجه به هزينه تامين آب آنها و برنامه ريزي دقيق و هدايت کشاورزان به طرف کشت محصولات سازگار با اقليم مناطق مختلف کشورشد.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز از تغيير رويکرد وزارت جهاد کشاورزي در سالهاي اخير به منظور صيانت بيشتر از منابع آب و خاک کشور تشکر کرد و گفت: قطعا توسعه کشاورزي بدون رعايت الگوي کشت منجر به تغيير شرايط اقليمي و از بين رفتن عرصه هاي طبيعي نظير تالاب ها خواهد شد.

در ابتداي اين جلسه کشاورز معاون وزير جهاد کشاورزي گزارشي درباره موفقيت هاي بدست آمده در ارتباط با اصلاح الگوي کشت ارايه کرد و گفت : سياست هاي حوزه مديريت مزرعه، حمايت از محصولات جايگزين، استفاده از تکنولوژيهاي جديد، اصلاح روش هاي کشت، ‌انتقال سبزي و صيفي به گلخانه، حمايت از صادرات محصولات با تقاضاي آب کمتر، توسعه آبياري ميکرو و تکيه بر استفاده از آب سبز در کشاورزي باعث شده که امروز بهره وري به ميزان شش درصد توليدات برسد و اگر اين روند ادامه يابد ظرف برنامه ششم بحران آب مديريت خواهد شد.

همچنين پرهيزگار رييس سازمان هواشناسي کشور گزارشي از ميزان دماي هوا و بارش هاي سالجاري در مقايسه با سالهاي گذشته ارايه کرد و گفت، بر اساس نمودارها ميزان بارش ها درکل کشور نرمال تلقي مي شود اما با توجه به آثار گرمايش زمين و پديده تغييرات اقليمي دماي هواي کشور بطور ميانگين يک تا يک و نيم درصد افزايش يافته است.

در اين جلسه همچنين مقرر شد کميته اي با محوريت سازمان برنامه و بودجه کشور و با عضويت وزارت جهاد کشاورزي، وزارت نيرو و سازمان حفاظت محيط زيست طرح جامع الگوي کشت کشور حداکثر تا پايان سال 96 تهيه و براي تصويب نهايي به هيات دولت ارايه شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو