برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1395/12/27 - نسخه شماره 3681 صفحه اصلی

 مجري طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي اعلام کرد:تزريق روزانه 30 ميليون متر مکعب گاز از فاز 19 به خط ششم سراسري 

مجري طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي گفت: حدود پنج ميليارد و 500 ميليون متر مکعب گاز به صورت تجمعي از فاز 19 به شبکه ششم سراسري تزريق شده است.

به گزارش فارس ، حميد رضا مسعودي در حاشيه بازديد خبرنگاران از فاز 19 پارس جنوبي گفت: اين فاز با هدف استخراج و برداشت روزانه 56.6 ميليون متر مکعب گاز غني از ميدان مشترک، توليد روزانه 80 هزار بشکه ميعانات گازي توليد روزانه 400 تن گوگرد، شيرين سازي و توليد روزانه 50 ميليون مترمکعب گاز شيرين برنامه‌ريزي شده است.

وي افزود: توليد روزانه 2800 تن گاز مايع (LPG) با هدف صادرات و 2550 تن اتان با هدف تامين خوراک واحدهاي پتروشيمي نيز از ديگر اهداف اين برنامه به شمار مي‌رود.

مسعوي با بيان اين که هم اکنون روزانه حدود 30 ميليون متر مکعب گاز شيرين به شبکه سراسري تزريق مي‌شود، تصريح کرد: انتظار مي‌رود تا پايان سال اين ميزان به حدود 37 ميليون متر مکعب گاز در روز افزايش پيدا کند.

اين مقام مسئول با اشاره به اين که تا کنون حدود پنج ميليارد و 500 ميليون متر مکعب گاز به صورت تجمعي از فاز 19 به شبکه ششم سراسري تزريق شده است، افزود: همچنين حدود هفت ميليون بشکه ميعانات گازي نيز توليد شده که از اين ميزان حدود 6 ميليون و 700 هزار بشکه نيز به خارج از کشور صادر شده است.

مسعودي با يادآوري نصب عرشه سکوي 19B، در روز يکشنبه بر روي جکت خود در موقعيت فراساحل فاز 19 گفت: اين سکو تا ارديبهشت سال آينده به بهره برداري مي رسد.

مسعودي با اشاره به آغاز توليد ال پي جي، بوتان و پروپان از فاز 19 پارس جنوبي گفت: همچنين روزانه حدود 700 تن ال‌پي‌جي در اين فاز توليد مي‌شود.

وي در تشريح فعاليت‌هاي شاخص انجام شده در طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي، اظهار کرد: در اين طرح توسعه‌اي 14.5 ميليون متر مکعب عمليات خاکبردارى معادل يک سوم عمليات خاکبرداري سدکرخه و 2 ميليون و 900 هزار اينچ بر قطر عمليات جوشکارى انجام و 55 هزارتن سازه فلزى نصب شده است.

مجري طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي نصب 49 هزار تن تجهيزات ثابت و 7500 کيلومتر کابل کشى را از ديگر فعاليت هاي شاخص فاز 19 اعلام کرد و گفت: در مجموع 61 درصد از کل فعاليت‌هاي طراحي، مهندسي، ساخت، اجرا، راه اندازي و بهره برداري از سوي پيمانکاران و مشاوران ايراني انجام شده است.

وي افزود: همچنين 50,55 درصد کالاهاي مورد نياز طرح توسعه فاز 19 براي حمايت از سازندگان ايراني از داخل تهيه شده است.

مسعودي با بيان اين که حفر 21 حلقه چاه در فاز 19 پارس جنوبي سبب دستيابي به ميزان گازي معادل 2 فاز استاندارد پارس جنوبي شده است، افزود: اين در حالي است که در ديگر فازها براي دستيابي به اين ميزان گاز بايد بيش از 24 حلقه چاه حفر مي‌شد.

وي از راه‌اندازي واحد 108 توليد گوگرد پالايشگاه فاز 19 خبر داد و گفت: به زودي اين واحد وارد مدار مي‌شود و واحد ذخيره سازي ال پي جي نيز آماده شده است.

به گفته مسعودي هم اکنون خط لوله هاي انتقال گاز فاز 19 نيز به طور کامل در سرويس قرار گرفته‌اند و با اجراي 230 کيلومتر خط لوله 32 اينچ و خط لوله 4.5 اينچ سوار بر خط لوله 32 اينچ پرونده خطوط لوله اين فاز به پايان يافته است.

وي با اشاره به اين که هم اکنون 4 سکوي طرح توسعه فاز 19 در موقعيت خود قرار دارند، افزود: براي توسعه بخش فراساحل فاز 19 از زمان ساخت سکوها و جکت‎ها، 33 ميليون نفر ساعت کار بدون حادثه و ايمن انجام شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
صنعت، معدن و تجارت
بازار سرمايه
کشاورزي
بورس
نفت و انرژي
خودرو