برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1395/12/27 - نسخه شماره 3681 صفحه اصلی

 ظريف:مهمترين موضوع سياست خارجي اجراي برجام بود 

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه در حاشيه اخرين نشست هيات دولت در سال 95 در گفت و گو با خبرنگاران، ‘ مهمترين موضوع سياست خارجي ايران ‘ در سال 95 را ‘ اجراي برجام’ عنوان کرد و گفت: امسال، سالي پرکار براي سياست خارجي کشور بود.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، محمدجواد ظريف در جمع خبرنگاران درباره مهمترين عملکرد وزارت امور خارجه در يک سال گذشته افزود:سال 95 سالي بسيار پرکار براي وزارت امورخارجه بود، گفت: من 57 سفر داشتم که بيشتر اين سفرها به کشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريکاي لاتين بود و همواره گفته ايم که بايد سياست خارجي يک سياست همه جانبه نگر باشد.

ظريف تصريح کرد: بايد در نگرش همه جانبه به سياست خارجي، کشورهاي همسايه و مسلمان و کشورهايي که داراي ديدگاه مشابه و همسو هستند، در رفت و آمدهاي سياسي ما مدنظر قرار گيرد.

وي ادامه داد: بيش از سفرهاي من، هيات هاي مختلف عالي رتبه سياسي به ايران آمدند. بيش از 84 سفر هيات سياسي به ايران را داشته ايم و تعداد زيادي از هيات هاي اقتصادي به کشورمان آمدند و در مجموع سال پرکاري براي سياست خارجي کشورمان بود.

وزير خارجه مهمترين موضوعاتي که سياست خارجي در سال گذشته با آن روبرو بود را اجراي برجام دانست و تصريح کرد: همانطور که بارها گفته شده ما براي اجراي برجام زمان زيادي را صرف کرده ايم به دليل اينکه اين واقعيت وجود داشت که بدعهدي هاي آمريکا براي ما قابل پيش بيني بود.

وي خاطر نشان کرد: ضرورت ايجاد مي کرد که براي گرفتن حق و هريک از حقوقمان که بر روي کاغذ آنها را گرفته بوديم و با اجرايي شدن برجام، آمريکايي ها روي کاغذ انجام داده بودند، اقدام و فشار بياوريم و در صحنه ديپلماتيک حضور داشته باشيم.

ظريف اظهار داشت: بطور مثال ديديم که 9 ماه طول کشيد که آمريکايي ها را به اين نقطه برسانيم که مجوز فروش هواپيما به ايران صادر کنند و همين مقدار شايد کمتر يا بيشتر طول کشيد که تضمين بيمه هاي ما بتوانند از سقف لازم برخوردار باشند.

وي افزود: با تلاش بسيار خوبي که در صنعت نفت صورت گرفت در اين حوزه توانستيم هم از نظر فني و هم از نظر بين المللي سهم خود را از بازار نفت بگيريم و حتي قيمت را هم حفظ کنيم و در اين زمينه مرهون ديپلماسي نفتي برادرانمان در وزارت نفت هستيم.

رييس دستگاه ديپلماسي کشور خاطر نشان کرد: در دي ماه سال گذشته حدود يک ميليون بشکه نفت زير 30 دلار مي فروختيم و امروز دو ميليون و 800 هزار بشکه نفت فرآورده با قيمت بالاي 50 دلار مي فروشيم که اين توفيق بسيار زيادي براي جمهوري اسلامي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اول
خبر
صنعت، معدن و تجارت
بازار سرمايه
کشاورزي
بورس
نفت و انرژي
خودرو