برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/11/01 - نسخه شماره 2548 صفحه اصلی

مدير عامل آب منطقه اي تهران اعلام کرد:
آغاز فروش 90 ميليارد تومان اوراق مشارکت طرح هاي آبي

عضو شوراي پول و اعتبار خبر داد:
بازنگري بسته پولي براي سال 92


برگزاري نخستين جشنواره برندبرتر پوشاک


بومي سازي صنعت روشنايي هاي كم مصرف ديودي LED در کشور


 مدير عامل آب منطقه اي تهران اعلام کرد:
 آغاز فروش 90 ميليارد تومان اوراق مشارکت طرح هاي آبي 

مديرعامل شرکت آب منطقه اي تهران از آغاز فروش اوراق مشارکت طرح هاي آبي اين شرکت از امروزيکشنبه در شعب منتخب بانک صادرات ايران در تهران خبر داد و گفت:راهکارهاي خوبي براي استقبال خريد از اين اوراق پيش بيني شده است. به گزارش خبرنگار هدف و اقتصاد، خسرو ارتقايي با بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فروش اوراق مشارکت طرح هاي آبي شرکت آب منطقه اي تهران از فردا به مدت پنج روز و به ميزان 900 ميليارد ريال از طريق شعب منتخب بانک صادرات ايران در شهر تهران، آغاز مي شود.

ارتقايي با بيان اينکه اين اوراق مربوط به دو طرح انتقال آب از سرشاخه هاي دز به شهر قم و ساختمان سد نم‌رود مي شود، تصريح کرد: اوراق مشارکت طرح هاي آبي اين شرکت بي نام و قابل انتقال به غير است و با سود سالانه 20 درصد در اختيار علاقه مندان و مردم شريف شهر تهران قرار خواهد گرفت.

وي با اشاره به آثار مثبت استفاده از اوراق مشارکت مردمي در طرح هاي عمراني کشور از جمله طرح هاي آبي و مهرماندگار دولت دهم، خاطر نشان کرد:اميد است اين طرح ها بتوانند در زمان مورد نظر به بهره برداري برسند تا مردم و مخاطبين اين گونه طرح هاي آبي بتوانند از نتايج آن بهره مند شوند. ارتقايي در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبني بر اينکه آيا مطمئن هستيد که از اين اوراق استقبال شود اظهار داشت:راهکارهاي خوبي براي استقبال و خريد اوراق ياد شده پيش بيني شده است.

وي ادامه داد:يکي از اين راهکارها فروش اوراق مشارکت طرح هاي آبي به پيمانکاران پروژه است که اميد است اين راهکار کارساز شود.وي با بيان اينکه هر دو طرح آبي مورد نظر از جمله طرح هاي مهر مانگار دولت دهم است، افزود: 300 ميليارد ريال از اين ميزان اوراق مشارکت مربوط به طرح ساختمان سد نم‌رود و 600 ميليارد ريال آن نيز به طرح انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود اختصاص دارد. مدير عامل شرکت آب منطقه اي تهران گفت:طرح انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود در حال حاضر با پيشرفت فيزيکي 93 درصد شامل يک سد بزرگ و چهار سد انحرافي در حال اجرا است و قرار است آب آشاميدني مطلوب و گوارا را به شهر مقدس قم انتقال دهد.به گفته وي، سد نم‌رود نيز که در 120 کيلومتري شمال شرق تهران قرار دارد، با 70 درصد پيشرفت فيزيکي 140 ميليون مترمکعب آب را در مخزن خود ذخيره کرده و قادر است 120 ميليون مترمکعب آب شرب، کشاورزي و صنعت به سمنان، گرمسار و ايوانکي و آرادان تامين و منتقل سازد.


 عضو شوراي پول و اعتبار خبر داد:
 بازنگري بسته پولي براي سال 92 

عضو شوراي پول و اعتبار خواستار بازنگري بسته پولي بانک مرکزي براي سال 92 شد و گفت: با توجه به جهشي که در نرخ ارز اتفاق افتاده و قدرت خريد پول ملي کاهش يافته است، به نظر مي‌رسد که بايد در تعرفه‌ها، نرخ‌ها و سهم‌ها تغييرات قابل توجهي در توان مالي بانکها اتفاق بيفتد. محمد نهاونديان در گفتگو با مهر در خصوص بسته سياستي - نظارتي بانکي کشور براي سال 92 گفت: با توجه به اينکه بسته سياستي پولي و بانکي کشور در سال 92، مشمول زمان نمي‌شود، هنوز بحث تجديدنظر کلي در جلسه شوراي پول و اعتبار براي اين بسته طرح نشده است. عضو شوراي پول و اعتبار افزود: اما برخي از موضوعاتي که در بسته سياستي - نظارتي بانک مرکزي در سال 91 براي بازار پولي در نظر گرفته شده بود، به تناسب مصاديق در شوراي پول و اعتبار مورد سئوال و بحث قرار گرفته است. وي نمونه اين بازنگري‌ها را موضوع ذي نفع واحد، محدود شدن سقف تسهيلات يا سرمايه بانکها دانست و تصريح کرد: با توجه به جهشي که در نرخ ارز اتفاق افتاده و قدرت خريد پول ملي کاهش يافته است، به نظر مي‌رسد که بايد در اين تعرفه‌ها، نرخ‌ها و سهم‌ها تغييرات قابل توجهي در توان مالي بانکها اتفاق بيفتد.

به گفته نهاونديان، اين مباحث به تناسب موضوعات مختلف مورد اشاره قرار گرفته است اما شايد شايسته باشد که بازنگري بسته سياستي پولي و بانکي براي سال 92 در دستور کار قرار گيرد.

وي اظهار داشت: هنوز پيشنهادي مبني بر بازنگري به شوراي پول و اعتبار داده نشده است؛ ولي اصلاح برخي از موارد و مصاديق در دستور کار قرار دارد.

عضو شوراي پول و اعتبار در پاسخ به اين سئوال مهر که آيا جلسات شوراي پول و اعتبار به صورت مرتب برگزار مي‌شود؟ تصريح کرد: برگزاري اين جلسات دچار وقفه‌اي شده بود؛ ولي در هفته‌هاي اخير جلسات با تناوب بيشتري در حال برگزاري است.


 برگزاري نخستين جشنواره برندبرتر پوشاک 

گروه اقتصادي- نخستين جشنواره برندهاي برتر پوشاک ايران با حضور دهها شرکت مختلف داخلي از 8 تا 11 بهمن در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار مي شود. دبير اتحاديه توليدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک ايران با بيان اينکه اولين جشنواره برند‌هاي برتر پوشاک ايران برگزار مي شود اظهار داشت: براي اولين بار برندهاي معتبر در بخش پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه در اين نمايشگاه معرفي مي شود. وي با تاکيد بر اينکه کاربرهاي فضاي کسب کار با توجه به تغييرات قوانين صادرات و واردات تغيير کرده است گفت: در 9 ماه اول امسال ميزان واردات رسمي 30 ميليون دلار بوده است که اگر اين رقم را در عدد 30 ضرب کنيم ميزان واردات غير رسمي مشخص مي‌شود. دبير اتحاديه صادر کنندگان پوشاک همچنين ميزان صادرات پوشاک را در 9 ماهه را 50 ميليون دلار اعلام کرد و گفت: اين شاخص در مدت مشابه سال 89 ، 200 ميليون دلار بوده است که به خاطر بخش نامه هاي بانک مرکزي کاهش داشته است. وي افزود: براساس بخشنامه هاي بانک مرکزي که در آبان ماه منتشر شده است هر کسي که اول پاييز صادرات داشته باشد بايد ميزان صادرات خود را اظهار کند و همين عامل باعث کاهش ميزان صادرات شده است.ژ يکتا گفت: يکي از اهداف برگزاري اين جشنواره اين است که اعتماد ايراني به کالاهاي ايراني برگردد. همچنين در اين نشست ،محمود نبوي رئيس اتحاديه صادر کنندگان پوشاک گفت: قبل از اينکه قيمت دلار واقعي شود پوشاک قاچاق 70 درصد از نياز بازار را تامين مي کرد و اين در حالي بود که برخي از برندها کالاي خود را در داخل توليد کرده و به اسم محصول خارجي وارد کشور مي‌کردند. وي با تاکيد بر اينکه صادرات پوشاک به کشورهاي اروپايي دچار مشکل شده است گفت: صادر کنندگان برندهاي برتر محصولات خود را در داخل کشور عرضه خواهد کرد. شاهين فاطمي، نائب رئيس اتحاديه گفت: در کنار اين جشنواره همايش کاربردي برند در صنعت پوشاک با هدف استفاده از تجربيات کار آفرينان برگزار مي شود و همچنين مسابقه طراحي برند نيز براي آشنايي صنعت گران با طراحان برند در کنار اين همايش به صورت روزانه برگزار مي‌شود.


 بومي سازي صنعت روشنايي هاي كم مصرف ديودي LED در کشور  

شركت سهندآواي ياران، نخستين توليدكننده انواع لامپ هاي كم مصرف بالاست از سال 1374موفق به اخذ تكنولوژي طراحي و ساخت مدارات الكترونيكي لامپ هاي جديد كم مصرف ديودي ( LED ) گرديد.روابط عمومي شرکت سهند آواي ياران اعلام کرد که محققان اين شركت که از دو سال پيش و در راستاي ارتقاء سطح كيفي و ايمني محصولات روشنايي کم مصرف، بعنوان عضو كميته فني تدوين استاندارد لامپ هاي كم مصرف و با همكاري سازمان بهره وري انرژي ( سابا ) اقدام به تدوين پيش نويس استاندارد محصولات روشنايي LED همگام با استانداردهاي جهاني و بين المللي نموده بودند؛ 1374موفق به طراحي و ساخت مدارات الكترونيكي مطابق تکنولوژي برتر لامپ هاي جديد كم مصرف LED گرديدند.توليدات اين شركت که از بنيانگذاران انجمن توليدكنندگان لامپ در ايران به شمار مي رود با توجه به نواسانات نرخ ارز با وجود كيفيت برتر حتي نسبت به قيمت محصولات بي كيفيت خارجي قابل رقابت و به صرفه مي باشد. از همين روست که مديريت اين شرکت دليل دستيابي به اين تكنولوژي را اعتماد به دانش و تجربه بالاي نيروهاي متخصص داخلي و كيفيت بالا و رعايت استانداردهاي بين المللي عنوان نمود.بدين ترتيب و با بومي شدن تکنولوژي اين توليدات و در نتيجه کاهش قيمت محصولات روشنايي LED، مي توان شاهد کاهش هر چه بيشتر مصرف انرژي برق در کشور باشيم. همانگونه که پيش از اين نيز با همكاري متقابل شركتهاي معتبر توليد كننده داخلي و وزارت نيرو در معرفي و تبليغات رسانه اي جهت ايجاد فرهنگ استفاده از لامپ هاي كم مصرف به جاي لامپ هاي رشته اي و حتي توزيع خانه به خانه ميليون ها عدد از اين محصولات در سالهاي پيش صرفه جويي مالي ارزي و ريالي بسيار زيادي با جلوگيري از ساخت بي مورد نيروگاههاي برق و حتي ايجاد توان صادراتي اين كالاهاي استراتژيك موجب گرديده است.

توليد بنزين پتروشيمي کاهش مي‌يابد

رييس دفتر توسعه صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران از سرمايه‌گذاري هشت ميليارد دلاري دولت براي بهسازي تکنولوژي‌هاي موجود در پالايشگاه‌هاي کشور خبر داد و گفت: پالايشگاه‌هاي کشور از جمله پالايشگاه تهران، پالايشگاه شازند اراک، پالايشگاه بندرعباس، پالايشگاه آبادان و ... شامل بهسازي مي‌شوند. محمد زيار در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان مطلب فوق در پاسخ به اين پرسش که آيا واحدهاي پتروشيمي نيز در توليد بنزين يورو 4 و يورو 5 در کشور مشارکت خواهند داشت؟ گفت: پتروشيمي همکاري نزديکي با پالايشگاه‌ها دارد اما متولي اصلي توليد بنزين در کشور شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي است. وي افزود:‌ اگر آن ها براي توليد بنزين يورو 4 و يورو 5 نياز به کمک پتروشيمي داشته باشند ما با کمال ميل در خدمت عزيزان هستيم و از هيچ کمکي دريغ نمي‌کنيم. زيار در پاسخ به وجود امکان کاهش توليد بنزين در واحدهاي پتروشيمي اظهار کرد: بايد شرکت پالايش و پخش اين موضوع را بيان کند. تا زماني که تقاضا وجود داشته باشد، بنزين توليد مي کنيم اما با صحبت‌هايي شده انتظار مي‌رود که استفاده از بنزين‌هاي توليدي در پتروشيمي کاهش پيدا کند.


 
خودرو
صفحه يك
بانك و بيمه
صفحه يك
اقتصاد روز
شهرستان
شهرستان
شهرستان
گزارش
بورس
شهر و ساختمان
اجتماعي
صفحه آخر
صفحه يك