برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/02/12 - نسخه شماره 2359 صفحه اصلی

با مشاوره حميد سمندريان
هما روستا كارگردان «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» شد

روزنامه گاردين بهترين سطرهاي آغازين ادبيات را انتخاب كرد
جاودانگي آغاز


او بهترين جيمزباند جديد است


تام هنکس در جنگ با دزدان دريايي


حمله گاو خشمگين به راننده تاکسي


واكنش ايرج راد به ترک انتخابات سالانه خانه تئاتر


مؤتمن «و از سرنوشت...» را کليد مي‌زند


پوران درخشنده: اگر كارگردان نبودم معلم مي‌شدم


چاپ تازه‌ كتاب‌هاي باستاني پاريزي در نمايشگاه كتاب

خشايار ديهيمي:
سيد حسيني‌هرگز كارش را رها نكرد

واكنش كارگردان «گشت ارشاد» به توزيع قاچاق فيلم اش:
گول سي دي هاي خالي را نخوريد


 با مشاوره حميد سمندريان
 هما روستا كارگردان «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» شد 

هما روستا نمايش «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» را نيمه دوم سال‌جاري در تماشاخانه ايرانشهر به صحنه مي‌برد و در توليد و اجراي اين نمايش حميد سمندريان در مقام مشاور کارگردان حضور دارد.

حميد سمندريان يکي از برجسته‌ترين کارگردان‌ها و مدرسان تئاتر ايران است که طي سال‌هاي گذشته آثار نمايشي قابل توجهي را به صحنه برده است. اين هنرمند برجسته تئاتر ايران قصد داشت در سال جاري نمايش «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» را در تماشاخانه ايرانشهر به صحنه ببرد و خانواده تئاتر در انتظار توليد و اجراي مجدد اين اثر نمايشي بودند .طبق گفته رئيس تماشاخانه ايرانشهر قرار است نمايش «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» با کارگرداني هما روستا از کارگردانان و بازيگران برجسته تئاتر که در کنار حميد سمندريان به عنوان زوجي تأثيرگذار در عرصه تئاتر جايگاه خاصي را به خود اختصاص داده‌اند، به صحنه رود.

هما روستا که سابقه حضور در اکثر نمايش‌هاي کارگرداني شده توسط حميد سمندريان نظير «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» و «بازي استريندبرگ» را در کارنامه کاري خود دارد،‌ قصد دارد «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» نوشته فريدريش دورنمات را در مقام کارگردان به صحنه ببرد.

مجيد سرسنگي رئيس تماشاخانه ايرانشهر درباره اجراي نمايش «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» در سال‌جاري به مهر گفت: قرار بود در سال جاري استاد سمندريان نمايشي را در تماشاخانه ايرانشهر به صحنه ببرند که طبق گفت‌وگوها و جلساتي که داشتيم قرار شد خانم هما روستا کارگرداني اثري را در تماشاخانه ايرانشهر بر عهده داشته باشند و استاد سمندريان نيز به‌عنوان مشاور کارگردان در اين اثر حضور دارند. وي درباره زمان و مکان اجراي نمايش مدنظر يادآور شد: قرار است اين نمايش نيمه دوم سال‌جاري به صحنه رود و ما در حال انجام پيگيري‌هاي لازم هستيم و احتمالا سالن استاد سمندريان نيز ميزبان اين اثر نمايشي باشد.

سرسنگي ادامه داد: چند نمايشنامه براي اجرا مورد بحث بود که خانم روستا مي‌توانند نمايشنامه «ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي» يا هر نمايشنامه ديگري را که تشخيص بدهند در تماشاخانه ايرانشهر به صحنه ببرند. رئيس تماشاخانه ايرانشهر تأکيد کرد: اجراي اثري نمايشي از استاد سمندريان آرزوي اهالي تئاتر است و خانم هما روستا نيز به عنوان هنرمندي برجسته و همسر استاد سمندريان بهترين شخص براي کارگرداني اثر استاد هستند. اجراي اين اثر در سال‌جاري براي قدرداني از يک عمر حضور و تلاش استاد سمندريان در عرصه تئاتر است.


 روزنامه گاردين بهترين سطرهاي آغازين ادبيات را انتخاب كرد
 جاودانگي آغاز  

روزنامه‌ گاردين در گزارشي به چگونه آغاز شدن هفت شاهكار ادبي جهان پرداخته است؛ ‌رمان‌هايي كه كمتر كسي در دنياي ادبيات نام آنها را نشنيده و با آنها آشنايي ندارد. به گزارش ايسنا وقتي كتابي را براي اولين‌بار در دست مي‌گيري و در انتخاب آن دچار ترديد هستي،‌ شايد اين اولين سطرهاي آن هستند كه تو را در تصميم‌گيري كمك مي‌كنند و شايد تا ابد در ذهن لانه كنند. شاهكارهايي در ادبيات جهان خلق شده‌اند كه در همان قدم‌هاي نخست، بزرگي و قدرت خالق‌شان را به رخ خواننده مي‌كشند و او را در دنياي بي‌انتهاي داستان‌ها غرق مي‌كنند.

«باك موليگان تپل با كاسه‌اي از كف صابون كه آيينه و تيغ ضربدري روي آن قرار گرفته بود، ‌در دستش به سنگيني از پلكان پايين مي‌آمد.»

اين شروع روايت شخص سوم شاهكاري ادبي است كه در قرن بيستم پايه‌هاي ادبيات داستاني مدرن را تا 100 سال آينده بنيان نهاد. «جيمز جويس» رمان معروف «اوليس» خود را با همين خطوط آغاز كرد و اثري برجسته را در تاريخ ادبيات برجاي گذاشت.

«اين يك حقيقت است كه در جهان به اثبات رسيده؛ اين كه مردي با رفاه مالي مناسب بايد در پي همسر باشد.»

جمله‌اي كه پس از گذشت 200 سال هنوز با طعنه و كنايه يادآوري مي‌شود، آغازگر رمان معروف «غرور و تعصب» است. جين آستين، نويسنده‌ كلاسيك انگليس اين رمان را در سال 1813 به نگارش درآورد تا نمونه‌اي بارز از ادبيات دوره‌ ويكتوريايي خلق شود.

«قدم زدن در آن روز به هيچ عنوان ممكن نبود.»

«شارلوت برونته» حاصل عمر ادبي‌اش را با روايت مايوس‌كننده‌ شخصيت اول داستانش «جين اير» آغاز كرد. «اميلي برونته» اما، در تضاد كامل با خواهرش، رمان «بلندي‌هاي بادگير» خود را اينچنين شروع مي‌كند: «تازه از ملاقات با صاحب‌خانه‌ام برگشته‌ام، تنها همسايه‌اي كه دارم و احتمالا با او دچار مشكل خواهم شد.»

«تو از من چيزي نمي‌داني، مگر اين كه كتابي به نام «ماجراهاي تام ساير» را خوانده باشي. اما اين مهم نيست. آن كتاب به دست آقاي مارك تواين نوشته شده و او اغلب حقيقت را مي‌گويد.»

تاثيري كه مارك تواين با چنين شروع محاوره‌اي و خودآگاه بر ادبيات قرن بيستم گذاشت، غيرقابل‌انكار است. حتي پس از آن نيز مي‌توان تاثير نوع روايت «ماجراهاي هاكلبري‌فين» را بر شاهكار «جي.دي. سالينجر» مشاهده كرد. «ناتور دشت» با اين خطوط آغاز شد: «اگر واقعا دوست داري از من بشنوي، احتمالا اولين چيزي كه مي‌خواهي بداني، محل تولدم و اينكه دوران كودكي نكبت‌بار من چطور بوده...»

«بعد از ظهر هشتادويكمين سال تولدم بود و روي تخت دراز كشيده بودم كه آلي آمد و اعلام كرد اسقف اعظم براي ديدن من آمده است.»

اين جمله‌اي بود كه «آنتوني بورخس» رمان «نيروهاي زميني» خود را با آن شروع كرد. بورخس با آغاز فخرفروشانه‌ خود، داستاني بلند را برگرفته از زندگي «سامرست موآم»
رو در روي خواننده قرار مي‌دهد.

«تابستاني شرجي و ناخوشايند بود، تابستاني كه روزنبرگ‌ها را با برق اعدام مي‌كردند و من نمي‌دانستم در نيويورك چه مي‌كردم.»

اين‌ها نخستين جملات اولين رمان آمريكايي پس از جنگ جهاني دوم است كه به قلم «سيلويا پلات» به نگارش درآمد. شروع رمان «حباب شيشه» را مي‌توان كنايه‌اي نزديك به خودكشي پلات دانست. در واقع، اين رمان تنها يك ماه پس از مرگ تراژيك نويسنده‌اش در زمستان 1963 به چاپ رسيد.

«اسكوئر ترلاني، دكتر ليوزي و بقيه اين آقايان از من خواسته‌اند تمام جزئيات سفرمان به جزيره‌ گنج را بنويسم،‌ از اول تا آخر. هيچ‌چيز از قلم نيندازم، به جز گنج‌هاي جزيره، ‌چون هنوز هم گنج‌هاي پنهان در جزيره باقي‌ مانده‌اند.»

«رابرت لوييس استيونسون» شاهكار خود «جزيره‌ گنج» را در سال 1883 به نگارش درآورد. اثر استيونسون با جذابيت‌هايي كه دارد، تاكنون بارها به دنياي سينما و تلويزيون راه يافته و مورد اقتباس‌هاي مختلف قرار گرفته است.


 او بهترين جيمزباند جديد است 

سام مندس کارگردان انگليسي تازه‌ترين فيلم جيمز باند معتقد است که مهم‌ترين ويژگي اين قسمت از اين داستان، بازي دنيل کريگ بوده است. اين کارگردان روز گذشته در نشستي خبري که در شهر استانبول برگزار شد، با اشاره به بازي پيچيده دنيل کريگ در اين نقش گفت: بدون وجود وي تصور ساخت فيلم «اسکاي فال» امکان‌پذير نيست. وي ادامه داد: کريگ به خوبي از پس پيچيدگي‌هاي اين نقش برآمده و مي‌تواند به عنوان بهترين بازيگر جيمز باند در همه دوران محسوب شود. مندس که برنده اسکار براي گارگرداني فيلم «زيبايي آمريکايي» است همچنين خبر داد که اين شخصيت، شکل کامل‌تري از مردي است که در کتاب ايان فلمينگ به تصوير کشيده شده است. به گزارش مهر «اسکاي‌فال» قرار است 26 اکتبر 2012 در بريتانيا اکران شود.


 تام هنکس در جنگ با دزدان دريايي  

«تام هنکس» بازي در نقش «کاپيتان فيليپس» را به پايان برد و اين فيلم سال آينده ميلادي نمايش سراسري خود را آغاز مي‌کند. اين فيلم را«پل گرين گراس» کارگرداني کرده و فيلمنامه آن را «بيلي ري» به رشته تحرير درآورده است. در اين فيلم علاوه بر هنکس بازيگراني چون «کارتين کينر»، «مکس مارتيني» و «جان ماگارو» به ايفاي نقش پرداخته‌اند. از آثار پيشين کارگردان اين فيلم مي‌توان به ساخت آثاري چون «اولتيماتوم بورن»، «يکشنبه غم انگيز» و «محدوده سبز» اشاره کرد. اين فيلم به داستان زندگي کاپيتان فيليپس در جنگ با دزدان دريايي سومالي مي‌پردازد و براي نمايش در سال 3102آماده شده است.


 حمله گاو خشمگين به راننده تاکسي  

مارتين اسکورسيزي، کارگردان شهير سينما قصد دارد پس از موفقيت فيلم سه بعدي «هوگو»، آثار قبليش را نيز به شکل سه بعدي روانه سينما کند. اين کارگردان در گفت و گويي اعلام کرده که قصد دارد به زودي فيلم هايي چون «راننده تاکسي» و «گاو خشمگين» را به شکل سه بعدي تصوير کرده و بار ديگر اکران کند.در هر دو فيلم که از آثار برجسته اسکورسيزي به شمار مي‌آيند «رابرت دنيرو» به ايفاي نقش پرداخته است. به گزارش مهر ،اسکورسيزي سال گذشته با فيلم هوگو موفقيت هاي زيادي را در عرصه جهان کسب کرد که نخستين تجربه سه‌بعدي‌سازي وي محسوب مي‌شد. اين در حالي است که اين روزها نمايش دوباره آثار قديمي به شيوه سه‌بعدي رونق تازه‌اي يافته است که بايد به نمايش دوباره فيلم «تايتانيک» اشاره کرد.


 واكنش ايرج راد به ترک انتخابات سالانه خانه تئاتر  

يکي از اعضاي هيات‌مديره خانه تئاتر نسبت به ترک جلسه انتخابات سالانه از سوي برخي اعضا، واکنش نشان داد. ايرج راد، عضو هيات مديران خانه تئاتر درباره حواشي جلسه انتخابات اين نهاد گفت: شايد به لحاظ قانوني اشکالي متوجه حرکت برخي از دوستان نباشد، ولي به خاطر منافع صنفي اجازه نداديم کسي بيشتر از يک راي داخل صندوق بيندازد.در انتخابات دو شب پيش خانه تئاتر، براي انتخاب اعضاي هيات‌مديره و بازرسان، برخي از اعضا، راي‌هاي خود را به دست ديگران دادند و پيش از انتخابات جلسه را ترک کردند.

ايرج راد گفت: بعضي از اعضا، وکالت رسمي براي ريختن راي ديگران به صندوق داشتند و توانستد دو راي بيندازند ولي مواردي ديده شد که اعضاء، نخواسته بودند در جلسه بمانند و به همين دليل زودتر راي نوشتند و از جلسه خارج شدند. ما به دوستان آنها اجازه نداديم چيزي بيش از راي خود را به صندوق بيندازند.

 


 مؤتمن «و از سرنوشت...» را کليد مي‌زند 

فرزاد مؤتمن با پايان پيش توليد «و از سرنوشت...» اين فيلم تلويزيوني را کليد مي‌زند. فيلم تلويزيوني «و از سرنوشت...» به کارگرداني فرزاد مؤتمن توسط سعيد سالارزهي تهيه مي‌شود و با انتخاب بازيگران طي يکي دو هفته آينده کليد خواهد خورد.نويسنده «و از سرنوشت...» روح‌الله صديقي است و مديريت توليد آن را مريم صفايي بر عهده دارد. تصويربرداري نيز در تهران و شهرستان انجام خواهد شد. پيش از اين اعلام شده بود ممکن است بهرام بهراميان کارگرداني اين فيلم تلويزيوني را بر عهده بگيرد که داستان آن درباره زني است که در تهران با کلاهبرداري زندگي‌اش را مي‌گذراند، او به خاطر مادر و دو دخترش که در شهرستان هستند اين کار را انجام مي‌دهد، زن بعد از مدتي متوجه مي‌شود طعمه يک ماجراي کلاهبرداري است. فرزاد موتمن کارگرداني فيلم‌ تلويزيوني «فال قهوه» و فيلم‌هاي سينمايي چون «هفت پرده»، «شب‌هاي روشن»، «صداها»، «پوپک و مش ماشاالله» و... را بر عهده داشته است.

 


 پوران درخشنده: اگر كارگردان نبودم معلم مي‌شدم 

پوران درخشنده كه در همه فيلم‌هايش كاراكتري را به عنوان معلم داشته معتقد است: جايگاه معلم برايم مثل عبادت است و مطمئنا اگر كارگردان نمي‌شدم معلمي را به عنوان شغل انتخاب مي‌كردم. اين كارگردان در آستانه 12 ارديبهشت‌ماه روز معلم گفت: هميشه فكر مي‌كنم معلمي شغل نيست و عشق است و اگر عاشق نباشي در اين حرفه نمي‌تواني بماني، در واقع براي اين حرفه بايد زندگي كرد و عاشق بود. وي ادامه داد: معلمين ما در شكل‌گيري شخصيت ما و كشف توانمندي‌مان نقش زيادي داشته‌اند و ما را به مسيري كشانده‌اند كه رشد كنيم و حرفمان را بزنيم. كارگردان «پرنده كوچك خوشبختي» با بيان اينكه در همه فيلم‌هايم شخصيت معلم داشته‌ام خاطرنشان كرد: حتي در اين فيلم جديدم هم «هيس دخترها فرياد نمي‌زنند» يكي از كاراكترها معلم است و محور شكل‌گيري شخصيت اصلي فيلم است و در واقع كودكي شخصيت اصلي ما با او سپري مي‌شود. وي علاقه‌اش به شغل معلمي را تاثير حرفه مادرش دانست و افزود: مادرم معلم بود و نقش زيادي در اين ديدگاهم داشته است، او فضاي كار را به خانه مي‌آورد و هميشه درباره بچه‌ها حرف مي‌زد. اين كارگردان درباره اينكه كدام معلم فيلم‌هايش را بيشتر دوست دارد به ايسنا گفت: نقشي كه هما روستا در «پرنده كوچك خوشبختي» بازي كرد را خيلي دوست دارم، همچنين نقش خسرو شكيبايي در فيلم «رابطه» كه به خوبي يك معلم دلسوز و فداكار را بازي كرد.


 چاپ تازه‌ كتاب‌هاي باستاني پاريزي در نمايشگاه كتاب  

چاپ تازه‌ كتاب‌هايي از محمدابراهيم باستاني پاريزي در نمايشگاه كتاب تهران عرضه مي‌شود. باستاني پاريزي گفت، از آثارش، كتاب‌هاي تاريخي «خاتون هفت قلعه» (قلعه‌ها و بناهاي دختر در ايران) و «كوچه‌ هفت پيچ» براي نوبت هفتم تجديد چاپ شده و از سوي نشر علمي در نمايشگاه كتاب عرضه مي‌شوند. اين پژوهشگر و نويسنده از جزييات تجديد چاپ ديگر آثارش اظهار بي‌اطلاعي كرد. از ديگر آثار منتشرشده‌ او، كتاب‌هاي «آسياي هفت سنگ»، «ناي هفت بند»، «اژدهاي هفت سر»، «زير اين هفت آسمان» و «سنگ هفت قلم» هستند. به گزارش ايسنا محمدابراهيم باستاني پاريزي متولد سوم دي‌‌ماه 1304 در پاريز است. او در سال 1325 براي ادامه‌ي تحصيل به تهران مي‌آيد و در دانشگاه تهران در رشته‌‌ تاريخ تحصيلاتش را پي مي‌گيرد.


 خشايار ديهيمي:
 سيد حسيني‌هرگز كارش را رها نكرد  

ديروز سومين سالگرد درگذشت رضا سيدحسيني بود. خشايار ديهيمي به اين مناسبت طي گفت‌وگويي از وي ياد كرد و گفت: سيدحسيني يكي از بزرگ‌ترين مترجمان ما بود كه در ترجمه سبك خاصي داشت. او به جوان‌ها بسيار اهميت مي‌داد و فروتنانه با آنها نشست و برخاست مي‌كرد. اين مترجم افزود: سيدحسيني بسياري از آثار مهم ادبي جهان را به ما شناساند و تا لحظه‌ آخر عمر كار كرد. او حتي در اوج ناتواني جسمي و مصيبت‌هاي روحي از جمله از دست دادن فرزند جوان، كارش را رها نكرد و از همين جهت مي‌تواند يك الگو باشد. ديهيمي در ادامه متذكر شد: سيدحسيني بسيار مردم‌دار، دلسوز و ميهن‌دوست بود و از اين جهت كه دائم مطالعه مي‌كرد، وسواس زيادي در ترجمه‌ي كتاب‌هايش به خرج مي‌داد. همواره نقدپذير بود و در كارش گوش شنوا داشت. با اين‌كه با ما فاصله‌ سني زيادي داشت؛ اما هرجا كه پيشنهاد مي‌داديم، با رغبت و تمايل و بدون تعصب مي‌پذيرفت و وارد بحث مي‌شد كه از اين نظر نيز يك آدم اخلاقي، سالم و خدمتگزار واقعي به فرهنگ بود. او همچنين به ايسنا گفت: غير از كتاب‌هاي اوليه‌اي كه سيدحسيني در دوره‌ جواني ترجمه كرد و به همين دليل زياد خوب نبودند، خوشبختانه راهنمايي به نام عبدالله توكل، او را به راه درست ترجمه هدايت كرد، تا جايي كه در ترجمه به جايي رسيد كه در كشور نظير او را نداشتيم. سيدحسيني تعدادي از بهترين آثار ادبيات جهان از جمله كتاب‌هاي آندره مالرو و آلبر كامو را به زبان فارسي ترجمه كرد. او با اين‌كه ترك‌زبان بود، در ترجمه‌ كتاب به زبان فارسي، زبان سالمي داشت و سبك نويسنده‌ها را درك مي‌كرد؛ چرا كه دائم در حال مطالعه بود. رضا سيدحسيني متولد 22 مهرماه سال 1305 در اردبيل بود. ديپلم ارتباطات گرفت و سپس در فرانسه، در مدرسه‌ عالي ارتباطات به تحصيل مشغول شد. او كار ترجمه را از سن شانزده ،هفده‌سالگي با ترجمه از تركي قفقازي و تركي استانبولي شروع كرد و پس از آن، به ترجمه از زبان فرانسه پرداخت. «فرهنگ آثار»، «مكتب‌هاي ادبي»، «رؤياي عشق» از ماكسيم گوركي، «لايم لايت» اثر چارلي چاپلين، «طاعون» آلبر كامو، «آخرين اشعار ناظم حكمت»، «ضدخاطرات» و «اميد» آندره مالرو، «در دفاع از روشنفكران» ژان پل سارتر و «آبروباخته» جك لندن، از جمله آثار اين مترجم هستند. رضا سيد‌حسيني 11 ارديبهشت‌ماه سال 1388 در سن هشتادوسه‌سالگي درگذشت.


 واكنش كارگردان «گشت ارشاد» به توزيع قاچاق فيلم اش:
 گول سي دي هاي خالي را نخوريد  

فيلم سينمايي «گشت ارشاد» به كارگرداني سعيد سهيلي پس از توقف در نمايش، به بازار داغ سودجويي فروشندگان سي‌دي‌هاي غير مجاز وارد شده است.سعيد سهيلي درباره‌ آنچه اين روزها در برخي پياده‌روها و گذرهاي شهر تهران در قالب عرضه‌ غيرمجاز «گشت ارشاد» ديده مي‌شود، گفت: مردم بدانند اين سي‌دي‌ها خالي است و برخي مواقع فقط 10 دقيقه از فيلم ضبط شده است.وي در عين حال گفت: حتي اگر فيلم كامل هم باشد، قطعا كيفيت ندارد.

سعيد سهيلي همچنين تاكيد كرد: حتي اگر نسخه‌ با كيفيت «گشت ارشاد» هم عرضه شد، مردم نبايد آن را تهيه كنند چون به صورت
غير مجاز عرضه شده است.

اين كارگردان با تاكيد دوباره بر اينكه مردم گول اين فروشنده‌ها را نخورند، ادامه داد: به غير از «گشت ارشاد» اين فروشندگان لوح فشرده‌هاي منسوب به خيلي از فيلم‌هاي ديگر را به‌صورت خام عرضه مي‌كنند.

وي درباره سرنوشت فيلم «گشت ارشاد» پس از توقف نمايش آن به ايسنا گفت: آخر سهراب مي‌ميرد و رستم پشيمان است. خبر جديدي نيست، جز اينكه فيلم را از پرده پايين كشيدند.سهيلي در پايان اظهار اميدواري كرد، هرچه سريع تر با همكاري وزارت ارشاد سي‌دي مجاز «گشت ارشاد» در شبكه نمايش خانگي عرضه شود.


 
صفحه يك
خبر
اقتصاد
اقتصاد بازار
اقتصاد روز
بورس
حادثه
فناوري و اطلاعات
شهرستان ها
مدرسه
ورزشي
بين الملل
آگهي
جامعه
جامعه
صفحه آخر