برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/02/12 - نسخه شماره 2359 صفحه اصلی


تبليغ کالاي خارجي، بحران جديد شهرداري


بلاتکليفي استخدام مربيان شرکتي پيش دبستاني


امکانات حمايتي از جانبازان شيميايي در حد استاندارد نيست


رسيدگي به چهار ميليون اختلاف در سال 90


ازدواج‌هاي فاميلي يکي از علل سقط مکرر جنين است


1072نفر سال گذشته در کشور غرق شدند


زباله‌ تالاب انزلي را دربرگرفت


هشدار رئيس جامعه جراحان درباره تجهيزات تقلبي


کودکان، حيوانات را به اسباب‌بازي‌هاترجيح مي‌دهند


هيچ دستگاهي اجازه تامين نيروي انساني توسط شرکت‌ها را ندارد


 تبليغ کالاي خارجي، بحران جديد شهرداري 

گروه جامعه: بحران جديد شهرداري تهران، تمرکز يک رسانه نزديک به دولت و مجلسي‌ها بر تبليغات کالاهاي خارجي در سطح شهر است. گفته مي‌شود بيشتر درآمد حاصل از تبليغات شهرداري از کالاهاي خارجي به دست مي‌آيد. اما پس از نامگذاري اين سال به نام سال توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني، مسوولان دولتي خواستار توقف تبليغات کالاهاي خارجي از سوي شهرداري شدند. مسوولان معتقدند که براي فرهنگ‌سازي و حمايت از توليدات داخلي بايد از تبليغ کالاهاي خارجي جلوگيري کرد و به تبليغات کالاهاي داخلي پرداخت تا مردم با کالاهاي توليد داخل بيشتر آشنا شوند و به اين کالاها اعتماد کنند. روز گذشته با تلاش خبرگزاري فارس، مجلسي‌ها هم به اين موضوع وارد شدند و خواستار توقف تبليغات کالاهاي خارجي توسط شهرداري شدند. اما مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران زياد بودن تبليغات کالاهاي خارجي را فقط يک ادعا مي‌داند و معتقد است تبليغات کالاهاي داخلي بسيار بيشتر از کالاهاي خارجي‌است و مسوول محتواي تبليغات را وزارت ارشاد مي‌داند.

ورود مجلس براي توقف تبليغات
اجناس خارجي

حسينعلي شهرياري، عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به اينکه تبليغات اجناس خارجي منجر مي‌شود تا مردم رغبت کمتري براي خريد اجناس داخلي نشان دهند، به فارس گفت: تبليغات براي خريد کالا بسيار مؤثر است و در اين بخش بايد از اجناس داخلي تبليغ شود.

به گفته‌ شهرياري در حالي در سطح تهران شاهد تبليغات اجناس خارجي هستيم که سود تبليغات خارجي براي شهرداري و برخي از شرکت‌ها مناسب است.

او گفت: موانعي براي حمايت از توليدات داخلي در کشور وجود دارد که اين موانع بايد برطرف شود و اميدواريم در مجلس نهم اين اتفاق بيفتد.

به عقيده‌ عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس در حال حاضر در اکثر استان‌ها و به‌خصوص در تهران شاهد تبليغات اجناس خارجي هستيم و در اين بخش مجلس بايد ورود کند و قانوني را براي منع تبليغات اجناس خارجي تصويب کند.

سود زياد تبليغات کالاي خارجي
براي شهرداري

محمد‌حسين مقيمي، نماينده مجلس شوراي اسلامي، ديگر منتقد اين رويه، معتقد است در اين بخش تمامي دستگاه‌هاي تبليغاتي اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد، صداوسيما، رسانه‌ها و شهرداري‌ها بايد ورود کنند.

مقيمي به فارس مي‌گويد: يکي از علت‌هايي که در سال‌هاي اخير منجر شده تا خانواده‌ها کمتر به سمت اجناس داخلي ورود پيدا کنند تبليغات گسترده اجناس و کالاهاي خارجي بوده که اين نگاه بايد تغيير کند.به عقيده عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در صورتي که شهرداري نگاه خود را در خصوص تبليغات کالاهاي خارجي تغيير دهد مي‌توانيم گام خوبي را در توسعه کالاهاي ايراني و فرهنگ‌سازي آن در جامعه برداريم.

به گفته او در حالي شهرداري به تبليغ اجناس و کالاهاي خارجي روي آورده که سود و منفعت آن بيش از کالاهاي ايراني است و همين امر منجر شده تا کمتر شاهد تبليغات اجناس ايراني در سطح تهران باشيم .

بستن بازار روي کالاهاي خارجي
نتيجه عکس دارد

نعمت‌الله ترکي، معاون برنامه‌ريزي استانداري تهران هم درباره حمايت از توليد ملي به فارس گفت: در جلساتي که با توليدکنندگان داشتيم به روند افزايش کيفيت توليدات اشاره شده است و مسلماً مردم هم با افزايش کيفيت از توليدات داخلي استفاده مي‌کنند.

او فرهنگ سازي را لازمه حمايت از کار و سرمايه ايراني مي‌داند؛ در حمايت از توليد ملي همه مردم و اقشار سهيم هستند، توليدکنندگان با افزايش کيفيت کالاها مي‌توانند بازار را در دست بگيرند.

معاون برنامه‌ريزي استانداري تهران ادامه داد: اگر قرار است با بازارهاي جهاني رقابت کنيم بايد مردم و توليدکنندگان اجناس و کالاهاي خارجي را بشناسند. در صورتي که بازار توليد به سمت رقابت برود موفق مي‌شويم در غير اين‌صورت و با بستن بازار بر روي کالاهاي خارجي شاهد نتيجه معکوس خواهيم بود.

به گفته ترکي، تسهيلاتي براي بازسازي کارخانه‌هاي توليدکننده در نظر گرفته‌ شده است.

دولت حمايت کند

نرگس کمالي، نماينده مردم مازندران در شوراي عالي استان‌ها هم، با اشاره به تبليغات گسترده اجناس خارجي در سطح شهر،‌ به فارس مي‌گويد: شهرداري بايد از بيلبوردهاي موجود در سطح شهر براي توليدات داخلي استفاده کند تا به نوعي در راستاي تحقق شعار امسال گام برداشته شود.

کمالي با بيان اينکه بايد زمينه توليدات داخلي را فراهم کنيم و به سرمايه‌گذاران داخل و توليداتشان بها بدهيم، گفت: در بحث معادن، منابعي وجود دارد که هنوز شناخته شده نيست و لازم است سرمايه گذاران به اين بخش ورود پيدا کنند اما انجام اين کار نيازمند حمايت‌هاي دولت است.

کمالي ادامه داد: شعارهاي هر سال به يکديگر مرتبط بوده‌اند بنابراين بايد شعار امسال را هم به آنچه در سال‌هاي قبل نامگذاري شده مرتبط بدانيم و آنها را به خوبي مديريت کنيم که در اين راستا هم لازم است دولت و مجلس مصوبات خود را براساس اين موضوعات تعيين کنند.

به عقيده او سخن حمايت از کار وجود دارد ولي چقدر جذب اشتغال داشته‌ايم؟ چند درصد از معضل بيکاري در کشور را حل کرده‌ايم؟ منابع موجود است ولي متاسفانه در حمايت براي به کارگيري آنها ضعف وجود دارد.به گفته نماينده مردم مازندران در شوراي عالي استان‌‌ها در سوادکوه منابع غني زغال سنگ وجود دارد که واگذاري‌ آنها به بخش خصوصي خوب است اما به حمايت دولت احتياج دارد؛ طي مراحل اداري براي سرمايه‌گذار دردسرساز است و رغبت آنها را از بين مي‌برد.

مسووليت محتواي تبليغات با
وزارت ارشاد است

سيدمحمدجواد شوشتري ، مديرعامل سازمان زيباسازي، ‌نگاه ديگري به اين مساله دارد: کساني که ادعا مي‌کنند تبليغات کالاهاي خارجي در شهر بيشتر است سند بياورند زيرا آمارهاي ما نشان مي‌دهد که درصد کمي از تبليغات محيطي به کالاهاي خارجي اختصاص دارد.

شوشتري به مهر گفت: ميزان قابل توجهي از تبليغات به کالاهاي داخلي اختصاص دارد، بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد بيلبوردهاي کالاهاي خارجي نسبت به کالاهاي داخلي کم تر است .

به گفته او محتواي تبليغات بر عهده سازمان زيباسازي نيست و مسووليت آن با وزارت ارشاد است که يکي از موضوعات پر چالش ماست و گاهي زير بار برخي تبليغات نمي رويم .

شوشتري با بيان اين که لايحه‌اي براي کاهش تبليغات خارجي در سطح شهر در حال تدوين است که به‌زودي به شوراي شهر ارسال مي‌شود، گفت: در اين لايحه پيش‌بيني‌هاي لازم مانند افزايش هزينه تبليغات خارجي، کاهش تعرفه‌هاي محصولات داخلي و... در نظر گرفته شده است .


 بلاتکليفي استخدام مربيان شرکتي پيش دبستاني 

گروه جامعه: استخدام معلمان حق التدريس و شرکتي در حالي از شعارهاي وزير آموزش‌وپرورش ــ حاجي بابايي در زمان انتصاب بود که هم اکنون تعداد قابل توجهي از اين معلمان همراه با مربيان شرکتي و حق‌التدريسي با وجود وعده‌هاي وزير و معاونانش براي استخدام، سرگردان هستند. آنها در اعتراض‌هاي مختلف از تجمع گرفته تا نامه نگاري با نمايندگان مجلس و وزارت آموزش‌وپرورش، صداي اعتراض خود را بلند کرده‌اند اما در آستانه روز معلم بسياري از اين افراد، نسبت به وضعيت استخدامشان گلايه دارند.

يکي از اين افراد خانمي‌است که بيش از 9 سال با وجود دارا بودن مدرک کارشناسي، هنوز هم استخدام نشده است. او به هدف و اقتصاد مي‌گويد: «من و حدود يک هزار نفر ديگر از همکارانم مربيان شرکتي پيش دبستاني هستيم با وجود سابقه کار بالاي 9 سال، اما هنوز اقدامي‌براي استخدام ما صورت نگرفته است.»او ادامه مي‌دهد: «در اوايل شروع کار، بيمه ما به صورت نيمه وقت محاسبه مي‌شود، چند سالي همين روال ادامه داشت اما پس از آن بيمه ما همانند ساير کارکنان شد، اما اکنون حدود دو سال است که بار ديگر بيمه ما نيمه وقت شده، اين در حاليست که در تمام اين 9 سال، تابستان‌ها برايمان بيمه محاسبه نمي‌شد.»

اين مربي پيش دبستاني از نامشخص بودن وضعيت استخدام خود و همکارانش، انتقاد مي‌کند. «با وجود اينکه سال‌هاست در دبستان دولتي به عنوان مربي پيش دبستاني فعاليت مي‌کنيم ما را غيردولتي تلقي مي‌کنند، اين در حالي‌است که در دستور‌العمل پيش دبستاني هنوز به دو صورت دولتي با مشارکت مردمي ‌و غيردولتي در مدارس غيرانتفاعي اداره مي‌شود.»

او مي‌گويد: «ظاهرا اخيرا کميته‌اي براي بازنگري دستور‌العمل پيش دبستاني تشکيل داده‌اند که اين مراکز را به طور کلي غيردولتي اعلام کنند با اين تصميم حق و حقوق ما به طور کامل پايمال مي‌شودو بدين ترتيب ما را از مصوبه اخير هيات دولت مبني بر تبديل وضعيت نيروهاي شرکتي به قراردادي بي‌نصيب مي‌کنند.»

اين مربي پيش دبستاني به وعده مسوولان که هيچ گاه تحقق پيدا نمي‌کند اشاره مي‌کند.
« مشکلمان را با آموزش‌وپرورش در ميان گذاشته ايم اما فقط مي‌گويند خبرهاي خوبي در راه است و به صورت دقيق جوابگوي ما نيستند.»

او ادامه مي‌دهد:« پس از سال‌ها، امسال تعدادي از معلمان شرکتي که بالاي 16 سال سابقه کار داشتند، استخدام شدند، اما اين موضوع شامل حال ما نشد.»

به گفته اين مربي، با وجود اينکه تمام اين افراد مدرک کارشناسي دارند اما حقوق را بر پايه ديپلم دريافت مي‌کنند.

او تاکيد مي‌کند:« متاسفانه موسسه دارالقرآن که ما با آنها قرارداد داريم، با وجود اينکه بيش از يک هزار نفر مربي دارد اما پيگير وضعيت ما نيست.»

اين مربي پيش دبستاني مي‌گويد: «براي پيگيري وضعيتمان به وزارت کار هم مراجعه کرده‌ايم آنها عنوان کردند اگر شرکت يا موسسه اي که ما با آنها قرارداد داريم بيش از يک صد معلم داشته باشد، نبايد حقوق و بيمه نيمه وقت باشد.»

او از مسوولان خواست تا هر چه زودتر وضعيت استخدامشان مشخص شود.


 امکانات حمايتي از جانبازان شيميايي در حد استاندارد نيست 

عضو کميسيون اجتماعي مجلس، با تاكيد بر اقدامات حمايتي مناسب براي مصدومان شيميايي در کشور مي‌گويد: هم‌اکنون حمايت‌هاي مطلوبي از اين افراد صورت مي‌گيرد اما با توجه به مشکلات زياد اين افراد هنوز امکانات به سطح عالي و استانداردنرسيده است.

علي زنجاني‌حسنلويي به خانه ملت گفت: خوشبختانه در چند سال اخير اقدامات خوبي براي حمايت از جانبازان شيميايي انجام شده است اما با توجه به مشکلات زياد اين افراد هنوز امکانات به سطح عالي و استاندارد نرسيده است.اين نماينده مجلس هشتم‌، ادامه داد: مسوولان وزارت خارجه بايد براي تسريع در احقاق حقوق اين افراد‌، برنامه‌ريزي جامع‌ را انجام دهند.زنجاني‌حسنلويي با اشاره به تصويب قانون شناسايي و حمايت از مصدومان شيميايي در 26خرداد 89 به عنوان اولين قانون حمايت از مصدومان شيميايي در مجلس شوراي اسلامي‌، افزود: متاسفانه از حدود دو سال پيش تاکنون اين قانون از سوي دولت ابلاغ نشده و مسکوت مانده است.عضو کميسيون اجتماعي مجلس هشتم‌، توضيح داد: بر اساس تبصره‌هاي 2 و 3 و 4 قانون شناسايي و حمايت از مصدومان شيميايي بايدافزون‌برايجاد بانک اطلاعاتي، تحقيقات علمي‌و پژوهشي مربوطه صورت گرفته و حمايت‌هاي مالي، حقوقي، ديپلماتيک و فني جهت پيگيري حقوق جانبازان صورت گيرد.بر اساس ماده 1 قانون شناسايي و حمايت از مصدومان شيميايي‌، بنياد شهيد و امور ايثارگران که در اين قانون به اختصار بنياد ناميده مي‌شود موظف است با همکاري نيروهاي مسلح اقدامات لازم را به منظور شناسايي و تشخيص مصدومان شيميايي، معمول دارد و براي مناطق، بمباران شده هر 9 ماه يک‌بار کميسيوني تحت عنوان « کميسيون پزشکي تشخيص مصدومان شيميايي» تشکيل دهد.

 


 رسيدگي به چهار ميليون اختلاف در سال 90 

رئيس مرکز شوراي حل اختلاف کشور مي‌گويد: در سال 90 بيش از سه ميليون و 800 پرونده توسط شوراهاي حل اختلاف در کشور رسيدگي شد.به گزارش فارس حجت‌الاسلام احمدي ميانجي گفت: ما بايد جامعه را به سمت صلح و سازش سوق دهيم، چراکه اين صلح و سازش اثرات وضعي مثبتي در زندگي مردم دارد.احمدي ميانجيهدف از بنيان و تشکيل شوراهاي حل اختلاف را گسترش و رواج فرهنگ صلح و سازش بيان کرد و گفت: در کنار صلح و سازش حکم دادن از مسائلي است که شوراهاي حل اختلاف مي‌توانند به آن بپردازند.

وي ادامه داد: در سال 89، چهار ميليون و 200 هزار پرونده و در سال 90 بيش از سه ميليون و 800 پرونده توسط شوراهاي حل اختلاف در کشور رسيدگي شد.احمدي ميانجي با بيان اين نکته که درصد اعتراض‌ها در دادسراها حدود 60 درصد است، خاطر نشان کرد: اين در حالي است که اين درصد اعتراض به حکم در شوراهاي حل اختلاف کمتر از دو درصد بوده است.

وي پايين بودن اعتراض به حکم را در شوراي حل اختلاف ناشي از کار خوب اين شوراها دانست و افزود: در سال 89 شوراهاي حل اختلاف با صلح و سازش هفت هزار زنداني را آزاد کردند.احمدي ميانجي گفت: در بازرسي کل کشور در يک نظرسنجي ميزان رضايت‌مندي مردماز عملکرد شوراهاي حل اختلاف 72 درصد بودهاست.

 


 ازدواج‌هاي فاميلي يکي از علل سقط مکرر جنين است 

استاديار پژوهشي پژوهشگاه ابن‌سينا مي‌گويد: تشابه فاکتور HLA در افرادي که با هم نسبت فاميلي دارند سبب مي‌شود تا ماده‌اي که نشانگرهاي جنين را مي‌پوشاند تا جنين خودي محسوب شود ترشح نشده و جنين سقط شود.افسانه محمد‌زاده در مورد نقش اختلالات ايمونولوژي در سقط‌‌هاي مکرر به فارس گفت: طبق تعريفقديمي ‌وقتي مادري پس از3 بار بارداري پشت سر هم جنينش سقط مي‌شدآن را سقط مکرر محسوب مي‌کردند ولي امروزه با دو سقط پشت سر هم ارزيابي علت اين امر را شروع مي‌کنيم.او با اشاره به اينکه دلايل زيادي در سقط جنين دخالت دارند تصريح کرد: يکي از اين دلايل اختلال در سيستم ايمني بدن مادر باردار است که اصطلاحاً به آن اختلالات ايمونولوژي مي‌گوييم.به گفته محمد‌زاده اختلالات سيستم ايمني در دو بخش تعريف مي‌شود.بخش اول زماني است که بدن مادر دچار اتوايميون
(خود ايمني) است و بدن عليه يک قسمت خاصي در خود شروع به ساخت آنتي‌بادي(پادتن) مي‌کند و پادتني که توليد مي‌شود ممکن است روي جنين در حال رشد اثر سوء بگذارد و آن را دچار اختلال يا ناهنجاري کند.


 1072نفر سال گذشته در کشور غرق شدند 

سازمان پزشکي قانوني از کاهش 5/5 درصدي مرگ ناشي از غرق‌شدگي و مرگ 1072 نفر بر اثر غرق شدن در سال 90 خبر داد.

به گزارش پزشکي قانوني، در سال گذشته يک‌هزار و 72 نفر (902 مرد و 170زن) بر اثر
غرق شدگي در کشور جان خود را از دست دادند و اين رقم در مقايسه با سال 89 که تعداد فوت شدگان ناشي از غرق شدگي يک‌هزار و 134 نفر بود، 5/5 درصد کاهش يافته است.

بر اساس اين گزارش طي 10 سال گذشته، تلفات غرق شدگي، آماري بين1007 نفر تا يکهزار و 515 نفر را در بر داشت، کمترين موارد غرق شدگي در سال 1388 با يک‌هزار وهفت و بيشترين آن در سال 1382 با يک هزار و 515 مورد بوده است.

سال 1390 هم جزء سال‌هايي است که از لحاظ آماري در دسته سال‌هاي داراي کمترين
غرق شدگي (يک‌هزار و 72 مورد) جاي مي‌گيرد و طي 10 سال گذشته پس از سال 1382 داراي کمترين آمار غرق شدگي است.بيشترين آمار مرگ ناشي از غرق‌شدگي در سال گذشته با عدد 177 نفر در ماه مرداد ثبت شد و از آنجا که در فصل تابستان تعداد سفرهاي با مقصد سواحل دريا يا رودخانه‌ها افزايش مي‌يابد ميزان مرگ ناشي از غرق شدگي نيز در اين فصل بيشتر از ديگر ايام سال است به نحوي که در تابستان سال 90 بالغ بر467 نفر بر اثر غرق شدگي جان باختند.اين رقم در تابستان سال 89 بالغ بر574 نفر بود. هر چند 6/43 درصد غرق شدگي‌ها در تابستان رخ داد اما مقايسه تابستان سال 1390 با تابستان سال 1389 کاهش 6/18درصدي مرگ بر اثر غرق شدگي را نشان مي‌دهد.بر اساس اين گزارش در سال گذشته به ترتيب استان‌هاي خوزستان با 204، مازندران با 157 و گيلان با 91 فوتي بيشترين ميزان مرگ ناشي از غرق‌شدگي را به خود اختصاص دادند.بيشترين رشد مرگ ناشي از غرق شدگي نيز در سال گذشته با 7/107 درصد در اسفند ثبت شده است.


 زباله‌ تالاب انزلي را دربرگرفت 

در پي بارندگي‌هاي شديد اخير و جاري شدن سيلاب در استان گيلان حجم قابل توجهي زباله تالاب بين‌المللي انزلي را در بر گرفت.امير عبدوس، مديركل محيط زيست گيلان در اين‌باره با اشاره به اين كه آب درياي خزر در سال‌جاري حدود 60 سانتيمتر پايين‌تر از سال گذشته آمده است به ايسنا گفت: اين كاهش سطح آب همچنين موجب كاهش عمق آب تالاب بين‌المللي انزلي شده است هرچند كه سطح تراز فعلي اين تالاب از سطح تراز اوليه ثبت شده در كنوانسيون رامسر هنوز بالاتر است.او به ورود سيلاب شديد در هفته گذشته به تالاب انزلي اشاره كرد و گفت: متاسفانه اين سيلاب تمام حاشيه رودخانه‌هاي استان را شست و همه زباله‌هايي را كه در اطراف آنها بود، را وارد تالاب انزلي كرد.مديركل محيط زيست گيلان با اشاره به اين كه اين زباله‌ها همراه با شاخ و برگ درختان در هم پيچيده‌اند ،تصريح كرد: همين امر موجب شده كه جمع‌آوري آنها با دست امكان‌پذير نباشد و در اين خصوص نيازمند ماشين‌آلات صنعتي هستيم.مديركل محيط زيست گيلان با اشاره به اين كه
بر اساس قانون، جمع‌آوري زباله در داخل شهرها بر عهده شهرداري‌ها و در ساير بخش‌ها بر عهده دهياري‌هاست گفت: در عين حال موضوع زباله‌هاي تالاب انزلي با توجه به حساسيت موضوع در جلسه ستاد مديريت بحران استان در هفته جاري مطرح مي‌شود كه اميدواريم با همكاري اعضاي اين ستاد و به‌كارگيري ماشين‌آلات صنعتي هرچه سريع‌تر اين زباله‌ها جمع‌آوري شود.

 


 هشدار رئيس جامعه جراحان درباره تجهيزات تقلبي 

رئيس جامعه جراحان ايران با انتقاد از گسترش فروش نخ‌هاي جراحي تقلبي با برندهاي اصلي گفت: طبق قانون، سازمان نظام پزشکي بايد تعرفه‌گذاري خدمات پزشکي را عهده‌دار شود و وزارت بهداشت قانونا حقي در تعرفه‌گذاري ندارد، چه قبول داشته باشد و چه نداشته باشد.به گزارش فارس، ايرج فاضل وزير اسبق بهداشت و علوماظهار داشت: ناتواني بيمه‌ها در پرداخت تعهدات سبب به وجود آمدن پديده زيرميزي و تعرفه‌هايغيرواقعيمي‌شود، از سوي ديگر شاهديمکساني تعرفه‌هاي خدمات پزشکيرا تعيين مي‌کنند کهخود مصرف‌کننده خدمات هستند و اين امر سبب تعيين تعرفه‌هاي غيرواقعي مي‌شود.اواذعان داشت: ثابت ماندنتعرفه‌هاي خدماتجراحي آن هم با مبالغ پايين جامعه پزشکي را به سمت زيرميزي سوق مي‌دهد اگر چه ما با اين موضوع مخالفيم، اما زيرميزي پاسخي به بي‌عدالتي در سلامت است. طي مطالعه‌ايکه در کشورهاي مختلف داشتيم متوجه شديم پايين‌ترين تعرفه در يک کشور فقير
سه تا چهار برابر تعرفه‌هاي ايران است.رئيس جامعه جراحان تاكيد کرد: با توجه به تورم و گراني‌ها،هزينه پزشکان نيز افزايش يافته است و به تبع آ‌ن همبايد تجهيزات گران‌تري تهيه کنند و هم هزينه نگهداري مطب‌ها بالا رفته است.وي در پاسخ به اينکه تحريم‌ها چه تاثيري در عملکرد جامعه جراحي داشته است، گفت: آثار مخرب و ويرانگر تحريم‌ها به وضوح در تمام بخش‌هاي جامعه به خصوص پزشکي مشهود است چرا که بسياري از لوازم مورد نياز پزشکي از خارج تهيه مي‌شود.فاضل ادامه داد: به عنوان مثال همين الان نخ‌هايي را با برند معروف براي جراحي استفاده مي‌کنيم اما متاسفانه به دليل تقلبي بودن و اينکه معلوم نيست از کجا آورده مي‌شود ممکن است يک بخيه ساده در شکم فرد پس از جراحي پاره شود که تمام کار ما را زير سوال مي‌برد و هم بيمار و هم پزشک را با دردسرهايي مواجه مي‌کند.فاضل سطح دانش جراحان عمومي‌را با افرادي که در خارج از کشور کار مي‌کنند يکسان دانست و افزود: از نظر علمي‌ ما پيشرفته‌ترين بخش کشور را از آن خود کرده‌ايم و شايد بتوان گفت مشکل جامعه پزشکي اين است که جلوتر از بقيه حرکت کرده و اکنون از همين موضوع لطمه مي‌بينيد که بقيه بخش‌ها با آن هماهنگ نيستند.

 


 کودکان، حيوانات را به اسباب‌بازي‌هاترجيح مي‌دهند 

محققان آمريکايي دريافتند کودکان بيشتر تمايل دارند که به جاي اسباب‌بازي‌ها با حيوانات بازي کنند.به گزارش فارس به نقل از نشريه روانشناسي رشد، وسالو بوراتگرز عضو دانشکده ايالتي نيوجرسي و همکارانش در دانشگاه ويرجينيا تحقيقاتي را روي تعدادي از کودکان 11 ماهه تا سه ساله انجام دادند که با حيوانات زنده و اسباب‌بازي‌ها سرگرم بازي بودند.محققان در چارچوب اين تحقيقات عکس‌العمل کودکان را در قبال حيوانات و اسباب‌بازي‌هاي مورد تجزيه و تحليل قرار دادند به گونه‌اي که يک موش زنده درقفس و يک ماهي در تنگ آب به همراه 14 اسباب‌بازي کوچک از جمله ماشين پليس، عروسک و بلوک‌هاي خانه‌سازي در اختيار آنها قرار گرفت.والدين کودکان نيز همزمان در بيرون اتاق رفتار کودکان خود را مشاهده کردند.محققان سپس چهار حيوان شامل موش، ماهي، عنکبوت و مار را به همراه چهار اسباب‌بازي شامل عروسک، هواپيما، ماشين آتش نشاني و توپ - که بيشتر از بقيه اسباب‌بازي‌ها مورد استقبال آنها قرار گرفته بودند- دادند.اين حيوانات در فضايي در بسته قرار داشتند تا کودکان نتوانند به آنها دست بزنند.محققان به اين نتيجه رسيدند که اين کودکان مارها و عنکبوت‌ها را به گروهي از اسباب‌بازي‌هاي بسيار جذاب ترجيح مي دهند.

 


 هيچ دستگاهي اجازه تامين نيروي انساني توسط شرکت‌ها را ندارد 

معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري تهران مي‌گويد: هيچ دستگاهي اجازه تامين نيروي انساني توسط شرکت‌ها را ندارد و در صورت اشتغال به کار بايد تبديل وضعيت شوند.نصرالله ابراهيمي‌در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا استخدام نيروهاي شرکتي در استان تهران ادامه دارد، به فارس گفت:‌ براساس مصوبه هيات وزيران و ابلاغيه‌اي که از سوي معاونت سرمايه انساني رياست‌جمهوري اعلام شد 15 روز از يکم اسفند 1390تا 15 اسفند سال گذشته تمامي‌دستگاه‌هاي اجرايي کشور و استان تهران فرصت داشته‌اند تمام نيروهاي انساني شرکتي را درقالبدو شکل کارگري وقرارداد معين تبديل وضع کنند. وي ادامه داد: براساس اقدامي‌که در استان تهران داشتيم بيش از 12 هزار نيروي شرکتي دستگاه‌هاي اجرايي تحت نظارت در استان تهران تبديل وضع شدندو تا قبل از عيد توسط دستگاه‌ها حقوق و مزاياي آنها پرداخت شد.


 
صفحه يك
خبر
اقتصاد
اقتصاد بازار
اقتصاد روز
بورس
حادثه
فناوري و اطلاعات
شهرستان ها
مدرسه
ورزشي
بين الملل
آگهي
جامعه
جامعه
صفحه آخر