برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/02/12 - نسخه شماره 2359 صفحه اصلی

حمله به ساختمان بانك مركزي سوريه
درخواست براي توقف خشونت‌ها


آمريکا از ترس ايران اقدامي جدي عليه سوريه انجام نمي‌دهد


عبدالله صالح يمن را به مقصد امارات ترك مي‌كند


وقوع دو انفجار تروريستي در سوريه


وخامت حال هفت اسير فلسطيني اعتصاب‌کننده غذا


اروپا نمي‌تواند بار ناشي از تحريم نفتي ايران را تحمل کند


 حمله به ساختمان بانك مركزي سوريه
  درخواست براي توقف خشونت‌ها 

در حالي كه يك گروه تروريستي مسووليت انفجار انتحاري صورت گرفته در دمشق را برعهده گرفت رئيس هيات ناظران بين‌المللي در سوريه خواهان توقف خشونت‌ها از سوي تمام طرف‌ها در اين كشور شد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، گروه تروريستي‌ «جبهه النصرة» در سايت وابسته به القاعده مسووليت انفجار انتحاري صورت گرفته در دمشق را به عهده گرفت. اين گروه در ادامه تاكيد كرد كه انفجار مذكور مانند آنچه كه در اخبار منتشر شده آمده در نزديكي يك مسجد صورت نگرفته بلكه در مكاني نزديك به محل تجمع نيروهاي امنيتي سوريه انجام شد. اين گروه تروريستي همچنين اعلام كرد كه انفجار انتحاري به دست ابو عمر الشامي، عامل انتحاري اين گروه صورت گرفت. به دنبال انفجار انتحاري دمشق دست كم 11 تن كشته و 28 تن ديگر زخمي‌شدند. گروه تروريستي جبهه النصرة پيشتر مسووليت دو انفجار تروريستي در حلب و دمشق را به عهده گرفته بود.از سوي ديگر، رابرت مود رئيس هيات ناظران بين‌المللي در سوريه كه يك ژنرال نروژي به شمار مي‌آيد در زمان ورودش به دمشق عنوان داشت كه تمام طرف‌هاي موجود در سوريه بايد به خشونت‌ها پايان دهند. وي در ادامه افزود: از همگان مي‌خواهم تا به ما كمك كنند تا خشونت‌هاي مسلحانه از سوي تمام گروه‌ها در سوريه براي اجراي طرح كوفي‌عنان فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب به سوريه متوقف شود.

مود همچنين تاكيد كرد: براي اجراي اين طرح 30 ناظر در اختيار داريم و اميدواريم كه طي روزهاي آينده اين تعداد افزايش يابد. وي در ادامه افزود: ناظران بين‌المللي از تمام كشورهاي جهان به سوريه مي‌آيند تا با همكاري مردم اين كشور شرايط را براي زندگي بهتر فراهم كنند. ممكن است كه راهكار سياسي در اختيار داشته باشيم و بتوانيم آن را محقق كنيم.

مود همچنين تاكيد كرد: حضور 30 يا 300 و يا هزاران ناظر در سوريه بدون همكاري طرف‌هاي مختلف هيچ تاثيري نخواهد داشت. وظيفه ما بسيار مهم است.

پيشتر نيز نيراج سينگ، سخنگوي ناظران بين‌المللي در سوريه بر اهميت توقف تمام خشونت‌ها از سوي تمام گروه‌ها در اين كشور تاكيد كرده بود.

وي در ادامه افزود: ناظران بين‌المللي به بررسي‌هاي خود در حمص، درعا، ادلب و ديگر مناطق سوريه ادامه مي‌دهند. از سوي ديگر، شبكه حقوق بشر سوريه از جامعه بين‌الملل و دبيركل سازمان ملل خواست تا براي توقف قاچاق سلاح به سوريه تلاش كنند.اين شبكه همچنين از بان كي مون خواست تا افزايش خشونت‌ها را در سوريه از طريق انتقال سلاح به گروه‌هاي تروريستي مسلح محكوم كند.

خبرگزاري رسمي‌سوريه نيز در خبري اعلام كرد كه افراد مسلح امروز (دوشنبه) به سمت ساختمان بانك مركزي واقع در ميدان السبع بحرات واقع در مركز دمشق آر پي جي شليك كردند.

اين خبرگزاري همچنين اعلام كرد كه حمله مذكور تنها خسارات مالي بر جاي گذاشته است. ساكنان دمشق همچنين از شنيده شدن صداي چند انفجار و شليك گلوله خبردادند.

خبرگزاري سانا همچنين گزارش داد كه يك گروه تروريستي مسلح به وسيله يك بمب خط انتقال نفت وابسته به شركت الفرات ميان دو روستاي محكان و القوريه در استان ديرالزور را مورد هدف قرار دادند.


 آمريکا از ترس ايران اقدامي جدي عليه سوريه انجام نمي‌دهد 

نماينده سابق آمريکا در سازمان ملل در مقاله‌اي که در يکي از روزنامه‌‌هاي آمريکا منتشر شد، اعلام کرد که رئيس‌جمهوري آمريکا از ترس انتقام ايران حاضر به اتخاذ اقدام جدي عليه دولت سوريه نيست.

به گزارش روزنامه آمريکايي‌ «وال استريت ژورنال» به قلم‌ «جان بولتون»، عليرغم ماهها مذاکرات‌ «کوفي عنان» دبيرکل سابق سازمان ملل متحد، خشونت‌ها در سوريه همچنان ادامه دارد. گرچه به طور کلي خشونت‌ها تا حدودي کمتر شده‌اند و شوراي امنيت سازمان ملل ناظران خود در اين کشور را به 300 ناظر افزايش داده است اما آمار تلفات غيرنظاميان در سوريه رو به افزايش است. ديکتاتور سوريه طرح‌ «آتش‌بس» کوفي عنان را ناديده مي‌گيرد و بشار اسد هم هيچ گونه علائمي در خصوص اينکه قصد استعفا دارد از خود نشان نداده است.بولتون با اشاره به اين مطلب ادامه داد: به نظر مي‌رسد که‌ «باراک اوباما» رئيس‌جمهوري آمريکا به دو دليل عمده نمي‌تواند با دولت‌ «بشار اسد» رئيس‌جمهوري سوريه مقابله کند؛ اول آنکه وي به روند صلح سازمان ملل که به طور قطع با شکست مواجه مي‌شود پايبند است و دوم آنکه نگران است که در صورت تقابل با دولت سوريه با انتقام ايران مواجه شود.وي ادامه داد که تصميم به استقرار ناظران نظامي بيشتر در سوريه يک گام مثبت بوده است اما ناظران سازمان ملل که هم‌اکنون در سوريه مستقر هستند به ندرت از خود ابتکار عمل نشان مي‌دهند؛ براي مثال آنها حاضر نيستند بر تظاهرات ضداسد نظارت کنند تا به اين وسيله مأموريت آنها با بخشي از اين درگيري‌ها همراه نشود.

نماينده سابق سازمان ملل در خصوص مأموريت ناظران سازمان ملل در سوريه گفت: شايد با تشخيص اينکه سازمان ملل تاثير بسزايي در سوريه ندارد،‌ «هيلاري کلينتون» وزير خارجه آمريکا اخيراً پيشنهاد داده است که در صورت ادامه خشونت‌ها در سوريه، شوراي امنيت تحريم‌هاي تسليحاتي عليه اين کشور تحميل کند که هنوز مشخص نيست بقيه کشورها با آن موافقت کنند. زيرا نه روسيه و نه چين پاسخ مثبتي به اين پيشنهاده نداده‌اند و با توجه به اقدام اين دو کشور در وتو کردن تحريم‌هاي ماه فوريه عليه سوريه، به نظر نمي‌رسد که آنها با تحريم تسليحاتي عليه سوريه موافقت کنند.بولتون با اشاره به اينکه اوباما اقدام جدي عليه اسد صورت نمي‌دهد نوشت که اوباما نمي‌خواهد با ايران تقابل داشته باشد. سوريه براي ايران نقش يک وابسته سياسي را دارد و در واقع اين کشور بخشي از محور نفوذي ايران محسوب مي‌شود که شامل حزب‌الله مي‌شود. ايران حاضر است خون‌هاي زيادي در سوريه ريخته شود تا‌ «بشار اسد» در قدرت بماند. ايران به دولت سوريه کمک‌هاي مالي و تسليحاتي مي‌کند و نيروهاي سپاه در سوريه حاضر هستند تا به نيروهاي امنيتي سوريه کمک کنند.

به اعتقاد جان بولتون، اوباما به اين امر واقف است که اگر به طور مستقيم با ايران در سوريه وارد تقابل شود، هرگونه شانس راه‌حل صلح‌آميز و از طريق مذاکره برنامه هسته‌اي ايران را از دست مي‌دهد و به همين دليل اوباما تمايلي ندارد تا با ماجراجويي‌هاي خارجي فرصت خود را در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا از بين ببرد.بولتون تصريح کرد: واشنگتن بايد بداند که به چالش کشيدن اسد به مفهوم حرکت در ماوراي تحريم‌ها و ديپلماسي و تغيير رژيم در تهران است. ظاهرا اوباما نمي‌تواند يا تمايلي ندارد که اين مساله را درک کند که ايران دشمن آمريکا است و اينکه اهداف هسته‌اي و هژمونيک منطقه‌اي ايران بايد مهار شود يا اينکه روحانيون ايران سرنگون شوند. چنين رهبري (اوباما) نمي‌تواند به طور موثر چنين تقابل مهمي را هدايت کند.


 عبدالله صالح يمن را به مقصد امارات ترك مي‌كند  

يك منبع ديپلمات عنوان داشت كه علي عبدالله صالح به دنبال اعمال فشار كشورهاي حوزه خليج‌فارس قصد دارد موقتا يمن را به مقصد امارات ترك كند. به گزارش رويترز، اين منبع ديپلمات عنوان داشت: علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور سابق يمن بعد از اعمال فشار كشورهاي حوزه خليج (فارس) براي كاهش تنش‌ها در يمن قرار است موقتا اين كشور را ترك كند. وي در ادامه افزود: پيش‌بيني مي‌كنيم كه طي روزهاي آينده علي عبدالله صالح يمن را به مقصد امارات ترك كند و به عبد ربه منصور‌هادي، رئيس‌جمهور جديد يمن اجازه دهد، به وظايف خود عمل كند. علي عبدالله صالح پيشتر موافقت خود را با دست كشيدن از پست رياست حزب حاكم يمن اعلام كرده بود.

 


 وقوع دو انفجار تروريستي در سوريه  

تلويزيون سوريه از وقوع دو انفجار تروريستي در شهر ادلب سوريه خبر داد که چندين کشته و زخمي برجا گذاشته است.به گزارش مهر، تلويزيون سوريه از وقوع دو انفجار تروريستي در شهر ادلب خبر داد. منابع خبري از کشته و زخمي شدن چندين نفر به عنوان تلفات اوليه اين انفجارهاي تروريستي ياد کرده اند. خاطرنشان مي شود هفته گذشته يک انفجار تروريستي در دمشق رخ داد که بيش از 40 کشته و زخمي برجا گذاشت.

 


 وخامت حال هفت اسير فلسطيني اعتصاب‌کننده غذا 

پژوهشگر ويژه امور اسراي فلسطين با اعلام اينکه حال 7 اسير اعتصاب‌کننده غذا وخيم است، رژيم صهيونيستي را مسوول جان آنها دانست.به گزارش شبکه خبري «فلسطين اليوم»، «رياض الاشقر» گفت که حال هفت نفر از اسرا که از بيش از دو ماه پيش در اعتراض به بازداشت اداري بدون اتهام دست به اعتصاب غذا زده‌اند، رو به وخامت گذاشته است.وي افزود که به دليل لجاجت اسرائيل در مخالفت با آزادي اين اسرا به‌رغم وجود هيچ گونه اتهامي عليه آنها، جان اين اسرا در خطر است به ويژه اينکه برخي از آنها وارد سومين ماه اعتصاب غذا شده‌اند و از 64 روز پيش اعتصاب خود را آغاز کرده اند و اکنون با خطر جدي مواجه هستند.


 اروپا نمي‌تواند بار ناشي از تحريم نفتي ايران را تحمل کند 

«سي‌ان‌ان» با اشاره به اينکه اروپا نمي‌تواند در دوره سخت کنوني بار ناشي از تحريم نفتي ايران را تحمل کند، اعلام کرد که تحريم‌ها بيش از ايران بر اروپا تاثير منفي گذاشته است.

تحليلگران و مفسران مسائل اقتصاد بين‌المللي در گفت‌وگو با شبکه خبري سي ان ان اعلام کردند که تعدادي از کشورهاي اروپايي نمي‌توانند بار اقتصادي ناشي از تحريم‌هاي نفتي ايران را به‌ويژه در دوره کنوني که گام‌هاي آرامي‌در راستاي بهبود بحران اقتصادي اروپا و جهان برداشته مي‌شود، تحمل کنند.

«هاني الخليل» در همين راستا به سي ان ان گفت: تحريم‌ها عليه ايران در شرايط سخت کنوني بيش از تاثير مورد نظر آن عليه ايران بر کشورهاي اروپايي تاثير منفي گذاشته است.

الخليل افزود: تغيير و اصلاح تاسيسات نفتي اروپايي که براي پالايش نفت ايران تاسيس شده است، ميليون‌ها دلار هزينه دارد و اين هزينه‌هاي اضافي مي‌تواند سختي‌هاي بيشتري را بر دوش برخي کشورهاي اروپايي به‌ويژه آنهايي که همچنان براي خروج از تبعات بحران مالي تلاش مي‌کنند، خواهد گذاشت.

وي ادامه داد که موضع اروپا در دوره کنوني سخت است، به‌گونه‌اي که نمي‌توان پيش‌بيني کرد که اين تحريم‌ها تا کي ادامه خواهد داشت، بنابراين اگر حل برنامه هسته‌اي ايران در کوتاه مدت باشد، اصلاح پالايشگاه‌هاي نفتي از بين بردن اموال اين کشورها خواهد بود.

از سوي ديگر برخي ناظران اعتقاد دارند که اقدام متقابل ايران در ممنوعيت فروش نفت به برخي از کشورهاي اروپايي نشان مي‌دهد که ايران اهميتي به اين تحريم‌ها نمي‌دهد و اين تحريم‌ها بي‌فايده است و فشاري به ايران براي توقف پيشبرد پرونده هسته‌اي وارد نمي‌کند.

بر اساس اين گزارش تلويزيون رسمي‌ايران در گزارشي اعلام کرده است که تحريم‌هاي آمريکا و اروپا عليه ايران شکست خورده است و نتوانسته به اهداف مورد نظر خود به‌ويژه در زمينه بازداشتن ايران از ادامه پيشرفت در پروژه‌هاي هسته‌اي خود دست يابد.

اين گزارش که از شبکه پرس تي وي منتشر شد، از سوي کاظم عبادي يکي از ديپلمات‌هاي ايراني در هلند تاکيد کرده است: تحريم‌ها عليه ايران در از بين بردن اتحاد ايراني‌ها و ايجاد شکاف ميان ملت و دولت شکست خورده است، اين تحريم‌ها البته چيز جديدي نيست و از سال پيش از سوي آمريکا عليه جمهوري اسلامي‌ايران اعمال شده است.

پرس تي وي در گزارشي ديگر تاکيد کرده است که ايران تعامل با دو شرکت نفتي يوناني را به علت عدم پايبندي به پرداخت بدهي‌ها متوقف کرده تا اين پيام را به جامعه جهاني برساند که ايران همچنان از نظر اقتصادي قوي است و مي‌تواند شرکاي تجاري خود را خود انتخاب کند و مجبور نيست که براي بهبود اوضاع خود از اين سو و آن سو به دنبال شرکاي تجاري باشد.


 
صفحه يك
خبر
اقتصاد
اقتصاد بازار
اقتصاد روز
بورس
حادثه
فناوري و اطلاعات
شهرستان ها
مدرسه
ورزشي
بين الملل
آگهي
جامعه
جامعه
صفحه آخر