برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/02/12 - نسخه شماره 2359 صفحه اصلی

آمار اخراجي‌ها به 121 شرکت رسيد
اخراج سه شرکت ديگر از بورس


هفتمين عرضه سنگ‌آهندر راه است


مخابرات 42 تومان سود تقسيم کرد


سازمان حمايت آزادسازي قيمت‌هاي رينگ فلزات را تکذيب کرد


فروش رينگ فلزات به روال گذشته


 آمار اخراجي‌ها به 121 شرکت رسيد
 اخراج سه شرکت ديگر از بورس 

با اخراج سه شرکت فارسيت دورود، فارسيت اهواز و آذريت از بورس و انتقال به بازارپايه فرابورس، تعداد شرکت‌هاي کارت قرمز گرفته بورسي به 121 شرکت رسيد تا شرکت‌هاي بورسي هم به 339 کاهش يابد.

به گزارش فارس، سابقه اخراج شرکت‌ها از بورس نشان مي‌دهد براي نخستين باردر دوران پس از انقلاب و تا سال 84، مسوولان وقت بازار سرمايه در مقاطع مختلف به 18 شرکت کارت قرمز داده‌اند. اول دي 86 هم هفت شرکت از فهرست شهرکت‌هاي بورس حذف شدند تا تعداد شرکت‌هاي اخراجي در دوران پس از انقلاب (طي 18 سال) به 25 شرکت رسيد. خرداد 87 و 88 هم در مجموع 86 شرکت ديگر بورسي در دو زمان و دسته جداگانه کارت قرمز گرفتند و از بازار سهام اخراج شدند تا آمار شرکت‌هاي اخراجي و زيانده، غيرشفاف، کم سرمايه و اطلاع نرسان به 111 شرکت افزايش يابد.سال گذشته درحالي شرکت فرومولبيدن کرمان به دليل زياندهي شديد منحل شد که روند اخراج شرکت‌هاي غيرمنطبق با شرايط پذيرش بورس هم با اخراج شش شرکت کابل تک، بسته‌بندي مشهد، قند پارس، کابل باختر، پرميت و توليدي جام جهان نما ادامه يافت اما اخراج اين شرکت ها با گذشته متفاوت بود. چرا که مسوولان بازارسرمايه تصميم گرفتند به جاي دادن کارت قرمز و اخراج از بازار سهام، اين شرکت‌ها را به بازارپايه فرابورس منتقل کنند تا ضمن رعايت حقوق سهامداران، فرصت ديگري به اين نوع شرکت‌ها بدهند تا شايد بعد از احراز شرايط بار ديگر به بورس برگردند يا حداقل در فرابورس حضور دائمي داشته باشند.

ادامه اخراج و انتقال شرکت‌ها از بورس به فرابورس در سال 91

براساس اين گزارش، سال گذشته تعداد شرکت‌هاي حاضر در دو بازار اول (تابلوهاي اصلي و فرعي) و دوم با احتساب شرکت‌هاي فوق به 343 شرکت رسيد اما نوار اخراج ساير شرکت‌ها در سال جديد هم ادامه يافت و با حذف نام و انتقال به بازار پايه فرابورس شرکت ايرانيت از اول فروردين شروع شد.

حذف و انتقال اين شرکت در حالي به دليل ممنوعيت استفاده از ماده آزبست براي توليد محصولات و عدم صدور مجوز ترخيص اين ماده خام از تمامي گمرگ‌هاي کشور توسط سازمان حفاظت محيط‌زيست براي توزيع بين کارخانجات توليد محصولات آزبستي بود که با اين رويداد ساير شرکت‌هاي توليدکننده اين نوع از محصولات هم با تعطيلي کارخانه و از کار افتادن خط توليد روبه‌رو شدند.به اين ترتيب در شرايطي تلاش براي تغيير کاربري فعاليت سه شرکت فارسيت دورود، فارسيت اهواز و آذريت تاکنون بي‌نتيجه مانده است. اين اتفاق موجب شده تا ضمن منطبق نبودن شرايط ادامه حضور در بورس، سود آوري آنها هم با ابهامات شديدي مواجه شود. با اين اوصاف بود که هيات پذيرش اوراق بهادار در جلسه 15 اسفند سال گذشته علاوه بر حذف نام ايرانيت، راي به خروج و انتقال سه شرکت فوق داد تا اين شرکت‌ها از
13 ارديبهشت از فهرست شرکت‌هاي بورسي حذف و به بازار پايه فرابورس منتقل شوند.

آخرين ترکيب حضور 339 شرکت بورسي

با اين اوصاف و با در نظر گرفتن اين سه شرکت جديد و همچنين احتساب حذف نام ايرانيت، در سال‌جاري فعلا چهار شرکت از بورس اخراج شده و تعداد شرکت‌هاي بورسي از 343 به 339 شرکت رسيده است. از اين تعداد، 127 شرکت در بازار اول و شامل 69 شرکت تابلوي اصلي و 58 شرکت در تابلوي فرعي حضور دارند و 217 شرکت ديگر هم در فهرست شرکت‌هاي بازار دوم معاملات قرار گرفته‌اند.

اسامي 121 شرکت اخراجي

گسترش صنايع انرژي آذرآب، لاستيک دنا، قند بيستون، توليدي بهمن، ايران پويا، لاستيک البرز، پارس متال، صنايع مخابراتي راه دور ايران، قند قهستان، قند شيروان (پذيرش مجدد در بازار پايه فرابورس)، بهپاک، نورد لوله اهواز، ساسان، ريسندگي و بافندگي کاشان، يخچال‌سازي لرستان، قوه پارس، صنعتي جنرال، آونگان، نساجي خوي، نساجي بابکان، بافت آزادي، ريسندگي و بافندگي پاکريس، کمپرسورسازي ايران، ايران برک، توليدي مرتب، صنعتي مهرآباد،ارج، مخمل و ابريشم کاشان،پارسيلون، نساجي مازندران، سپهر رنگ، شوکو پارس، مقره‌سازي ايران، توليدي تيزرو، ايران پوپيلن، روغن‌نباتي جهان، روغن‌نباتي پارس، کارخانجات توليدي تهران، صنعتي آبفر، اشتاد ايران، پيچک، يزد باف، اتمسفر، توليدي پمپ پارس، توليد دارو، پرميت، الياف، غذايي مشهد، صنايع بسته‌بندي البرز، توليد تيم، نساجي غرب، کمپرسورسازي تبريز، رسيدگي و بافندگي ري، فرش پارس، وطن اصفهان، شهدآب، شهاب، صنعتي مينو (پذيرش مجدد در بازار پايه فرابورس)، توليدي ابزار مهدي، ملي شيمي کشاورز، توسعه کشت و صنعت ملي، آريا الکترونيک ايران، صنايع نساجي ايران، شيرين دارو، بنيان ديزل، توليد الياف پلي‌وپيلن، بلبرينگ ايران، نساجي قائم شهر، دارو‌سازي حکيم، صنعتي کاوه، پايساز، ريسندگي و بافندگي درخشان يزد، گرد باف يزد، درين کاشان، صنعتي ملاير، ويتانا، کارتن پارس، گروه صنعتي نقش ايران، توليدي و صنعتي ايران و غرب، گروه صنعتي نورد و پروفيل پارس، کارتن البرز، صنايع بسته‌بندي فلزي پارس، ليفتراک‌سازي سهند، چيني‌سازي البرز و صنايع فلزي ايران، کابل تک،بسته‌بندي مشهد، قند پارس، کابل باختر، پرميت و توليدي جام جهان نما، ايرانيت، فارسيت دورود، فارسيت اهواز، آذريت و شرکت منحل شده فروموليبدن کرمان.


 هفتمين عرضه سنگ‌آهندر راه است  

نخستين عرضه سنگ‌آهن در سال 91 ظرف 15 روز آينده در تالار بين‌المللي بورس کالا انجام مي‌شود.

به گزارش سنا، سنگ‌آهن کالايي است که پس از مدت‌ها رايزني مسوولان بورس کالا با توليدکنندگان اين محصول،‌ شهريور سال گذشته در فهرست محصولات بورس قرار گرفت.

اين محصول تا پايان سال 90 فقط 6 بار روي تابلوي معاملات رفت که در آماري
بي سابقه يک ميليون و 450 هزار تن از اين محصول به بازارهاي جهاني صادر شد.

پس از معاملات موفق سنگ‌آهن در سال گذشته مجري طرح توسعه معدن گل‌گهر دو و چهار از عرضه سالانه يک ميليون و 500 هزار تن سنگ‌آهن در بورس خبر داد که براساس پيگيري‌هاي خبرنگار سنا، بين 10 تا 15 روز آينده نخستين عرضه سنگ‌آهن در سال 91 در تالار بين‌المللي بورس کالا انجام مي‌شود.

مديرعامل شرکت کارگزاري کالاي خاورميانه به‌عنوان کارگزار عرضه‌کننده سنگ‌آهن در بورس گفت: در هفته آينده نشستي با شرکت گل گهر خواهيم داشت تا عرضه جديد اين شرکت در بورس مشخص شود که به نظر مي‌رسد در 15 روز آينده، نخستين محموله سنگ‌آهن صادراتي روي تابلوي معاملات رود.محمدحسن کمال‌آبادي درخصوص معاملات سنگ‌آهن در سال گذشته اظهار داشت: با وجود اينکه سنگ‌آهن از نيمه دوم سال گذشته در بورس عرضه شد اما با نظر مثبت گل‌گهر به عنوان عرضه‌كننده، حجم قابل توجهي از اين محصول از طريق تالار بين‌المللي بورس کالا در جزيره کيش صادر شد.

به گفته کمال‌آبادي با توجه به صادرات بدون دردسر سنگ‌آهن طي سال گذشته احتمال دارد تا گل‌گهر عمده محصولاتش را به بورس بياورد که در اين صورت تحولي بزرگ در رينگ صنعتي بورس کالا رخ خواهد داد، ‌چون حجم توليدات اين شرکت قابل توجه است و شايد با اين کار سنگ‌آهن در کنار محصولات فولادي در صدر معاملات رينگ صنعتي بورس جاي بگيرد.


 مخابرات 42 تومان سود تقسيم کرد 

پنجمين مجمع مخابرات با حضور بيش از 94 درصد سهامداران برگزار شد و با توجه به پيشنهاد 41 توماني هيات‌مديره براي تقسيم سود، در نهايت سود 42 تومان به تصويب رسيد.

ساعت 9:30 پنجمين مجمع مخابرات با بيش از 94 درصد از سهامداران در پژوهشگاه نيرو برگزار شد که پس از ارائه گزارش هيات‌مديره و صحبت‌هاي حسابرس بهترين بخش مجمع يعني تقسيم سود شروع شد که در نهايت تقسيم سود 420 ريالي تصويب شد.سود 42 توماني مخابرات ايران درحالي تصويب شد که تصميم هيات‌مديره براي تقسيم سود 415 ريال بود. بر اين اساس، پاداش هيات‌مديره نيز بدون تغيير نسبت به سال گذشته 350 ميليون تومان تصويب شد.براساس اين گزارش،‌ روزنامه‌هاي دنياي اقتصاد و اطلاعات نيز براي انتشار اطلاعات شرکت مخابرات مجدد تأييد شدند.در سال گذشته شرکت مخابرات 43 تومان سود تقسيم کرد همچنين، ميزان پاداش هيات‌مديره نيز 350 ميليون تومان در نظر گرفته شد. همچنين ميزان حق هر جلسه در سال گذشته 300 هزار تومان در نظر گرفته شد.

 


 سازمان حمايت آزادسازي قيمت‌هاي رينگ فلزات را تکذيب کرد 

درحالي از هفته گذشته خبر‌هايي مبني بر آزادسازي قيمت‌هاي رينگ فلزات از سوي کارگزاران و معامله‌گران مطرح شد که مدير عامل دفتر نظارت بر کالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت اين مسأله را تکذيب کرد.

به گزارش فارس، در هفته گذشته برخي از کارگزاران حتي مسوولان بورس کالا از حذف محدوديت‌هاي رينگ فلزات خبر مي‌دادند ولي وقتي جوياي نامه مکتوب آن شديم همه اعلام کردند هنوز نامه‌اي ارسال نشده است اما اين شايعه در بين معامله گران مطرح شده بود و حتي به گفته برخي کارگزاران اين مساله نيز اعمال مي‌شود.همچنين در اين بين برخي از کارگزاران آزاد شدن قيمت‌ها را تأييد مي‌کردند ولي با اين شرط که در برخي مواقع و بر اساس شرايط ممکن است کنترل‌هايي از سوي ناظر تالار انجام شود تا از تقاضا‌هاي کاذب و قيمت‌هاي بسيار بالا جلوگيري شود.

 


 فروش رينگ فلزات به روال گذشته 

سعيد يوسفي کارگزار معاملات رينگ فلزات
در خصوص عرضه هاي دو روز گذشته در رينگ فلزات گفت: در دو روز گذشته تنها بيش از 1900 تن مس معامله شد که عرضه ها طبق روال گذشته بود.

وي با اشاره به اينکه بر اساس اخباري که از بازار به گوش مي رسد قيمت‌ها به دليل کاهش ارز طي دو روز گذشته کاهشي بوده است، بيان کرد: با توجه به اينکه از عصر دو روز گذشته دلار رشد کرد و به 1730 تومان رسيد احتمالا امروز بازار کاهش نخواهدداشت.اين کارگزار معاملات رينگ فلزات تصريح کرد: هفته گذشته عرضه‌هاي فولاد مبارکه به نرخ دو هفته قبل انجام شد و تغييري مبني بر اينکه محدوديت‌ها برداشته شده وجود ندارد و تقريبا عرضه به شکل قبل انجام مي‌شود.

 


 
صفحه يك
خبر
اقتصاد
اقتصاد بازار
اقتصاد روز
بورس
حادثه
فناوري و اطلاعات
شهرستان ها
مدرسه
ورزشي
بين الملل
آگهي
جامعه
جامعه
صفحه آخر