برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/02/12 - نسخه شماره 2359 صفحه اصلی

نايب‌رئيس خانه معدن در گفت‌وگو با هدف و اقتصاد:
بانک‌ها با معدن بيگانه‌اند


بانك صادرات ايران براي پنجمن بار متوالي حامي‌يار مهربان


هزار ميليارد تسهيلات بانک تجارت در بخش خدمات و بازرگاني


دو ميليون تن کمبود چوب داريم


تخصيص سه هزار کارتخوان و 70 کارشناس پشتيباني براي تسهيل پرداخت در نمايشگاه کتاب تهران


 نايب‌رئيس خانه معدن در گفت‌وگو با هدف و اقتصاد:
 بانک‌ها با معدن بيگانه‌اند 

اين روزها مشكل نقدينگي گريبانگير بسياري از بخش‌هاي اقتصادي از جمله معادن و صنايع معدني شده و علت عمده آن نيز آن است که از اواخر سال گذشته بانك‌ها از ارائه‌ تسهيلات بانكي به توليد‌كنندگان اجتناب کرده‌اند. وقتي پاي صحبت معدنکاران مي‌نشينيم همگي تاييد مي‌کنند که تاکنون موفق به دريافت تسهيلات بانكي نشده‌اند و در مراجعه به بانك‌ها براي دريافت تسهيلات نيز مسوولان بانك‌ها ارائه‌ تسهيلات را به تيرماه موكول كرده‌اند. آنها مي‌گويند با توجه به اينكه سيستم بانكي پرداخت تسهيلات به تمام توليد‌كنندگان را محدود كرده است بسياري از مشتريان واحد‌هاي معدني نيز به دليل عدم دريافت تسهيلات موفق به پرداخت مطالبات معدنكاران نشده‌اند. از آن سو معدنكاران نيز با توجه به دريافت نكردن مطالبات خود از مشتريان در پرداخت‌ها دچار مشكل شده و به‌ويژه از نقدينگي لازم براي تامين ماشين‌آلات و تجهيزات معدني مورد نياز برخوردار نيستند.

البته از آن سو بانك‌ها عنوان مي‌كنند كه به دليل پرداخت بيش از حد تسهيلات در سال گذشته، در ابتداي سال‌جاري با كمبود منابع روبه‌رو شده و در حال حاضر قادر به پرداخت تسهيلات نيستند.

عدم ارائه تسهيلات بانکي که خود مشكل كمبود نقدينگي واحدهاي معدني را دامن زد، موجب شد تا فعالان اين بخش با مشکلات زيادي روبه‌رو شوند که اين جاي بحث و بررسي دارد. به دليل اهميت موضوع با «محمدرضا بهرامن»، نايب‌رئيس خانه معدن ايران به گفت‌وگو نشسته ايم.

***

نحوه اعطاي تسهيلات بانکي به بخش معدن چگونه است؟

اصولا بانك‌ها با بخش معدن غريبه هستند. وقتي مي‌خواهند به ماشين‌آلات اين بخش تسهيلات دهند بر پايه يك سري مقررات خاص خود يك سري تسهيلات در اختيار فعالان بخش معدن قرار مي‌دهند كه البته آن هم شامل تسهيلاتي مي‌شود كه بازپرداخت آن كوتاه‌مدت است و خود مشكلاتي را براي اين بخش ايجاد کرده است.

باتوجه به شرايط و مشكلاتي كه اصولا بانك‌ها به دليل كمبود نقدينگي يا مسائل ديگر دارند، وامي‌به صورت عمده پرداخت نكرده‌اند. از سوي ديگر در بخش معدن تسهيلات از درجه اولويت بالايي برخوردار است. به عنوان مثال باتوجه به مقررات و ضوابط سرمايه‌گذاري، نيمي‌از هزينه ماشين‌آلات خود را بايد با سرمايه خود و نيمي‌ديگر را هم از طريق تسهيلات بانكي تامين كنند ولي چنين رويه‌اي متاسفانه در بخش معدن محقق نمي‌شود و اكثر معدنكاران با مشكل کمبود منابع مالي روبه‌رو هستند.

خودداري بانك‌ها از ارائه تسهيلات به معدنکاران چه دلايلي دارد؟

معدن تنها در بخش استخراج خلاصه نمي‌شود، بلکه اكتشاف، استخراج و فرآوري را شامل مي‌شود ولي متاسفانه تسهيلات بانكي در بخش اكتشاف بسيار ضعيف است، چون اصولا بانك‌ها اكتشاف را نمي‌شناسند و درجه ريسك سرمايه‌گذاري را در اين حوزه بالا مي‌بينند و به همين دليل ورود بسيار ضعيفي در اين بخش دارند، اما در بخش استخراج، ماشين‌آلات، مصالح و مواد مشابه طرح‌هاي صنعتي نياز است و زماني که بسياري از ماشين‌آلات بخش معدن همان مشابه ماشين‌آلات بخش توليد است، بنابراين بانك‌ها بايد با نگاه توليد با بخش معدن رفتار کنند.

آيا بانك‌ها پروانه بهره بردارى معادن را به‌عنوان وثيقه قبول مى کنند؟

به‌رغم اينكه قانون هم به صراحت پروانه بهره‌برداري معدن را به عنوان يك ضمانت محسوب مي‌كند كه مي‌شود به عنوان يك وثيقه در اختيار بانك‌ها قرار گيرد ولي‌ بانك‌ها هنوز نتوانسته‌اند به بخش معدن ورود پيدا كنند كه علت آن ناآشنا نبودن با اين بخش است. اما من به‌عنوان فعال بخش معدن مي‌گويم يكي از امن‌ترين بخش‌هايي كه بانك‌ها مي‌‌توانند وارد شوند و همچنين چيزي كه مي‌توانند به‌عنوان تضمين دريافت كنند، كد پروانه بهره‌برداري است كه در قانون هم به صراحت آمده است.

بخش فرآوري خصوصا در فلزات، سرمايه بالايي مي‌طلبد که متاسفانه به‌رغم آن که اين بخش مي‌تواند براي بانك‌ها اقتصادي باشد، شاهد هستيم كه در اين بخش هم به دليل كمبود نقدينگي بانك‌ها نمي‌‌توانند ورود پيدا كنند.

از طرفي مشكلات ديگري در داخل كشور داريم از جمله ضمانت نامه‌ها يا مسائلي كه بانك مركزي بايد تاييد كند و همچنين مساله تحريم‌هاي بين‌المللي که باعث شده بانك‌هاي خارجي كه تمايل به همكاري در اين بخش دارند از همکاري با ما منصرف شوند. اينها موارد و مشكلاتي است كه در بخش معدن از جمله اكتشاف و استخراج با آن روبه‌رو هستيم.

چه پيشنهادي براي حل مشکل کمبود نقدينگي واحدهاي معدني داريد؟

همانطور که شاهد هستيم سرمايه بانك‌ها در مقابل شرايط اقتصادي و توسعه كشور بسيار محدود است. بنابراين بانك مركزي بايد شرايطي ايجاد كند که بانك‌ها افزايش سرمايه داشته باشند تا پاسخگوي متقاضيان خود باشند و يا شرايطي ايجاد شود كه بانك‌هاي خارجي در كشور ايجاد شوند و محيط براي سرمايه‌گذاري در بخش معدن مساعد شود. روشن است كه اگر سرمايه بانك‌هاي خارجي در داخل كشور بود مطمئنا مشكلات ما به حداقل ممكن مي‌رسيد.

از طرفي بانك‌ها آنقدر كه تمايل دارند با شركاي تجاري وارد عمل شوند به بخش توليد و صنعت و معدن توجهي ندارند.در آخر تاكيد مي‌كنم كه افزايش سرمايه بانك‌ها قطعا مي‌تواند نياز جامعه صنعتي در حال توسعه رامرتفع كند. در غير اين صورت به مشكل مي‌خوريم چون آوردن صددرصد سرمايه توسط سرمايه‌گذاران در بخش توليد امكان ندارد و در هيج جاي دنيا هم اين عمل اقتصادي نيست.


 بانك صادرات ايران براي پنجمن بار متوالي حامي‌يار مهربان 

بانک صادرات ايران در راستاي انجام رسالت‌هاي فرهنگي واجتماعي خود، پنجمين سال متوالي زمينه انجام کليه فعاليت‌هاي مالي را در بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران فراهم كرد. به گزارش روابط عمومي‌بانك صادرات اين بانک به منظور تسهيل و رفاه بيشتر ناشران، فروشندگان محصولات فرهنگي، مراجعه‌کنندگان و بازديدکنندگان از بيست وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران که در تاريخ 13 ارديبهشت ماه سال‌جاري به مدت 10 روز درمصلاي بزرگ تهران برگزار مي‌شود، نسبت به استقرار يک شعبه،19 باجه بانکي، 34 دستگاه خودپرداز ثابت و سيار و نصب بيش از سه هزاردستگاه پايانه فروش اقدام كرده و 400 نفر از کارکنان اين بانک آماده ارائه خدمات مالي و بانکي به علاقه‌مندان به کتاب هستند. شايان ذکراست اين بانک درجهت رفاه بيشتر دانشجويان ازطريق 230 شعبه در سراسر کشور نسبت به عرضه 100 هزار کارت‌تخفيف‌دار مربوط به خريد کتاب در بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران ويژه دانشجويان اقدام كرده است. گفتني است کارشناسان اين بانک در روزهاي برگزاري نمايشگاه آمادگي دارند تا ضمن برپايي غرفه‌هاي ويژه مشاوره و راهنمايي مشتريان آخرين محصولات و دستاوردهاي بانک را در زمينه خدمات بانکداري الکترونيکي در اختيار بازديدکنندگان و علاقه‌مندان قرار دهند. همچنين اين بانک در راستاي اشاعه فرهنگ بانک و بانکداري در بين کودکان و نوجوانان غرفه ويژه‌اي به منظور آموزش آنان در نظرگرفته و در اقدام ديگر نسبت به برپايي غرفه‌اي در بخش بين‌الملل به منظور معرفي خدمات و توانمندي‌هاي بانک در اين بخش اقدام كرده است. اميد اين اقدام پسنديده بانك صادرات در راستاي اعتلاي رسالت‌هاي فرهنگي و اجتماعي سر منشايي خير باشد تا اين گام موثر بانك صادرات، الگوي ساير بانك‌ها براي مشاركت در طرح‌هاي فرهنگي كشور شود.

 


 هزار ميليارد تسهيلات بانک تجارت در بخش خدمات و بازرگاني  

مانده تسهيلات اعطايي بانک تجارت به فعالان بخش خدمات و بازرگاني تا پايان اسفندماه به بيش از 84 هزار و 759 ميليارد ريال بالغ شده است.به گزارش روابط عمومي‌بانک تجارت، اين بانک با عرضه اوراق مشارکت طرح‌هاي عمراني وزارت نيرو در بخش آب و فاضلاب‌، مشارکت در طرح‌هاي گازرساني به شهرها و روستاها و همچنين مشارکت در ساخت بيمارستان در استان‌هاي خوزستان و کردستان به خدمت رساني به اين بخش مهم اقتصادي کشور پرداخته است.اعطاي تسهيلات ارزي و ريالي، از طريق صدور ضمانتنامه و گشايش اعتبارات اسنادي براي شرکت‌هاي فعال در عرصه خدمات و بازرگاني، عقد تفاهم‌نامه همکاري با شرکت‌هاي بيمه و مراکز تحقيقاتي و آموزشي کشور از اقدامات بانک تجارت در اين حوزه است.

 


 دو ميليون تن کمبود چوب داريم 

رئيس سنديکاي توليدکنندگان کاغذ و مقوا، گفت: ادامه روند فعلي در تأمين مواد اوليه، صنايع چوب را در آينده نزديک با مشکل جدي روبه‌رو خواهد کرد که براي حل مشکل کارگروهي در وزارت صنعت تشکيل شده است. به گزارش فارس، ابوالفضل روغني‌گلپايگاني در يک نشست خبري اظهار داشت: امسال با دو ميليون تن کمبود چوب در کشور روبه‌رو هستيم، اين ميزان در سال آينده به 5/3 ميليون تن و در چهار سال آينده به 5 ميليون تن خواهد رسيد. وي تصريح کرد: در صورت ادامه روند فعلي تأمين مواد اوليه، صنايع چوب در آينده نزديک با مشکل جدي روبه‌رو خواهد شد، در ايران واردات چوب به‌طور جدي با مشکل روبه‌رو است و سازمان حفظ نباتات کشور مقررات بسيار سختگيرانه‌اي را درخصوص چوب‌هاي وارداتي اعمال مي‌کند. وي ادامه داد: براي حل اين مشکل کارگروهي در وزارت صنعت تشکيل شده تا مشکل تأمين مواد اوليه مورد نياز صنايع چوب برطرف شود. وي خاطر نشان کرد: براي انعقاد قرارداد با يک شرکت خارجي درخواست گشايش LC را از يک بانک خصوصي داشتيم که اين بانک از ما خواسته تا 120 درصد سپرده‌گذاري انجام دهيم و اين در حالي است که اين رقم در بانک‌هاي خارجي 10 تا 20 درصد است. وي افزود: با توجه به وجود مشکل گشايش LC براي توليدکنندگان داخلي، در صورتي که تنزيل LC ريالي عملي شود مزيت بزرگي براي بخش صنعت خواهد بود و مشکل نقدينگي صنايع تا حد زيادي برطرف خواهد شد. وي تاکيد کرد: افزايش نرخ ارز، براي تقويت توليد ملي و رونق بازار مفيد است، همچنين اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها نيز يک فرصت مناسب براي بخش صنعت محسوب مي‌شود که البته نيازمند يکسري مقدمات مانند اصلاح نظام بانکي و مالياتي است. وي ادامه داد: سهم برق در قيمت تمام شده هر کيلو کاغذ پيش از اجرايي شدن قانون هدفمندي يارانه‌ها 28 تومان بود که پس از اجرايي شدن قانون به 80 تومان رسيد و از سويي هزينه مصرف گاز نيز سه تا چهار برابر شده که اين مسائل قيمت تمام شده توليد را در کشور افزايش مي‌دهد.


 تخصيص سه هزار کارتخوان و 70 کارشناس پشتيباني براي تسهيل پرداخت در نمايشگاه کتاب تهران 

معاون امور مشتريان شرکت ايران‌کيش، از استقرار بيش از 40 نيروي ستادي و 70 کارشناس پشتيباني براي سرويس‌دهي به غرفه‌داران بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و رفع مشکلات احتمالي دستگاه‌هاي کارتخوان خبر داد.«محمد افشارمنش» با اعلام نصب حدود بيش از 2500 دستگاه پايانه فروش در نمايشگاه امسال که تا 3000 دستگاه نيز قابل ارتقا خواهد بود، تصريح کرد: «براي حدود سه هزار دستگاه پايانه فروش، 70 نفر نيروي متخصص و مجرب و آموزش‌ديده به ارائه خدمات پرداخته و از اولين روز نمايشگاه تا اختتاميه حضور فعال خواهند داشت که اهم فعاليت‌هاي آنان مراجعه مداوم و برنامه‌ريزي ‌شده به غرفه‌ها جهت سرويس‌دهي منظم، ارائه ملزومات مورد نياز غرفه‌داران براي دستگاه‌هاي کارتخوان و رفع خرابي و مغايرت‌هاست.»افشارمنش در مورد نوع پايانه مورد استفاده در اين نمايشگاه توضيح داد: «بر اساس پروتکل‌هاي مخابراتي حدود 800 پايانه LAN استفاده خواهيم کرد که تمامي آنها در خارج از سالن شبستان نمايشگاه خواهد بود و براي غرفه‌هاي داخل شبستان از دستگاه‌هاي Hypercom (سومين دستگاه مورد استفاده در سطح دنيا در سال 2011 و ماقبل آن) استفاده خواهد شد که سابق بر اين نيز در نمايشگاه مورد استفاده و رضايت غرفه‌داران و بازديدکنندگان بوده است.»وي در مورد تدابير پيش‌بيني شده جهت رفع مغايرت اظهارداشت: «سه کارشناس متخصص رفع مغايرت در نمايشگاه حضور فعال و تمام وقت دارند و شماره‌هايcall center شرکت در تمام مدت برگزاري نمايشگاه ارائه و اطلاع‌رساني مي‌شود تا مشکلات احتمالي در اسرع وقت برطرف شود.»به گفته وي براي افراد سرويس‌دهنده در نمايشگاه پوشش خاصي در نظر گرفته شده که اين پوشش جهت تسهيل شناسايي ايشان توسط غرفه‌داران و بازديدکنندگان محترم، با فضاي غرفه هماهنگي خواهد داشت.معاون امور مشتريان شرکت ايران‌کيش در خصوص واگذاري مجدد امتياز تامين دستگاه‌هاي کارتخوان نمايشگاه کتاب تهران به شرکت ايران‌کيش، توضيح داد: «از سال 1382 هرساله به غير از سال 90 در نمايشگاه‌هاي کتاب شرکت داشته و همواره سعي بر ارائه خدمات بهتر و تامين رضايت مشتريان و وزارت ارشاد داشته‌ايم.»به گفته وي «سال 89 بيشترين ميزان رضايت مشتري و کمترين ميزان مغايرت را برايمان به ارمغان داشت با اين وصف در سال 90، بانک صادرات با توجه به استراتژي‌هاي خود از يک شرکت ديگر براي نصب و پشتيباني دستگاه‌هاي کارتخوان در نمايشگاه کتاب استفاده کرد.»افشارمنش در خصوص خدمات ويژه اين شرکت براي استفاده‌کنندگان دستگاه کارتخوان در نمايشگاه کتاب اظهارداشت: «حضور در اين نمايشگاه با توجه به شرايط حساس و استرس‌هاي موجود، كاملا با بازار و ساير صنايع تفاوت دارد اما با تجربه پنج ساله ايران‌کيش در سازماندهي، ساماندهي، حضور و ارائه خدمات در نمايشگاه و مهم‌ترين فاکتور حضور در اين‌گونه نمايشگاه‌ها که «آگاهي از نحوه برخورد با غرفه‌داران و بازديدکنندگان و کنترل شرايط و سرويس‌دهي مناسب در ساعت‌هاي پرترافيک خريد» است، امسال نيز همانند گذشته تمامي مساعي خود را براي جلب رضايت مشتريان به کار خواهيم گرفت.»وي درخصوص حضور در چنين نمايشگاه‌هايي و ميزان تاثير آن در برندسازي شرکت، معتقد است: «با توجه به تعريف برند مبني بر «ارزش و نام تجاري که در ذهن مردم (مخاطبان) بماند»، چنين نمايشگاه‌هايي صددرصد کمک شاياني به برندسازي خواهد کرد.» به گفته وي «ما با نمايشگاهي مواجه هستيم که ميليون‌ها بازديدکننده دارد و معتقديم که برند دستاورد رفتار و عملکرد ماست بنابراين نوع ارائه سرويس ما به لحاظ فني، نحوه برخورد و تهيه اقلام مورد نياز غرفه‌داران در ارتقاي هر چه بيشتر جايگاه ايران‌کيش در اذهان عمومي موثر خواهد بود.»بنابرتوضيحات معاون امور مشتريان شرکت ايران‌کيش، در نمايشگاه امسال همانند سال‌هاي گذشته، نصب و پشتيباني کارتخوان‌ها انحصاراً بر عهده اين شرکت است و اگر مشکل مخابراتي وجود نداشته باشد، هيچ مشکلي در سرويس‌دهي نخواهد بود.


 
صفحه يك
خبر
اقتصاد
اقتصاد بازار
اقتصاد روز
بورس
حادثه
فناوري و اطلاعات
شهرستان ها
مدرسه
ورزشي
بين الملل
آگهي
جامعه
جامعه
صفحه آخر