برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/02/12 - نسخه شماره 2359 صفحه اصلی


همراهي مقامات عربستان سعودي با عوامل هتک حرمت قرآن کريم


گشايش ارزياما نه چندان مشكل‌گشا

نماينده مردم تهران:
مقصران گراني‌ها برکنارشوند

رئيس قوه قضائيه تاكيد كرد
لزوم اعمال مجازات‌‌هاي سنگين براي پيشگيري از جرايم مواد مخدر


 همراهي مقامات عربستان سعودي با عوامل هتک حرمت قرآن کريم 

عضو جبهه متحد اصولگرايان گفت: مقامات عربستان سعودي که خود را خادم خانه خدا و خانه پيامبر اسلام(ص) مي‌دانند ‌نه تنها در مقابل قرآن‌سوزي آمريکايي‌ها سکوت مي‌کنند بلکه با آنها همراهي مي‌کنند.محمداسماعيل کوثري در گفت‌وگو با فارس با اشاره به هتک حرمت صورت گرفته از سوي يک کشيش مسيحي در آمريکا به قرآن مجيد گفت: اين اقدام ناپسند متأثر از سياست‌هاي سياستمداران رژيم صهيونيستي و آمريکاست و آنها به دنبال شکست‌ها و ناکامي‌هاي خود در برابر جمهوري اسلامي ايران سعي دارند تا با آتش زدن و بي‌احترامي به قرآن، کلام خدا را عامل يکسري شکست‌ها و ناکامي‌هاي دنيوي معرفي کنند.وي ادامه داد: کساني که ديوانه‌وار اقدام به سوزاندن قرآن مي‌کنند و دليل و منطقي براي اين اقدامات خود ندارند در واقع مي‌خواهند عقده‌ها و ناراحتي‌هاي خود را بر سر کلام خدا خالي کنند و از طرف ديگر به دنبال اين هستند تا با اين کار، حساسيت مسلمانان را بر‌انگيخته و با احساسات آنها بازي کنند.کوثري اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران بايد ضمن اعلام اعتراض خود از طريق سفير سوئيس به کشور آمريکا اين اقدام ناشايست را که پيش از اين هم شاهد تکرار آن از سوي آمريکايي‌ها بوده‌ايم در سطح جهان بازتاب داده و مطرح کند و افکار عمومي جهان را متوجه اين هتک حرمت کند.عضو جبهه متحد اصولگرايان با انتقاد از مقامات عربستان سعودي خاطرنشان کرد: مقامات عربستان سعودي که خود را خادم خانه خدا و خانه پيامبر اسلام(ص) مي‌دانند نه تنها در مقابل قرآن‌سوزي آمريکايي‌ها سکوت مي‌کنند بلکه تا حدي با آنها همراهي مي‌کنند.


 گشايش ارزياما نه چندان مشكل‌گشا 

اجازه به صادركنندگان براي فروش ارز حاصل از صادرات به واردكنندگان كالا به كشور در عين حال كه اقدامي مشكل‌گشا محسوب مي‌شود، اما اين اقدام به تنهايي نمي‌تواند ميلياردها دلار ارز مورد نياز براي واردات كالاهاي مصرفي به كشور را تامين كند. دليل آن هم روشن است. درحال حاضر همه ساله در قبال حدود 25ميليارد دلار صادرات غيرنفتي بيش از 60 ميليارد دلار كالا به كشور وارد مي‌شود كه از نظر آماري، تناسبي ميان اين دو رقم وجود ندارد. خصوصا آن كه درصد بالايي از اين صادرات غيرنفتي مربوط به فرآورده‌هاي پتروشيمي است كه بنگاه‌ها و موسسات دولتي و نيمه‌دولتي عامليت بخش عمده آن را در دست دارند و سهم بخش خصوصي از اين درآمد صادراتي از حدود 20 درصد يعني همان سهمي كه بخش خصوصي از اقتصاد كشور دارد، تجاوز نمي‌كند.بنابراين درآمد ارزي حاصل از صادرات غيرنفتي كه كالاهاي سنتي نظير فرش، خشكبار و محصولات كشاورزي اقلام اصلي آن را تشكيل مي‌دهد در حدي نيست كه نياز چند 10ميليارد دلاري واردات مواد اوليه و ديگر كالاهاي مورد نياز را تامين كند. مشكل ديگر در اين ارتباط قيمتي است كه صادركنندگان براي ارز صادراتي خود براي فروش به واردكنندگان تامين و مطالبه مي‌كنند كه مسلما بنابريك اصل منطقي اين قيمت نمي‌تواند چندان پايين‌تر از قيمت ارز در بازار آزاد باشد كه در نتيجه مجاز شناخته شدن فروش ارز صادركنندگان به واردكنندگان كالا اگر قيمت آن در محدوده قيمت مرجع تعيين شده از سوي بانك مركزي نباشد، مشكلي از كار واردكنندگان گشوده نخواهد شد. اگر قرار بر تامين ارز به قيمت بازار آزاد باشد ديگر نيازي به دادن چنين اجازه‌اي به صادركنندگان نيست.در هر صورت واقعيتي كه نبايد فراموش شود آن است كه صادركنندگان كالا در ارتباط با تامين ارز مورد نياز واردكنندگان نمي‌تواند جايگزين تاثيرگذار و دائمي براي بانك مركز باشد و به همين سبب همچون گذشته اين وظيفه بانك‌مركزي است كه با برنامه‌ريزي‌هاي درست و كارشناسي ارز مورد نياز واردكنندگان را با نرخ مرجع و بدون كاغذبازي و اتلاف وقت واردكنندگان تامين كند.


 نماينده مردم تهران:
 مقصران گراني‌ها برکنارشوند 

نماينده مردم تهران در مجلس در واکنش به اظهارات اخير معاون اول رئيس‌جمهور مبني بر نداشتن برنامه براي کنترل قيمت‌ها، گفت: برکنار کردن مديراني که عامل گراني در بازار يا عاجز از کنترل قيمت‌ها هستند، حداقل خواست مردم است.

الياس نادران در گفت‌وگو با مهر درخصوص اظهارات اخير معاون اول رئيس‌جمهور مبني برنداشتن برنامه براي کنترل بازار، اظهار داشت: از زماني که قانون هدفمندي يارانه‌ها در مجلس از ناحيه دولت مطرح شد، اساسي‌ترين نگراني ما حادث شدن دو عارضه اقتصادي-اجتماعي «کنترل آثار تورمي و گراني ناشي از هدفمندي يارانه‌ها و همچنين جلوگيري از رکود حاکم بر صنعت و بيکاري‌هايي که متعاقب آن ايجاد مي‌شود» بود که متاسفانه دولتي‌ها هيچوقت پاسخي براي اين دو مساله مهم نداشتند.وي با بيان اينکه دولت به‌رغم هشدارهاي داده شده از سوي مجلس به صورت غيرقانوني قيمت کالاها را افزايش داد، در عين حال گفت: البته دولت در چند ماه توانست تا حدودي قيمت برخي کالاها را در بازار کنترل کند ولي متاسفانه وضعيت مجددا به روال سابق بازگشت.اين عضو کميسيون اقتصادي مجلس خاطرنشان کرد: اين موضوع
نشان دهنده آن است که دولت هيچ برنامه ميان مدت و بلندمدتي براي تنظيم بازار، حل مشکل رکود صنعت و بيکاري و افزايش افسارگسيخته قيمت‌ها در بازار ندارد. وي اضافه کرد: آنچه امروز اتفاق افتاده است از قبل توسط کارشناسان مربوطه هشدار داده شده بود.نادران عنوان کرد: وقتي کار عظيم هدفمندي در سطح کشور اتفاق مي‌افتد بايد ستاد مديريت عالي به‌صورت مستمر اين کار را رصد و آسيب‌شناسي کند و به محض اينکه علائمي از نوسان بازار مشاهده کرد برنامه‌اي براي کنترل قيمت‌ها ارائه دهد.وي يادآور شد: همه وزرا قبل از اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها ادعا مي‌کردند بسته‌هاي حمايتي براي اقشار مختلف مردم پيش‌بيني کرده‌ايم تا به دهک‌هاي پايين جامعه فشار نيايد درحالي که درعمل اتفاق ديگري افتاد و مي‌بايست همين وزرا امروز در پيشگاه ملت پاسخگوي عملکرد خود باشند.نماينده مردم تهران در مجلس تصريح کرد: برکنار کردن مديراني که عامل گراني در بازار و عاجز از کنترل قيمت‌ها در بازار هستند، حداقل خواست مردم است و بايد به شدت با اين افراد برخورد کرد، چراکه هم‌اکنون مردم دچار مشکل جدي گراني‌ها شده‌اند و اين مساله قابل پيش‌بيني و پيشگيري بود درحالي که دولتي‌ها به جاي چاره‌جويي و حل مساله به تمسخر منتقدان خود پرداختند.


 رئيس قوه قضائيه تاكيد كرد
 لزوم اعمال مجازات‌‌هاي سنگين براي پيشگيري از جرايم مواد مخدر 

رئيس قوه قضاييه گفت: ما همه جور تلاش براي ريشه‌كن كردن و مبارزه قاطع با قاچاقچيان مواد مخدر انجام مي‌دهيم اما كشورهاي غربي به خاطر رعايت نكردن حقوق بشر از ما انتقاد مي‌كنند.به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني در اولين اجلاس دادستان‌هاي كل كشورهاي عضو اكو تصريح كرد: كشورهاي عضو اكو داراي همبستگي‌ها و ارتباطات‌ فرهنگي، جغرافيايي،‌ اقتصادي و ديني هستند؛ لذا همكاري‌هاي اين كشورها داراي آثار بسيار مثبتي در جريان حيات اين كشورها خواهد بود.

رئيس قوه قضائيه افزود: اگر امنيت در ابعاد مختلف آن وجود نداشته باشد آن چيزي كه به‌عنوان اهداف سازمان اكو مطرح است به نتيجه نمي‌رسد.

آملي‌لاريجاني اظهار كرد:‌ از جمله شرايط رسيدن به اقتصاد پايدار افزايش امنيت مردم و همين‌طور توسعه زيربناي حمل‌ونقل و ارتباطات است؛ بنابراين امر روشني است كه اگر بخواهيم به اهداف اين سازمان برسيم امنيت بايد تامين شود. ما مي‌توانيم امنيت را در ابعاد اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي در نظر بگيريم.

وي خاطرنشان كرد: امنيت فرهنگي براي كشورها بسيار مهم است. آنچه به‌عنوان شبيخون فرهنگي خصوصا در كشورهاي جهان سوم و در حال توسعه مطرح است، اين است كه سيطره فرهنگي كشورهاي قدرتمند و ثروتمند مساله‌اي كاملا قابل لمس است.

رئيس دستگاه قضايي يادآور شد: قوه قضاييه جمهوري اسلامي ايران در سال‌‌هاي متمادي و به‌ويژه در سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي چشمگيري در بخش امنيت و خصوصا در مبارزه با جرائم خشن مثل سرقت‌هاي مسلحانه،‌ تجاوز به عنف و قتل‌هاي خشن داشته است و حسب آمارهاي اعلام شده توسط مراجع ذي‌ربط آمار جرائم خشن در كشور ما بسيار پايين آمده است.

آملي لاريجاني با بيان اينكه همكاري‌هاي حقوقي و قضايي با بحث امنيت عجين است، گفت: در خصوص جرائم خشن و سازمان‌يافته فراملي حتما بايد بين كشورها همكاري‌هاي اكيدي وجود داشته باشد. تركيه، پاكستان، افغانستان و ديگر همسايه‌هاي ما گرفتار بحث مواد مخدر هستند و ما متاسفيم كه در افغانستان بعد از اشغال توسط نيروهاي آمريكايي و اروپايي ميزان كشت خشخاش افزايش يافته و كشور ما يكي از قربانيان اين افزايش است.

وي گفت: مساله ديگر بحث جرائم سايبري و جرائمي است كه در بستر تكنولوژي‌هاي نوين تولد يافته و به شدت رو به افزايش است. بحث استفاده از اينترنت و ديگر فناوري‌هاي ارتباطي چيزي است كه نمي‌توانيم بدون آن جامعه را اداره كنيم اما اين امر جرائمي را هم ايجاد كرده است. حملات سايبري و فرستادن ويروس‌هايي كه دستگاه‌هاي اجرايي را فلج مي‌كند و دستيابي به اطلاعات شخصي از جمله اين جرائم است.

رئيس قوه قضائيه تصريح كرد: در كنار اين مساله بحث تروريسم هم بحث مهمي است. امروزه خصوصا تروريسم دولتي افزايش پيدا كرده است و كشور ما جزء قربانيان اين جرم است.

آملي‌لاريجاني ادامه داد: از اوايل انقلاب حملات بزرگي عليه مسوولان كشور ما انجام گرفته و متاسفانه افرادي كه اين اقدامات را انجام داده‌اند تحت حمايت كشورهاي غربي سال‌هاست كه حيات فعالي دارند.

وي افزود: كشورهاي بزرگ كه مبارزه با تروريسم را يكي از اهداف خود معرفي مي‌كنند، خودشان حاميان بزرگ تروريسم‌هاي بين‌المللي هستند. در اسراييل كه يك كشور تروريست است روزانه جرائم زيادي انجام مي‌شود اما تحت حمايت آمريكا قرار دارد. حال ما كدام سخن را باور كنيم؟ آن ادعا‌هاي بلند بالا در مبارزه با تروريسم را يا اين حمايت از تروريسم را؟

رئيس دستگاه قضايي اظهار كرد: مي‌دانيد كه اكنون كشورهاي توسعه‌يافته عنوان مي‌كنند كه حقوق بشر برايشان مهم است اما آيا واقعا چنين است؟ چه كسي در دنياست كه رفتار دوگانه اينها در حقوق بشر را مشاهده نكرده باشد؟

آملي لاريجاني خاطرنشان كرد: در بحرين مردم براي به دست گرفتن سرنوشتشان ‌ماه‌هاست كه به مبارزه با حكومت ادامه مي‌دهند و ‌شهداي زيادي هم تقديم كرده‌اند. صحبت مردم اين است كه مي‌خواهيم از حق راي استفاده كنيم. كشورهاي غربي اين را نمي‌پسندند و ملاحظه مي‌كنيم كه هيچ سخني از مظلوميت اين كشور گفته نمي‌شود و واضح است كه غربي‌ها به خاطر منافع و پايگاه‌هايي كه دارند، حقوق بشر را در اين كشور زير پا مي‌گذارند وگر نه آيا فلسطيني‌هايي كه هر روز شهيد مي‌شوند، بشر نيستند؟ ما چگونه مي‌توانيم دوگانگي برخورد با مساله حقوق بشر را تفسير كنيم؟وي يادآور شد:‌ ما با كشورهاي غربي و مدافعان ليبرال دموكراسي در مباني نظري دموكراسي هم سخن داريم ودر فضايي كه اكنون بر جهان حاكم است گمان مي‌كنيم بحث معنويت و ارزش‌هاي انساني جايگاه ويژه‌اي دارد و بايد به آن اعتناي خاصي داشته باشيم.

رئيس قوه قضائيه گفت: يكي از مباحثي كه در بحث همكاري‌ها بين كشورهاي اكو دنبال مي‌كنيم، بحث معاضدت قضايي‌ است و من فكر مي‌كنم علاوه بر اين بحث علمي و فرهنگي هم پشتوانه حقوقي نياز باشد لذا امضاي تفاهم‌نامه‌ها و قرارداد‌ها در اين زمينه مفيد به نظر مي‌رسد.

آملي لاريجاني تصريح كرد: از جمله مسائل مهم در اين زمينه بحث همكاري‌ها براي مبارزه با جرائم فراملي و سازمان‌يافته است چون بدون آن نمي‌توانيم با اين جرائم مبارزه كنيم.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران در بحث مبارزه با مواد مخدر تجربه‌هاي بسيار خوبي اندوخته است و ما اميدواريم كه با كشورهاي اكو در اين زمينه تعاملات خوبي داشته باشيم. ما نه فقط قرباني مواد مخدر در داخل كشور هستيم بلكه ترانزيت آن به كشورهاي ديگر هم مساله مهمي است. ما معتقد به برخورد‌هاي سريع و قاطع در اين زمينه هستيم اما متاسفانه در عين حال كه همه جور تلاش براي پاك كردن كشور از اين امر خطرناك انجام داده‌ايم، مورد حملات كشورهاي غربي به خاطر مسائل حقوق بشر هستيم.

رئيس قوه قضائيه افزود: ما گمان مي‌كنيم بدون مجازات‌هاي سنگين در بحث مواد مخدر نمي‌توانيم پيشگيري موثري در اين زمينه داشته باشيم و ان‌شاءالله در نشست دادستان‌هاي كل اين مساله مورد توجه قرار گيرد.


 
صفحه يك
خبر
اقتصاد
اقتصاد بازار
اقتصاد روز
بورس
حادثه
فناوري و اطلاعات
شهرستان ها
مدرسه
ورزشي
بين الملل
آگهي
جامعه
جامعه
صفحه آخر