برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1391/01/26 - نسخه شماره 2346 صفحه اصلی

به ياد استاد فريدون پوررضا
وقتي صدا مي ماند ...


مراسم بزرگداشت پرويندخت يزدانيان در خانه هنرمندان برگزار شد


برنامه‌هاي تئاتر شهر در هفته‌ي جاري


بهار هنرهاي تجسمي در تهران امروز فرا مي رسد


كنسرت مجيد كياني برگزار مي‌شود


بازيگر نقش اول «جيب‌بر خيابان جنوبي» به بهانه پادرد کار را رها کرد


امروز اعضاي هيات مديره خانه تئاتر مشخص مي شوند


آن واژه


تعيين رئيس داوران بخش «نوعي نگاه »جشنواره کن


چهار راه


 به ياد استاد فريدون پوررضا
 وقتي صدا مي ماند ... 

كم نبودند سريالها و فيلم هاي داستاني زيبايي كه بواسطه بازي بازيگران يا هنر كارگردانان با استقبال بسياري روبرو شدند. اما كمتر سريال يا فيلمي را ميشناسم كه در وهله اول به خاطر موسيقي زيبا و دلنشينش در دل مخاطبان جاي گرفته باشند. شب دهم به كارگرداني حسن فتحي و آهنگسازي فردين خلعتبري از بارز ترين نمونه اين گروه سريالها است. در همان زمان در نشريه سروش هفتگي نوشتم هيچ صدايي جز صداي عليرضا قرباني و آهنگسازي خلعتبري نميتوانست اين سريال را چنين پر آوازه و محبوب كند. شب دهم براي فتحي بازگشتي غرورآفرين و براي خلعتبري نمره اي درخشان و براي عليرضا قرباني بهترين آغاز بود.

سالها قبل سريال سفرهاي حامي و كامي نيز با چنين بخت خوبي روبرو شده بود. و آن هماي بخت و اقبال محمد نوري بزرگمرد آواز ايران بود كه يكي از زيباترين و ماندگارترين آوازهاي خود را سوار بر ضرب آهنگ اين مجموعه براي هميشه در تاريخ موسيقي و فيلم ايران به يادگار گذاشت. ( ترانه ايران را ميگويم) . يكي ديگر از اين اتفاقات مهم و ماندگار ساخت و پخش سريال پس از باران به كارگرداني سعيد سلطاني بود. محمود پاک نيت، کتايون رياحي، مرجان محتشم، جهانگير الماسي، بهزاد فراهاني، ثريا قاسمي، جميله شيخي و ... از بازيگران سريال بودند که در گيلان مقابل دوربين رفت و نگاهي به تاريخ ايران در دوران رضاه شاه و با نگاهي آسيب شناسانه به فرهنگ و تفكر ارباب سالاري در ايران آن‌زمان و اثرات مخرب آن در سالهاي بعد داشت. براي اين سريال سعيد انصاري موسيقي زيبايي نوشت كه در زمان خود چه از بابت اركستراسيون و سازبندي چه از بابت رنگبندي سازي و حتي شخصيت پردازي مستتر خود يك اتفاق بود. اتفاقي نادر اما به شدت ماندگار. در اين ميان انتخاب فريدون پوررضا براي خوانندگي روي موسيقي اين سريال خود حكايتي جذاب داشت. انتخابي تنها چهاردقيقه اي. چهاردقيقه آواز بر روي موسيقي اي سمفونيك و نسبتا طولاني. متاسفانه مرحوم پوررضا عليرغم عمري تلاش در امر پِژوهش موسيقي و عمري تلاش عاشقانه در جهت اعتلاي فرهنگ آوازي و فولكوريك تا قبل از پخش اين سريال چندان شناخته شده نبود. اما پس از پخش سريال پس از باران ديگر كمتر كسي بود كه او را نشناسد. و كمتر كسي بود كه حتي به خاطر شنيدن همان چند دقيقه خود را براي تماشاي اين سريال پاي تلويزيون نرساند. در همان سال سعيد انصاري در مورد استاد پوررضا گفت: او دايره المعارف موسيقي فولكوريك ايران است. سعيد انصاري پوررضا را بهترين انتخاب ميدانست. و الحق كه بايد به چنين انتخابي تبريك گفت. فريدون پوررضا در 3 مهر 1311 در لشت نشا متولد شد و. تحصيلات ابتدايي را در مدرسه ناصر خسرو به پايان رساند و سپس در مغازه پدر به آرايشگري پرداخت. او از استادان آواز يونس دردشتي، سعادتمند قمي و غلامحسين بنان آواز ايراني را آموخت و در سال 1333 کار تعزيه را به همراه علي به کيش آغاز نمود. او در همان سال نمايشنامه‌اي براي تئاتر و اجراي آن در سالن سينماي لشت نشاء نگاشت. شش سال بعد در آزمون خوانندگي راديو گيلان رتبه اول را کسب کرد و به طور رسمي به عنوان خواننده شروع به کار نمود.از ارديبهشت 1350 همکاري با تلويزيون را آغاز کرد. و در همان سال به عنوان پژوهشگر آواهاي بومي و با همراهي مشاهير فرهنگي و هنري ايران سيمين دانشور، محيط طباطبائي، منوچهر آتشي، محمود عنايت، ايرج افشار و ديگر استادان برجسته دانشگاه تهران به لندن سفر کرد. وي در سال 1367 همکاري اش را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران به عنوان کارشناس موسيقي آغاز و در همان سال کنسرتي رادر رشت برگزار نمود.

از آن تاريخ به بعد به ترتيب در شيراز، همدان، آلمان، رشت و تهران به اجراي برنامه و کنسرت پرداخت. دو کاست مي‌گيلان و گيله لو آثار بعد از انقلاب اوست. در سال 1379 تيتراژ و متن سريال پس از باران را اجرا و در اسفند ماه همان سال و در مراسم تقدير از سازندگان اين سريال كه در هتل بزرگ ازادي برگزار شد مورد تقديرقرار گرفت خاطر نشان ميسازد كه سريال پس از باران يک سال بعد مقام اول موسيقي در فيلم و سريال‌هاي کشور را از آن خود کرد. او بعدها درباره همکاري در اين سريال گفت: (آن زماني که من «پس از باران» را خواندم، اين صدا فرياد جوامع شهرزده هم بود. اين فرياد عليه کساني بود که بر سر ما خراب شدند و موسيقي محلي ما را از بين بردند. من گيلاني هستم و افتخار مي کنم که گيلاني هم هستم. مثل کسي هستم که از بوي ريحان مست مي شود و از شنيدن صداي گيلک، دنيا را دريافت مي کند. شعري که آن را مي فهمم و بعد آن را مي خوانم. اينگونه بود که اين شعر را از دروازه دل ها عبور دادم و توانستم شهري و غير شهري را جذب اين شعر کنم. البته کلمات اين شعر را کمتر کسي متوجه مي شد، حتي گيلاني از خود اهالي دشت هم برخي از اين کلمات را متوجه نمي شدند) . اما با اينکه کمتر کسي معناي شعر را متوجه مي شد اما اين سوز و آه ترانه خيلي از مردم را در شهرها و روستاها پاي تلويزيون کشانيد. فريدون پوررضا برداشتي متفاوت از موسيقي فولکلور ارائه داده‌است. او از ملودي‌هاي ديلمان، گالش و گيلک در اين راه استفاده کرد. او با تحقيق در زمينه موسيقي، بسياري از ظرفيت‌هاي موسيقي گيلان را رشد داد و به گيلان و ايران معرفي نمود.

اين هم سال‌شمار زندگي هنري استاد فريدون پور رضا فريدون پوررضا.

او در سوم مهر ماه 1311 در لشت نشا متولد شد

1319 / آغاز تحصيل در مدرسه ناصرخسرو لشت‌نشا

1325 / اولين زمزمه‌هاي خواندن در مدرسه

1328 / پايان تحصيل ابتدائي و کار در مغازه آرايشگري پدر

1329 / سفر به تهران براي آموختن آواز ايراني در محضر اساتيدي چون: دردشتي، سعادت‌مند قمي و غلام‌حسين بنان

1332 / بازگشت به زادگاه خود لشت‌نشا

1333 / آغاز کار تعزيه به همراهي علي به‌کيش و نگارش نمايش‌نامه براي تئاتر و اجراي آن در سالن سينماي لشت‌نشا

1336 / همکاري با گروه‌هاي نمايش در لشت‌نشا و اجراي نمايش‌نامه در لشت‌نشا و زيباکنار

1339 / شرکت در آزمون خواننده‌گي راديو گيلان، کسب رتبه اول و شروع به کار خواننده‌گي به طور رسمي.

1346 / اجراي اولين ترانه به صورت پاپ

1350 / ارديبهشت، همکاري با تلويزيون و اجراي ترانه‌هاي مختلف

1355 / سفر به لندن به عنوان پژوهش‌گر آواهاي بومي با همراهي مشاهير فرهنگي و هنري ايران: سيمين دانشور، محيط طباطبايي، منوچهر آتشي، دکتر محمود عنايت، دکتر محمود افشار و ديگر اساتيد برجسته دانشگاه تهران

1367 / اجراي اولين کنسرت بعد از انقلاب اسلامي در سينما انقلاب رشت

1370 / اجراي کنسرت در شيراز

1372 / ارديبهشت ماه، سفر به آذربايجان از طرف اداره ارشاد و ديدار با عارف بابايف موسيقي‌دان آذربايجان شوروي و اجراي آواز شوشتري در کلاس درس او.

1372 / انتشار نوار «مي گيلان»، چاپ مقالات تحقيقي

1373 / همکاري با جهانگير اشرفي و دکتر علي عبدلي در گردآوري موسيقي گيلان و مازندران، اجراي کل آواهاي گيلکي بر عهده وي بود، اين پژوهش به وسيله انجمن موسيقي ايران در شش نوار تکثير و در تمام فرهنگ‌سراها موجود مي‌باشد.

1374 / عضويت در هيات مديره انجمن موسيقي گيلان

صدور حکم انجمن موسيقي ايران

1377 / مرگ همسرش منيرخانم که درد تنهايي را با او يگانه کرد

1377 / اجراي کنسرت در همدان

1378 / انتشار نوار «گيلِ‌لو»

1378 / اجراي کنسرت در آلمان که با استقبال پرشور هنردوستان گيلاني و ايراني مواجه شد.

1379 / اجراي آواز تيتراژ و متن فيلم پس از باران

1380 / انتشار نوار فيلم پس از باران و کسب مقام اول موسيقي در فيلم‌ها و سريال‌هاي کشور در اين سال

1381 / اجراي دو شب کنسرت در تالار يادگار امام (رشت)

1381 / 25 شهريور، تقدير از طرف شوراي اسلامي شهر رشت به عنوان شهروند شايسته

1381 / 17 مهرماه، اجراي کنسرت به مناسبت همايش بازشناسي نهضت جنگل به همراهي ناصر مسعودي در دانشگاه گيلان

1382 / اجراي کنسرت در تالار يادگار امام (رشت) براي مبارزه با مواد مخدر

1382 / اجراي برنامه تيتراژ اول و آخر سريال آواز مه و شرکت در برنامه کاروان موسيقي

1382 / 20 دي ماه مراسم بزرگ‌داشت و استقبال پرشکوه مردم لشت‌نشا در تالار فرنا لشت‌نشا

1382 / 26 اسفند از طرف اداره کل ارشاد به عنوان بازرس موسيقي گيلان برگزيده شد

1383 / 31 شهريور مصاحبه با هفته‌نامه گيلان بهتر

1383 / اجراي برنامه موسيقي در کاخ نياوران به مناسبت هفته جهانگردي

1383 / عضويت در شوراي فني و آموزش‌هاي آزاد موسيقي وابسته به ارشاد

1383 / شرکت در برنامه موسيقي جام‌جم و اجراي برنامه

1383 / تقدير در ششمين جشنواره موسيقي نواحي در کرمان

1384 / 20 مرداد، به عنوان عضو هيات داوران همايش ديلمان‌شناسي انتخاب شد

1384 / تابستان، شرکت در همايش ديلمان‌شناسي و اجراي آواز

1384 / 30 مهر، تاليف کتاب ارزشمند موسيقي فولکلوريک گيلان به عنوان طرحي پژوهشي

استاد فريدون پوررضا در فروردين ماه 1391 بدليل مشكلات ريوي و بيماري تنفسي ديده از جهان فروبست.

يكي از جذاب ترين حرفهاي اين استاد فقيد در رابطه با موسيقي سريال پس از باران اين بود: «من براي سريال پس از باران کلاً چهار دقيقه آواز خواندم. با بزرگان که در اين باره صحبت مي کني مي گويند بايد از هفت خوان عبور کنند تا بودجه بگيرند و کار فرهنگي کنند. خوب شما بزرگ موسيقي سنتي که از خيابان گذر مي کني هزار نفر مي ميرند براي تو آيا تو نمي تواني 10 ميليون پول براي سرمايه گذاري روي اين موسيقي جمع آوري کني! بايد حتماً منتظر دولت بنشيني؟ خوب بنشين! اما تو که بقال نيستي مردم تو را مي شناسند و به تو احترام مي گذارند مردم در راه تو جان مي دهند.». بدون شك مرگ اين استاد بزرگ موسيقي ايران لطمه اي جبران ناپذير خواهد بود براي موسيقي و فرهنگ ايران و مخصوصا موسيقي فولكوريك گيلان. درگذشت استاد پوررضا را به جامعه فرهنگي ايران و همه مردم گيلان تسليت مي گوييم.


 مراسم بزرگداشت پرويندخت يزدانيان در خانه هنرمندان برگزار شد 

اهالي سينماي ايران و هنرمندان در خانه‌ي هنرمندان ايران گردهم آمدند تا ياد پروين دخت‌يزدانيان، «بي‌بي‌قصه‌هاي مجيد» را دو هفته پس از درگذشتش گرامي‌ بدارند. در اين مراسم كه با حضور اهالي سينما و خانواده مرحومه يزدانيان برگزار شد عبدالله اسفندياري فيلمنامه نويس مجيد سرسنگي مدير عامل خانه هنرمندان داوود رشيدي سيروس الوند منوچهر محمدي و جمعي از اهالي سينما ضمن برگداشت ياد و خاطره خانم يزدانيان به ايراد سخنراني پرداختند. پايان بخش اين مراسم سخنراني كيومرث پور احمد كارگزدان و فرزند اين بانوي هنرمند بود وي ضمن قدرداني از برگزار كنندگان از باور خود نسبت به ماندگاري مهر مادرش در دل مردم سخن گفت و از ساير اعضاي خانواده خود به خاطر تمامي زحماتي كه در طول دوران بيماري مادرش كشيدند تشكر كرد. علاوه بر هنرمنداني كه سخنراني كردند، جمع كثيري از اهالي سينما همچون محمدرضا مويني، بابك برزويه، محمدرضا سكوت، مازيار ميري، اميد روحاني، ابراهيم آبادي، ابراهيم مختاري، مجتبي ميرطهماسب،جعفر صانعي‌مقدم، هارون يشايايي، اردشير رستمي، مسعود مهرابي، محمدرضا هنرمند، محمد احمدي، بهمن فرمان‌‌آرا، سيدجمال ساداتيان، محمد نوري‌زاد، نقي نعمتي، محسن خان‌جهاني، محمدرضا شرف‌الدين، ناصر ممدوح، حسن فتحي و... حضور داشتند. در پايان مراسم هنرمندان در دفترچه يادبودي براي بي بي قصه‌هاي مجيد و به يادگار براي كيومرث پوراحمد نوشتند.


 برنامه‌هاي تئاتر شهر در هفته‌ي جاري 

تالارهاي نمايشي مجموعه تئاتر شهر، فروردين ماه سال 91 با ميزباني پنج اثر نمايشي فعاليت خود در سال جديد را برگزار مي كند. به اين صورت كه .در تالار اصلي نمايش مناسبتي «شعله در زمهرير» به کارگرداني محمدرضا مداحيان و بازي وحيد کريمي، حسين شفيعي ، محمدرضا مداحيان ، پژمان کاشفي ، علي احمدي ، رضا راد و فرزين حاجيلو ساعت 19:30 به مدت 100 دقيقه و قيمت بليت 10 هزار تومان به صحنه مي‌رود.

و در تالار «چهارسو» نمايش « دو ليتر در دو ليتر صلح » نوشته و کار حميد رضا آذرنگ و بازي فرزين صابوني، سهيلا صالحي، رامين سيار دشتي و الهام کردا و هنرمندي بهرام شاه محمد لو و راضيه برومند ساعت 20:30 به مدت 60 دقيقه و قيمت بليت 8 هزار تومان اجرا مي‌شود. برنامه بعدي كار جديدي از محمد بي ريا است به نام «آدمکش» كه نوشته عباس عبدالله زاده است.

ابن نمايش در ساعت 19 به مدت زمان 70 دقيقه و قيمت بليت 7 هزار تومان در تالار قشقايي به صحنه مي‌رود‌ محمد بي ريا كارگردان اين نمايش است.


 بهار هنرهاي تجسمي در تهران امروز فرا مي رسد  

اكثر گالري هاي نامدار تهران از امروز ميزبان هنردوستان و هنرمندان خواهند بود. اين در حاليست كه روز جمعه 25 فروردين ماه اين گالريهاي با برپايي مراسم افتتاحيه نمايشگاهاي خود برنامه هاي بهار سال 91 را رسما آغاز مي كنند . گالري ساربان گالري ساربان هم از ديروز نخستين نمايشگاه بهاري خود را آغاز كرد. اين نمايشگاه شامل آثار نقاشي حسين صدري با عنوان «خروش از خم چرخ چاچي بخاست» است.گالري شکوه نمايشگاهي از آثار نقاشي خط غلامرضا فيروزي نيز از جمعه 25 فروردين ماه در گالري شکوه گشايش يافته. گالري افرند گالري افرند هم روز جمعه25 فروردين ماه ميزبان مراسم افتتاحيه مجسمه‌هايي ازفريد فرزانه بود. اين نمايشگاه به مدت يک هفته برپاست. گالري سين نيلوفر لهراسبي هم از ديروز نقاشي‌هايش را به به ديوارهاي گالري سين سپرد. اين نمايشگاه تا سوم ارديبهشت‌ماه پذيراي بازديدکنندگان خواهد. گالري شيرين گالري شيرين با آثار مجسمه و ديجيتال آرت آتوسا وجداني و مجيد عباسي اين نمايشگاه در عصر روز جمعه بود. گالري آن با اريه اثار ستاره سنجري زمان پايان استمراري را صرف خواهد كرد.گالري محسن نيز از عصر ديروز تا پنجم ارديبهشت داستان گزينش اثار عكاساني چون مقيم نِاد و هوشمند زاده و مهاجر و ... را توسط مهرداد افسري روايت خواهد كرد.


 كنسرت مجيد كياني برگزار مي‌شود 

مجيد كياني ـ نوازنده‌ي سنتور- 21 و22 ارديبهشت ماه به صحنه مي‌رود. اين اجراي صحنه‌اي هر شب ساعت 18 در سالن مهر حوزه‌ي هنري برپا خواهد شد و شهرام كياني (ضرب) در كنار مجيد كياني (سنتور) هنرنمايي خواهد كرد. سالن «مهر» در تهران خيابان حافظ‌، خيابان سميه،‌ حوزه‌ي هنري‌، تماشاخانه مهر واقع است. تهيه‌ي كارت‌هاي شركت در اين كنسرت نيز روزهاي شنبه،‌دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت 15 تا 20 به آدرس ميدان هفت‌تير‌،خيابان مفتح شمالي در موسسه فرهنگي هنري سروستاه امكان ‌پذير است. سيدعبدالمجيد كياني نوازنده سنتي و از استادان موسيقي ايراني است و شيوه‌‌ي سنتور نوازي حبيب سماعي را فراگرفته است، او تا به حال كنسرت‌هاي پژوهشي بسياري برگزار كرده است.


 بازيگر نقش اول «جيب‌بر خيابان جنوبي» به بهانه پادرد کار را رها کرد 

کارگردان «جيب بر خيابان جنوبي» گفت: بازيگر نقش اول فيلم به بهانه پا‌درد، کار را رها کرد و تهيه‌کننده هم کار را متوقف کرد. پزشکان گفتند بايد استراحت داشته باشد اما متوجه شديم ايشان با کار ديگري قرارداد بسته‌اند! «سياوش اسعدي» کارگردان فيلم در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس گفت: متاسفانه فيلم همچنان متوقف است و ما در انتظار بازيگر نقش اول فيلم مصطفي زماني هستيم. گويا ايشان مشغول کار در خارج از کشور هستند و آن‌گونه که در خبرها آمده است تا خردادماه به ايران باز نخواهند گشت. وي درباره بخش‌هايي از فيلم که باقي‌مانده، توضيح داد: بيش از 20 درصد از صحنه‌هاي فيلم باقي‌مانده است که در تمام بخش‌هاي باقي‌مانده مصطفي زماني بايد حضور داشته باشد. اين در حالي است که فيلم در فصل سرما فيلمبرداري شده است و ما فصل را از دست داديم، براي فيلمبرداري بخش‌هاي باقي‌مانده بايد تمام بازيگران لباس گرم بپوشند و در خيابان‌ها عابرين با آستين کوتاه ديده نشوند، بخار دهان بازيگران خودش مسئله ديگري است‌


 امروز اعضاي هيات مديره خانه تئاتر مشخص مي شوند  

حدود 20 نفر براي شركت در انتخابات خانه تئاتر اعلام نامزدي كردند. اين انتخابات قرار است در ساعت 17/30 امروز برگزار شود ابرج راد هنرمند پيشكسوت تاتر درباره حضور اعضاي تكراري در هيات مديره خانه تئاتر اضافه كرد: خوشبختانه امسال در ميان كانديداهايي كه ثبت‌نام كرده‌اند افرادي جديد حضور دارند.

او همچنين درباره برخي حاشيه‌ها كه به دليل پرتعداد بودن اعضاي انجمن بازيگران پيش مي‌آيد، تصريح كرد: به هر حال اين مسائل اجتناب‌ناپذير است، مگر اينكه در اساسنامه پيش بيني ديگري صورت مي‌گرفت و اعلام مي‌شد هر يك از انجمن‌ها چه تعداد كانديداها مي‌توانند معرفي كنند اما در حال حاضر انجمن بازيگران محدوديتي براي اعلام كانديداها ندارد. خاطر نشان مي سازد انتخابات هيات مديره جديد خانه تئاتر ساعت 17:30


 آن واژه 

R مارگوت بيگل

مي بايد خود را از دام اوهام برهانيم

گر بر آن سريم که همه چيزي را در يابيم

مي بايد ايمان داشت

که به هنگام

تنها از نيروي فرزانگي خويش

مدد بايد جست


 تعيين رئيس داوران بخش «نوعي نگاه »جشنواره کن  

تيم راث بازيگر بريتانيايي که اولين بار سال 1992 با فيلم موفق «سگداني» ساخته کوئنتين تارانتينو به کن آمد، با همکاري ديگر داوران بخش نوعي نگاه از ميان 20 فيلم اين بخش بهترين‌ها را انتخاب خواهد کرد. اسامي ديگر داوران بخش نوعي نگاه به همراه اسامي فيلم‌هاي بخش مسابقه رسمي اين دوره جشنواره کن روز 19 آوريل در يک نشست خبري در پاريس اعلام خواهد شد. شصت و پنجمين جشنواره فيلم کن 17 تا 27 مه (28 ارديبهشت تا 7 خرداد) برگزار مي‌شود. برندگان بخش نوعي نگاه 26 مه (6 خرداد) مشخص خواهند شد. تيم راث متولد سال 1961 در لندن است. او کار هنري را از تلويزيون آغاز کرد و در 1984 با فيلم موفق «The Hit» به کارگرداني استفن فريرز وارد دنياي سينما شد. او پس از فيلم «سگداني» در 1994 با «داستان عامه‌پسند» تارانتينوبار ديگر به کن آمد، فيلمي که جايزه نخل طلاي کن را به خود اختصاص داد. راث يک سال بعد براي فيلم «راب روي» ساخته مايکل کاتن-جونز نامزد اسکار بهترين بازيگر مرد مکمل شد و در 1999 اولين فيلم خود «منطقه جنگي» را کارگرداني کرد که در کن، ساندنس و تورنتو حضوري موفق داشت. از ديگر فيلم‌هاي مطرح راث در مقام بازيگر مي‌توان به «نيا در بزن» ويم وندرس، «سياره ميمون‌ها» تيم برتن، «بازي‌هاي بامزه» ميشائل هانکه و «همه مي‌گويند دوستت دارم» وودي آلن اشاره کرد. اين بازيگر پرکار اخيرا نقش اصلي مجموعه تلويزيوني «به من دروغ بگو» را بازي کرد. پارسال دو فيلم «Arirang» به کارگرداني کيم کي-دوک و «متوقف‌شده روي خط» ساخته آندراس درسن به طور مشترک برنده جايزه اصلي بخش نوعي نگاه شدند.


 چهار راه 

محمدرضا ترکي از جمع‌آوري و انتشار اشعار مرحوم «محسن پزشکيان» در قالب کتابي با عنوان مجموعه شعر «6 دفتر» در بيست و پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران خبر داد.

نخستين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم ويديويي تهران به همت مؤسسه رسانه‌هاي تصويري و با حمايت سازمان سينمايي کشور از 28 خرداد تا 2 تير برگزار مي‌شود.

برخي از گالري‌هاي تهران از نيمه دوم فروردين‌ماه فعاليت‌هاي خود را در سال جديد از سر گرفتند و تعداد ديگري نيز از اواخر فروردين‌ و اوايل ارديبهشت‌ماه با نمايشگاه‌هاي مختلف سال 91 را آغاز مي‌کنند.

مدير انتشارات اسلوب گفت: وجود اينترنت بازار کتاب را از رونق انداخته است

فيلم سينمايي «تلفن همراه رئيس جمهور» به کارگرداني علي عطشاني خردادماه اکران مي‌شود.

معصومه سپهري از نگارش کتابي با درباره «29 بهمن سال 56 تبريز» و انتشار آن در آينده نزديک خبر داد.

کتاب «بن لادن‌ها» که با تمرکز بر زندگي رهبر گروه القاعده نوشته شده با ترجمه کيهان بهمني در نمايشگاه کتاب عرضه مي‌شود

هئيت داوران جايزه کتاب اوکلاهاما امروز شنبه از ميان فهرست 25 نفره نامزدهاي شايسته دريافت اين جايزه، برگزيدگان خود را معرفي مي‌کند

تصويربرداري مجموعه اپيزوديک «قصه‌هاي عبدو» به کارگرداني حسين قاسمي‌جامي و تهيه‌کنندگي مصطفي علمي‌فرد در اهواز روزهاي پاياني را سپري مي‌کند‌.

با پايان تدوين فيلم «هشتمين روز هفته» ساخته امير سائلي و تهيه‌کنندگي مجيد عباسي، صداگذاري فيلم آغاز مي‌شود.

پنجمين دور گفت‌وگوهاي ديني بين انديشمندان مسلمان ايران و مسيحيان کاتوليک فيليپين، 26 فروردين در شهر مقدس قم برگزار مي‌شود

مجموعه تلويزيوني «زمانه» به کارگرداني حسن فتحي براي پخش از شبکه سه سيما ساخته مي‌شود.

کارشناسان کتاب در چين خبر از يافتن يک کتاب درسي متعلق به سال 1912 دادند که در آن داستان غرق شدن کشتي تايتانيک براي دانش آموزان ابتدايي شرح داده شده است.

به مناسبت توزيع فيلم سينمايي «سوت پايان» ساخته نيکي کريمي در شبکه خانگي نمايش فردا مراسمي با حضور کارگردان، بازيگران و تعدادي از هنرمندان سينما در سالن سينما آزادي برگزار مي‌شود.


 
صفحه يك
خبر
اقتصاد
اقتصاد توليد
اقتصاد روز
بورس
شهري
فناوري و اطلاعات
شهرستان ها
آگهي
ورزشي
بين الملل
فرهنگ و هنر
جامعه
جامعه
صفحه آخر