برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/05/22 - نسخه شماره 3785 صفحه اصلی


ورود ميلياردها دلار سرمايه خارجي به کشور بعد از برجام


هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام


وزير اطلاعات: همدلي دولت و مجلس به رفع مشکلات مردم مي انجامد


هيچ يک از بيمارستان‌هاي پايتخت در برابر زلزله مقاوم نيست


 ورود ميلياردها دلار سرمايه خارجي به کشور بعد از برجام 

وزير پيشنهادي امور خارجه با بيان اينکه در برجام به اهداف خود رسيده‌ايم، گفت: موانع حوزه‌هاي بانکي، نفتي و حمل و نقل برداشته شده است.

به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف وزير پيشنهادي امور خارجه در جلسه فراکسيون اميد حضور يافت و درباره برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي چهار سال دوم کاري خود گفت: در حوزه سياست خارجي طبق قانون وزارت خارجه صرفا مسئول روابط خارجي نيست و تمامي امور به خصوص اين حوزه زير نظر مقام معظم رهبري است که در چارچوب ها تعيين مي شود.

وزير پيشنهادي امور خارجه کشورمان در ادامه با بيان اينکه هماهنگي اين وزارتخانه با ساير وزارتخانه ها در دولت يازدهم مناسب بود، عنوان کرد: در اجلاس اخير عليرغم اينکه برنامه کاملا داخلي بود اما از 27 کشور اروپايي در آن حضور داشتند لذا بايد به واقعيات آنگونه که هست نگاه کرد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه حضور 105 هيأت خارجي در مراسم تحليف در تاريخ جمهوري اسلامي بي نظير است، اظهار داشت: نبايد اين واقعيات را دست کم گرفت و بايد از ظرفيت هاي موجود آن استفاده کرد.

ظريف در ادامه حوزه همسايگان و ديپلماسي اقتصادي را از مهم ترين اولويت هاي وزارت امور خارجه دانست و افزود: تا پيش از اين هيچ سهميه اي در معادلات بين المللي درباره سوريه نداشتيم اما اکنون ما تعيين کننده برگزاري جلسات و اعضايي که مي توانند در اين جلسات حاضر شوند، هستيم.

وزير پيشنهادي امور خارجه در ادامه با اشاره به تغييرات ساختاري که اين وزارتخانه در دستور کار دارد، عنوان کرد: متناسب با اولويت ها تغيير در ساختار خواهيم داشت که بر همين اساس معاونت هاي منطقه اي حذف شده و معاونت سياسي با تمرکز بر حوزه هاي مورد نياز فعال مي شوند.

وي در ادامه با اشاره به هماهنگي هاي داخلي که وزارت خارجه با ساير دستگاه ها دارد آنها را در چارچوب دانست و اظهار داشت: در حوزه برجام به اهداف خود رسيده ايم و تاکنون موانع حمل و نقل، حوزه نفت و بانک برداشته شده است و از آنجايي که در مذاکرات درباره ساير حوزه ها صحبت نشد لذا نمي توان انتظار داشت تحريم ها در حوزه هاي ديگر نيز برداشته شود.

ظريف در ادامه با بيان اينکه تاکنون ميلياردها دلار سرمايه خارجي بعد از برجام وارد کشور شده، اظهار داشت: البته بدعهدي آمريکا بايد به نحوي پاسخ داده شود که در پايان اين اقدامات به نفع آمريکايي ها نباشد چنانچه سرمايه گذاري توتال در ايران يک پله جهش محسوب مي شود.

وزير پيشنهادي امور خارجه کشورمان در پايان درباره حضور زنان و اهل سنت در اين وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در دولت يازدهم نخستين دستگاهي بود که از حضور زنان به عنوان معاون وزير و سفير و همچنين يک سفير اهل سنت استفاده کرد که اين منوال در دولت دوازدهم ادامه مي يابد البته متأسفانه به دليل عدم توجه به حوزه زنان، بانوان زيادي در سطوح مديريتي وزارت خارجه نداريم اما روي اين موضوع کار مي کنيم.


 هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام 

وزير پيشنهادي کشور توضيحاتي در مورد حضور برادران همسرش در وزارت کشور ارائه داد.

به گزارش خانه ملت، عبدالرضا رحماني فضلي در مجمع نمايندگان خراسان پيرامون تشريح برنامه هاي خود اظهار داشت: ابعاد موضوعي مختلفي اعم از سياسي، امنيتي، اجتماعي و ... در وزارت کشور وجود دارد علاوه بر اين هماهنگي در استان ها نيز با استانداران و مجموعه وزارت کشور است.

وي افزود: مسئول هماهنگي 14 دستگاه حاکميتي مانند بسيج، سپاه و نيروي انتظامي وزارت کشور است. با احتساب دهياري ها 38 هزار مدير رده يک در وزارت کشور داريم که حاکميتي هستند، علاوه بر حجم بالاي کار در وزارت کشور مسائلي مانند انتخابات هم وجود دارد که تقريبا همه امور را تحت شعاع قرار مي دهد و حدود 6 ماه با هر انتخابات درگير هستيم.

هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام

وزير پيشنهادي کشور ادامه داد: بنده هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام؛ هماهنگي به معناي مشورت کردن و رعايت اصول است. در دور قبل اعلام کرديم که با شاخص هاي مشخص استانداران تعيين مي شوند.

وي افزود: در دور قبل به جز يک استاندار که خود نمايندگان گفتند نمي توانيم به توافق برسيم و هرکسي را وزير کشور انتخاب کند مي پذيريم در بقيه موارد متناسب با شاخص ها به توافق رسيديم.

رحماني فضلي گفت: در دور جديد تعويض استاندارها متناسب با عملکرد و شرايط تصميماتي از سر ناچاري اتخاذ شد زيرا نزديک به انتخابات مجلس بوديم، در حال حاضر نيز براي انتخاب استانداران همانند دور قبل هماهنگي ها براساس اصول انجام مي شود زيرا از نظر عقلي و تجربي اثبات شده که اين شيوه صحيح است.

وزير پيشنهادي کشور گفت: ارکان اصلي هر شهر و شهرستان نمايندگان، فرمانداران و ائمه جمعه هستند و اگر اين ارکان هماهنگ باشند بقيه مسئولان به هماهنگي مي رسند.

متولي توسعه روستايي وزارت کشور نيست

وي ادامه داد: متولي توسعه روستايي وزارت کشور نيست بلکه 10 متولي دارد که يکي از مشکلات نيز عدم وجود متولي واحد براي توسعه روستايي است. دهيارها را نيز شوراها تعيين مي کنند.

وزير پيشنهادي کشور اظهار داشت: اولويت وزارت کشور ايجاد توازن و تعادل است و تلاش مي شود تا اختيارات بيشتري را براي استان ها تعيين کنيم تاکنون 84 اختيار جديد از هيات دولت براي استان ها گرفته ايم همچنين با دستگاه هاي اجرايي نيز توافق کرديم و اختياراتي را به استان ها دادند که البته هنوز هم کافي نيست.

83 درصد از فرمانداران و بخشداران فعلي از نيروهاي وزارت کشور هستند

رحماني فضلي با بيان اينکه روستاها در اولويت هستند، گفت: دهياري ها از سال 82 تاکنون 10 هزار ميليارد تومان پول دريافت کردند که از اين 10 هزار ميليارد، 7 هزار و 600 ميليارد آن در طول 4 سال دولت يازدهم پرداخت شده که معادل 71 درصد کل مبلغ 10 هزار ميليارد تومان مي شود و براي سال بعد نيز با اصلاحي که در قانون انجام شده مي توانيم بيشتر کمک کنيم.

وزير پيشنهادي کشور اظهار داشت: مدت هاست که پرونده تقسيمات استاني بسته شده و در سطحي بالاتر از دولت اين مباحث مطرح شده است ضمنا اگر قرار بر تقسيمات کشوري باشد بايد در مجلس انجام شود براي مثال استان هايي مانند کرمان و مازندران نيز به دنبال تقسيمات جديد کشوري هستند ولي واقعا معلوم نيست که مشکلات موجود با تقسيمات جديد استاني حل شود زيرا مشکلات جدي در نظام برنامه ريزي و نظام بودجه ريزي وجود دارد و اين مسائل بايد حل شود.

رحماني فضلي گفت: وقتي که در دولت يازدهم به عنوان وزير کشور انتخاب شدم 80 درصد فرمانداران و بخشداران از نيروهاي خارج از وزارت کشور بودند که اين نيروها معمولا تجربه کار ندارند يا با قوانين آشنا نيستند و آموزش پذيري آن ها کند است و فرمانبرداريشان نيز کم است.

وي افزود: 83 درصد از فرمانداران و بخشداران فعلي از نيروهاي وزارت کشور هستند، وقتي از خارج از وزارت کشور نيرو انتخاب مي شود سبب ايجاد بي انگيزگي در نيروهاي وزارت کشور مي شود.

رحماني فضلي با بيان اينکه آموزش هاي مستمر و کارگاه هاي آموزشي براي فرمانداران و بخشداران در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: از رئيس جمهور درخواست کردم تا 3 هزار نفر نيروي جديد بگيريم و ظرف 4 سال در حد بخشدار، فرماندار و معاون فرماندار آموزش بدهيم، وزارت کشور با ضعف نيرو مواجه است و من نخواستم از بيرون نيرو بياورم چون اين روند غلط ادامه مي يافت.

توضيحات رحماني فضلي در مورد حضور اقوامش در وزارت کشور

وزير پيشنهادي کشور ادامه داد: انتقاد ديگر به من اين است که چرا از بين خراساني ها، فرماندار انتخاب مي کنم؟ پاسخ من اين است که خراسان بزرگ است و مي توان تعداد زيادي فرماندار در آن پيدا کرد و واقعا اينگونه نيست که بخواهم هم ولايتي هاي خودم را انتخاب کنم.

وي افزود: پسر بنده هيچ ارتباطي با وزارت کشور ندارد، پسر من عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي است که در دانشگاه شهيد بهشتي نيز تدريس مي کند و دکتراي اقتصاد دارد.

رحماني فضلي با بيان اينکه برادر همسر من استاد دانشگاه مشهد است و در آنجا تدريس مي کند، گفت: به دليل اينکه رشته تحصيلي وي برق و الکترونيک است براي اينکه يک نفر مطمئن جهت نظارت بر روند انتخابات الکترونيکي داشته باشم از ايشان خواهش کردم که کنترل هاي لازم را بر اين سيستم داشته باشد.

وي گفت: در تمام کشور احراز هويت رأي دهندگان به صورت الکترونيکي انجام شد و در 140 شهر انتخابات به صورت الکترونيکي برگزار شد.

وزير پيشنهادي کشور ادامه داد: ديگر برادر همسر من در مشهد و شهرهاي ديگر شهردار بوده است و آقاي خندان دل ايشان را مامور کرده تا کمک کنند. استخدامي در کار نيست و اين ها سال هاست که استخدام هستند.

رحماني فضلي گفت: در وزارت کشور به همکاري و هماهنگي با مجلس نياز داريم زيرا نهادي حاکميتي است و در ابعاد و موضوعات مختلف وظيفه دارد.

وزير پيشنهادي کشور با بيان اينکه شب گذشته به خاطر سيل نتوانسته ام بيش از دو ساعت بخوابم زيرا بايد هماهنگي هاي لازم را انجام مي دادم، گفت: منابع مالي مديريت بحران در اختيار سازمان برنامه است و هر چه تلاش کرديم که اين موضوع تغيير کند در مجلس رأي نياورد و اکنون در موارد بحراني بايد از وزارت دفاع هليکوپتر بگيريم و از وزارت راه لودر و بلدوزر بگيريم و از هلال احمر درخواست چادر داشته باشيم که همه اين ها نياز به پيگيري دارد و سختي هايي در اين مسير وجود دارد.


 وزير اطلاعات: همدلي دولت و مجلس به رفع مشکلات مردم مي انجامد 

وزير پيشنهادي اطلاعات دولت دوازدهم با تاکيد بر حفظ امنيت پايدار مردم، گفت: برادري و همدلي بين دولت و مجلس و ساير قوا به رفع مشکلات مردم و پيشرفت کشور منتهي خواهد شد.

به گزارش خانه ملت، سيد محمود علوي با اشاره به برگزاري جلسه با فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي گفت: جلسات خوب و صميمانه با نمايندگان مجلس داشتيم که تلاش شد به دغدغه هاي آنها پاسخ لازم داده شود. احساس مي شود پاسخ ها متقاعدکننده بوده، زيرا سوالات تنها شبهاتي بود که با شفافيت کامل پاسخ داده شد.

وزير پيشنهادي اطلاعات دولت دوازدهم ضمن تشکر از نمايندگان و فراکسيون هاي مختلف مجلس گفت: اميد است برادري و همدلي بين دولت و مجلس و ساير قوا به رفع مشکلات مردم و پيشرفت کشور منتهي شود.

وي افزود: برنامه پيشنهادي براي دولت دوازدهم ارائه شد و سوالاتي از سوي نمايندگان که در موارد مختلف با آن مواجه مي شوند، مطرح شد؛ برخي سوالات نيز پيرامون برنامه ارائه شده بود که به طور کامل پاسخ داده شد.

علوي درخصوص اولويت هاي وزارت اطلاعات دولت دوازدهم گفت: برنامه پيشنهادي به تمامي نماينده ها ارائه شده و اولويت ها بر مبناي آيه شريفه قرآن است که مي فرمايد ‘أَشِدّاءُ عَلَي الکُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم’.

وزير پيشنهادي اطلاعات دولت دوازدهم ادامه داد: وزارت اطلاعات در دولت جديد، براي جامعه خود و نيروهاي درون نظام و شهروندان آسايش، آرامش، امنيت و تعبيه بسترهاي رشد اقتصادي، سياسي، اجتماعي، رسانه اي، علمي، انرژي و تربيتي را در اولويت کار قرار خواهد داد.

وي تصريح کرد: از سوي ديگر کوچکترين بستري براي اقدامات ضدامنيتي دشمنان فراهم نخواهد شد؛ همانگونه که تاکنون از آنها جلوگيري شده است، لذا اميدواريم امنيت را به صورت پايدار براي مردم حفظ کنيم.

علوي به شهادت محسن حججي توسط تکفيري هاي داعش نيز اشاره کرد و گفت: داعش آميزه اي از جنايت، خشونت، وحشي گري و اعمال ضدانساني است که نيروي فداکار ايراني که در راه آرمان هاي انقلاب مجاهدت مي کرد را به شهادت رساند.

وي افزود: شهيد حججي با احساس جانبخشي به دست داعش اسير، اما با عزت نفس مسير خود را حفظ کرد و فداکاري خود را در عمل نشان داد؛ لذا در نهايت به آرزوي خود يعني شهادت رسيد.

وزير اطلاعات ادامه داد: شهادت ايشان بازتاب طبيعت شهادت طلبانه و آرمانگراي يک جوان مسلمان، متدين، ارزشي و حزب اللهي در مقابل رفتار وحشيانه افراد از خدا بي خبر و ضدانساني است.

وي تصريح کرد: شهادت شهيد حججي اين پيام را همانند ساير شهداي عرصه مبارزه با تروريسم به جهان مخابره کردند که متهم کردن جمهوري اسلامي ايران به حمايت از تروريسم بازي با کلمات است. جمهوري اسلامي ايران خود قرباني تروريسم بوده و در خط مقدم مبارزه با تروريسم قرار گرفته است، لذا اين اتهامات نمي تواند جمهوري اسلامي را از اين راه باز دارد.وزير پيشنهادي اطلاعات دولت دوازدهم تاکيد کرد: دولت جمهوري اسلامي ايران با قدرت و قاطعيت با تروريسم مبارزه خواهد کرد و همواره تروريسم را محکوم مي کند، لذا مبارزه با تروريسم را سرسختانه و بدون تزلزل دنبال مي کند.


 هيچ يک از بيمارستان‌هاي پايتخت در برابر زلزله مقاوم نيست 

وزير پيشنهادي بهداشت دولت دوازدهم برنامه‌هاي خود را در فراکسيون اميد تشريح کرد.به گزارش ايلنا، سيد حسن قاضي‌زاده هاشمي با حضور در فراکسيون اميد علاوه بر پاسخ به سوالات نمايندگان برنامه خود براي 4 ساله آتي وزارتخانه بهداشت و درمان ضمن تشکر از رياست اين فراکسيون گفت: اميدوارم بتوانيم در جهت کاهش مشکلات، سربلندي و تداوم انقلاب اسلامي هر آنچه در توان داريم انجام دهيم. 4 سال گذشته با همه سختي‌ها و خوبي‌ها گذشت و کارنامه‌اي از آن به جا ماند که مي‌تواند مهم‌ترين معيار قضاوت نمايندگان براي انتخاب وزير دولت دوازدهم باشد.وزير پيشنهادي بهداشت و درمان دولت دوازدهم يادآور شد: در دولت جديد طرح تحول سلامت بايد ادامه يابد، رئيس جمهور نيز در نطق انتخاباتي و بعد از آن تأکيد داشتند حوزه سلامت و طرح تحول در اولويت قرار دارد.

برنامه قاضي‌زاده براي وزارت بهداشت دولت دوازدهم بر اساس برنامه ششم توسعه

او افزود: وزارتخانه بهداشت و درمان، وزارتخانه سختي است زيرا همه ايرانيان همه روزه با آن سر و کار دارند و اين وزارتخانه در طول 24 ساعت بايد پاسخگو باشد. اقدامات انجام شده وظيفه است و در بخشي که کوتاهي شده مردم حق دارند انتقاد کنند. متأسفانه زماني کار در اين وزارتخانه را شروع کرديم که به مدت 3 سال در دولت دهم به دليل مشکلات بين وزير و رئيس جمهور‌‌ رها شده بود.قاضي‌زاده هاشمي تداوم طرح تحول سلامت و ادغام منابع بر اساس مصوبات برنامه ششم را از اولويت‌هاي دولت دوازدهم دانست و گفت: هر آنچه در قانون برنامه ششم به تصويب رسيده در برنامه پيشنهادي ما گنجانده شده است از جمله نظام ارجاع، توجه به بخش بهداشت، تأمين منابع پايدار، تنظيم درآمد‌ها و هزينه‌ها و مطالبه‌گري در قالب برنامه ارائه شده است؛ در واقع تصميمات همه دستگاه‌ها از قوه قضائيه تا سايرين با وزارتخانه بهداشت و درمان سر و کار دارند.

کاهش آسيب‌ها به برنامه کل نظام منوط است

اين وزير پيشنهادي دولت دوازدهم در ادامه کاهش آسيب‌هاي اجتماعي را از ديگر برنامه‌هاي وزارتخانه بهداشت و درمان دانست و تصريح کرد: کاهش آسيب‌ها به برنامه کل نظام منوط است اما در موارد مرتبط با اين وزارتخانه قطعا دنبال خواهد شد.او در پاسخ به سوال نمايندگان تهران مبني بر کمبود خدمات در حوزه درمان گفت: اين گلايه‌ها درست و بجا است اما بايد بپذيريم کمک به مناطق محروم از بار خدمات درماني در تهران مي‌کاهد زيرا بسياري از بيماران از مناطق محروم و حاشيه‌ها براي دريافت خدمات به تهران مي‌آيند.قاضي‌زاده هاشمي با يادآوري اقدامات انجام گرفته در حوزه حاشيه پايتخت گفت: متأسفانه در شهرهايي چون قدس و ملارد با 2 ميليون نفر جمعيت، قرچک با 300 هزار نفر جمعيت، پيشوا و ورامين با 400 هزار نفر جمعيت، رباط کريم و بهارستان با 600 هزار نفر جمعيت حتي يک تخت بيمارستاني هم وجود نداشت اما با پيگيري‌هاي انجام شده بيمارستاني در بهارستان احداث شد و تا 3 ماه آينده ساخت بيمارستاني در قرچک نيز به پايان مي‌رسد.


 
خبر
بورس
خودرو
صنعت ومعدن
كشاورزي
بانک وبيمه