برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/04/24 - نسخه شماره 3762 صفحه اصلی

ظريف در نيويورک:
آمريکا در عمل به روح برجام شکست خورده است


براي تدوين اجراي برنامه‌هاي اصلاحي نيازمند مشارکت مردم هستيم


مشکل مردم در موسسات اعتباري حل شود


بازطراحي راکتور اراک معامله‌اي پر سود بود


 ظريف در نيويورک:
 آمريکا در عمل به روح برجام شکست خورده است 

وزيرامورخارجه کشورمان گفت: آمريکا با اجازه ندادن به ايران در بهره بردن از منافع کامل برجام در عمل کردن به روح اين توافق شکست خورده است.

به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف در بدو ورود به نيويورک در جمع خبرنگاران در ارتباط با برجام تصريح کرد: توافق هسته‌اي و يا همان برجام يک توافق چند جانبه است که در نتيجه سال‌ها مذاکره و همچنين فشار و البته شکست در دستيابي به نتيجه دلخواه از سوي کساني که اعمال کننده آن فشارها بر مردم ايران بودند، حاصل شده است.

ظريف گفت: هيچ گزينه ديگري وجود نداشت به جز اينکه توافق حل و فصل شده‌اي حاصل شود و فکر مي کنم در آخر کار همه مشاهده خواهند کرد که اين توافق بهترين نتيجه ممکن را براي همه طرفين خواهد داشت.

وي افزود: قطعا هيچيک از طرفين در اين توافق به هر آنچه که مي‌خواسته به طور کامل دست نيافته است و اين ماهيت يک توافق چند جانبه است. در نتيجه ما انتظار داريم همه طرفين به اين توافق عمل کنند.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري صداو سيما از نيويورک، اين ديپلمات عالي رتبه کشورمان ادامه داد: متاسفانه آمريکا ضمن اين که حداقل ماندگاري را در اين توافق داشته است ولي با اجازه ندادن به ايران در بهره بردن از منافع کامل اين توافق در عمل نمودن به روح اين توافق شکست خورده است و ما بر اين باوريم که آنان در موضع خودشان بازنگري کنند زيرا اين امر به سود پايداري اين توافق نيست.

حوادث منطقه نتيجه سياست‌هاي کوته‌بينانه آمريکا است

ظريف در پاسخ به سوال ديگري در ارتباط با اتهامات اخير « نيکي هيلي » نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد مبني بر دخالت ايران در عراق و سوريه گفت: متاسفانه کابوسي که ما با آن در منطقه مواجه هستيم در نتيجه عواقب سال‌هاي متمادي مداخله و سياست هاي کوته بينانه از سوي آمريکا در منطقه است که همانطوري که انتظار مي رفت به تشديد افراطي گري و تروريسم در منطقه ما منجر شد.وزير خارجه کشورمان گفت: ايران در خط مقدم مبارزه با افراطي گري و تروريسم در منطقه است و ما بسيار خوشحاليم که مردم منطقه، دولت عراق و سوريه و همچنين مردم عراق و سوريه و نيروهاي نظامي اين کشورها قادر بودند تروريسم و افراطي گري را از خاک خود، از شهرها و روستاهاي خود به بيرون رانده و آنها را آزاد سازند.وي ادامه داد: اين امر در نتيجه سياست‌هاي کوته بينانه از سوي خارج و متاسفانه سياست هاي منفي از سوي کشورها در منطقه صورت گرفته است که همچنان به حمايت مالي و فراهم آوردن پول و سلاح براي نهادهاي تروريستي و افراطي ادامه مي دهند و متاسفانه ايدئولوژي تنفر و محروميت که در قلب اين جنبش قرار دارد را ترويج مي دهند.

سفر به نيويورک براي بررسي اهداف توسعه پايدار است

وزير خارجه کشورمان در پاسخ به سوالي درباره برنامه و ديدارهايي که در اين سفر خواهد داشت، تصريح کرد: سفر به نيويورک به دليل اجلاس شخصيت هاي برجسته سياسي براي بررسي اهداف توسعه پايدار است و جمهوري اسلامي به عنوان کشوري که قبل از اين تصميم گيري هاي بين المللي به دليل مواضع ملي و فرهنگي خودش در همه اين حوزه ها اسناد بالا دستي قابل توجهي دارد در زمينه محيط زيست، آموزش، فقرزدايي و ساير 17 حوزه اهداف توسعه پايدار، مبتني بر ديدگاه هاي خودش برنامه هايي را تنظيم کرده است که لازم است جامعه بين المللي از اين برنامه ها آگاهي داشته باشد، از اهداف و دستاوردهايي که جمهوري اسلامي بر اساس ديدگاه هاي ملي و ديدگاه هاي در واقع مبتني بر باورهاي ديني و باورهاي فرهنگي خودش داشته است پيشرفت هاي بسياري خوبي داشته که لازم است به اطلاع جامعه بين المللي برسد و اين سفر چنين امکاني را فراهم مي کند.وي افزود: اين سفر همچنين فرصتي را براي بنده و همکارانم فراهم مي کند که با جامعه نخبگان در محل، افراد تاثيرگذار کانون هاي فکري و ديگر رسانه ها و ساير تاثيرگذاران بر افکار عمومي جامعه غربي گفتگوهايي داشته باشيم و در واقع واقعيات منطقه، سياست هاي بسيار خطرناکي که به توسعه افراطي گرايي در منطقه انجاميده، سياست هايي که در منطقه خليج فارس حتي باعث شده است که متحدين ايالت متحده در برابر يکديگر قرار بگيرند و امنيت و ثبات منطقه را يکبار ديگر با خطر جدي مواجه کنند، در اين زمينه ها گفتگو کنيم و روشنگري صورت بگيرد.

هيچ ديداري بين من و همتاي آمريکايي ام برنامه ريزي نشده است

ظريف در پاسخ به اينکه آيا طي اين سفر با نمايندگان کنگره و يا احتمالا با همتاي آمريکايي خود ديداري خواهيد داشت، گفت: هيچ ديداري بين من و همتاي آمريکايي ام برنامه ريزي نشده است. ما در گذشته و البته نه با وزير خارجه تيلرسون بلکه با وزير خارجه سابق آمريکا درباره موضوعات هسته اي ديدارهايي داشتيم و مذاکرات ما بر موضوعات اتمي محدود مي شد ولي در اين سفر هيچ ديداري برنامه ريزي نشده است. در نظر دارم البته نه با مقام هاي آمريکايي بلکه با جامعه خردمندان که در سياست گذاري آمريکا تاثيرگذار هستند ديدارهايي داشته باشم.وزير خارجه کشورمان در پاسخ به سوال ديگري گفت: مي خواهم در ارتباط با موضوعات گوناگون با دبيرکل سازمان ملل و ديگر مقاماتي که در اين اجلاس حضور دارند نيز گفتگوهايي داشته باشم.

وي همچنين در ارتباط با بحران سوريه نيز گفت: ما هميشه به خاتمه درگيري و جنگ در سوريه فراخوانده ايم و همه در مقابل تروريسم و افراطي گري به منظور رهايي مردم سوريه از اين تهديد که به درگيري و خونريزي در منطقه ما انجاميده، متحد شده اند، در نتيجه ما از آتش بس پايدار در سراسر سوريه البته به جز براي گروه هاي تروريستي و افراطي به ويژه داعش و النصره حمايت مي کنيم. ما با روسيه و ترکيه در روند آستانه و همچين خارج از آن سرگرم مشورت هستيم تا از تداوم اجراي موفقيت آميز توافق اطمينان حاصل کنيم، توافقي که به ارتقاء کاهش مرارت هاي مردم سوريه بينجامد و اميدواريم به سمت دستياري هاي بشردوستانه به همه مردم سوريه در سراسر آن کشور منجر شود.


 براي تدوين اجراي برنامه‌هاي اصلاحي نيازمند مشارکت مردم هستيم 

وزير دادگستري گفت: دقت در احکام بايد بيشتر شود و حکم اتقان و استحکام لازم را داشته باشد. بايد برنامه ريزي کنيم طوري تا به نتايج مطلوب تري دست يابيم.

به گزارش ايلنا، حجت الاسلام مصطفي پورمحمدي در همايش سراسري مديران ستادي و استاني که از با حضور مهدي اميري اصفهاني رييس سازمان تعزيرات حکومتي در سالن کنفرانس دادگستري کل مشهد مقدس تشکيل شده است؛ گفت: تعزيرات به صورت پيوسته جايگاهش تثبيت شده است.

وزير دادگستري افزود: دقت در احکام بايد بيشتر شود و حکم اتقان و استحکام لازم را داشته باشد. بايد برنامه ريزي کنيم طوري تا به نتايج مطلوب تري دست يابيم.

او با اشاره به لزوم افزايش بررسي‌هاي کار‌شناسي و برنامه ريزي براي پيشگيري از تخلفات گفت: نيازمند يک عزم جدي و کار جهادي هستيم و بايد با احساس مسئوليت بيشتر و انجام کارهاي فرهنگي به دنبال کاهش پروندها‌ و تخلفات باشيم. جلسات کار‌شناسي داشته باشيد و از تجربيات استفاده کنيد زيرا براي تدوين اجراي برنامه‌هاي اصلاحي نيازمند مشارکت مردم هستيم که اين مهم تنها با افزايش درک و شناخت از مردم و خواست آنان در مناطق مختلف کشور حاصل مي‌شود.

پورمحمدي ابراز اميدواري کرد که با پايان مراحل جذب و تبديل وضعيت کارکنان مشکلات نيروي انساني سازمان تعزيرات حکومتي برطرف شود و اظهار داشت: دقت کنيد که کادرسازي خوبي انجام شود و نسل بعدي که وارد سازمان مي‌شوند شايستگي و تعهد را در کارکنان تقويت کنيد و کاري کنيد که خدمت عشق کارمندان باشد و از آن لذت ببرند.

همچنين در اين بخش از همايش دکتر جواد فرشباف ماهريان معاون توسعه مديريت و منابع سازمان گزارشي از اقدامات انجام شده از سوي ادارات کل مالي و بودجه، منابع انساني، فناوري اطلاعات و آموزش ارائه کرد و اهم برنامه‌هاي اين ادارات تا پايان سال را تبيين کرد.

در ادامه برخي مديران ستادي و استاني به بيان گزارش وضعيت ادارات تابعه پرداختند و مشکلات خود را نيز بيان کردند که از سوي وزير دادگستري و رئيس سازمان تعزيرات حکومتي براي اين مشکلات چاره انديشي شد.


 مشکل مردم در موسسات اعتباري حل شود 

امام جمعه موقت تهران تاکيد کرد: نظام بايد مشکل سپرده‌هاي مردم را در موسسات مالي و اعتباري حل کند. اين مسئله به اعتماد مردم ميان نظام و دولت برمي گردد.

به گزارش مهر، آيت الله محمدعلي موحدي کرماني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران در مصلاي امام خميني (ره)، با اشاره به آياتي از قرآن کريم درباره «روز قيامت» اظهار داشت: در روز قيامت همه پرده‌ها کنار مي‌رود و همه مسائل آشکار مي‌شود؛ کساني در اين روز رسوا نمي‌شوند و مورد لطف خداوند قرار مي‌گيرند که در دنيا آبروي افراد را نمي‌بردند و پرده‌پوشي مي‌کرده‌اند.

وي افزود: در مقابل، کساني در اين روز رسوا شده و پرده‌شان دريده مي‌شود که در دنيا آبروي برادر مومن خود را بريزند و اهل غيبت باشند.

خطيب نماز جمعه تهران در همين رابطه تاکيد کرد: رسانه‌ها مراقبت کنند که آبروي افراد را نبرند؛ کلمه اي را نگويند که موجب سقوط يک فرد شود.

آيت‌الله موحدي کرماني افزود: افرادي که دستشان به مال حرام آلوده مي‌شود، آدم‌هايي که رشوه و ربا مي‌گيرند و کساني که در مسند قدرت ستم مي‌کنند، به ياد قيامت باشند که «يوم‌الحسرت» است.

امام جمعه موقت تهران در بخش ديگري از خطبه‌هاي نماز جمعه با اشاره به مشکلات برخي موسسات اعتباري اظهار داشت: نظام بايد مشکل سپرده‌هاي مردم را در موسسات مالي و اعتباري حل کند؛ مجلس محترم گام موثري برداشته، دولت هم کارهايي را شروع کرده که بايد به سرانجام برساند؛ اين مسئله به اعتماد مردم به نظام و دولت برمي‌گردد، اعتماد مردم را حفظ کنيد.

آيت‌الله موحدي کرماني افزود: مبادا نظام گرفتار رشوه شود، مبادا بانک‌ها گرفتار ربا شوند که متاسفانه شده‌اند! بايد بر اساس عقود شرعي عمل کنند؛ وگرنه، ربا و حرام است.وي تصريح کرد: خطر، بسيار بزرگ است؛ نظام را تهديد مي‌کند، يک درهم ربا تهديد بزرگي است، مي‌خواهيد ربا نشود، قرارداد شرعي ببنديد و رحم کنيد به خودتان!

تحريم‌ها نه تنها برداشته نشد، بلکه پي در پي اضافه شد

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: آمريکا مي‌پندارد که با فشار اقتصادي بر ملت ايران، مي‌تواند آنها را خسته کرده و در مقابل نظام قرار دهد؛ غافل از اينکه مردم 36 سال مقاومت کردند و خسته نشدند.

آيت‌الله موحدي کرماني در عين حال تاکيد کرد: البته مسئولان بايد در مقام حل مشکلات بويژه مشکلات اقتصادي برآيند و به موضوع توليد و اشتغال توجه ويژه کنند.

وي خاطرنشان کرد: در جريان برجام که بنا بود تحريم‌ها يکجا برداشته شود، نه تنها برداشته نشد که پي در پي اضافه شد؛ جان کري گفت ايران را بعد از توافق مجددا تحريم کرديم؛ آيا بعد از اينهمه خباثت و خيانت و پيمان‌شکني آمريکا جا ندارد که ملت ايران با فرياد رسا «مرگ بر آمريکا» بگويد؟!

وي تصريح کرد: آمريکا فهميده است که ستون نظام، ولايت است و همه سعي آن، سست کردن اين پايه است؛ از جمله اينکه در مقابل هر سخن رهبر انقلاب، مردم را به ترديد بيندازد، البته اين وسوسه‌ها در مردم تاثيري ندارد، چون اشراف بر مسائل داخلي و خارجي را به خوبي در بيانات رهبر انقلاب مشاهده مي‌کنند که به برکت همين بصيرت و صلابت، کشور ما در يک منطقه ناامن جزيره امن است.

خطيب نماز جمعه پايتخت با يادآوري اين نکته که سابقه پيمان‌شکني و خيانت‌هاي آمريکا را ملت ايران خوب مي‌دانند، اظهار داشت: مي‌دانند که آمريکا با مرسي در مصر چه کرد، رژيم خودگردان فلسطين که سال ها مذاکره کرد، چه دستاوردي به دست آورد؟ چه بر سر سودان آمد؟آيت‌الله موحدي کرماني گفت: رهبر انقلاب فرمودند که چرا 70 جلد کتاب مربوط به اسناد لانه جاسوسي در دانشگاهها و مدارس نيست؟!

اتباع 86 کشور جهان در بين داعش ديده مي‌شوند

وي با بيان اينکه داعش را در موصل ريشه‌کن کردند، ادامه داد: پليس عراق اعلام کرد که در جريان آزادسازي موصل بيش از هزار تکفيري کشته شد و دهها دستگاه خودروي بمبگذاري شده منهدم شد؛ همچنين رئيس فراکسيون امنيت و دفاع در پارلمان عراق، از هلاکت بيش از 28 هزار داعش و دستگيري 4 هزار نفر ديگر در طول جنگ خبر داد که 128 نفر از آنها فرمانده ارشد بوده‌اند و اتباع 86 کشور جهان در بين اينها ديده مي‌شوند.


 بازطراحي راکتور اراک معامله‌اي پر سود بود 

سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت : شرط آب سنگين بودن راکتور در هر سه حوزه (خنک کننده، بازتاب دهنده و کند کننده) حفظ شده است و امکانات آزمايش سوخت نيز براي آن در نظر گرفته شده. اين براي ايران يک معامله پرسود بود.بهروز کمالوندي در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اين پرسش که ارزيابي شما از توافق هسته‌اي پس از گذشته سه سال چيست، هنوز هم به اندازه همان روزهاي نخست از اين توافق دفاع مي کنيد؟ با بيان اين که توافق هسته‌اي را بايد از زاويه‌هاي مختلف نگاه کرد افزود: در يک نگاه توافق هسته‌اي شامل موضوع هسته‌اي و مساله رفع تحريم‌ها مي‌شود و از زاويه ديگر معتقدم برجام تعاملات ما با قدرت‌هاي بين‌المللي را تعريف مي‌کند.

وي گفت: برخي موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي پيرامون ايران در گذشته وجود داشته و دارد که هر از چند گاهي حالت بحراني به خود مي‌گيرد و به عنوان يک موضوع مهم در سطح منطقه و بين‌الملل مطرح مي‌شود. اين نوع مسائل براي ما عادي شده است و مي‌دانيم که اگر يک مساله‌اي حل شود،‌ طرف‌هاي مقابل به ويژه آمريکا موضوع ديگري را علم مي‌کنند. اين مسائل ادامه دارد،‌ مگر آن‌که جمهوري اسلامي ايران دست از آرمان‌هايش بکشد، اما تا زماني که اين روند ادامه دارد ايجاد اين مشکلات براي ما کمابيش هست و ما بايد با تدبير با آن‌ها روبرو شويم.وي تصريح کرد: در برخي مواقع مثل حملات تروريستي اخير در تهران، واکنش و تدبير ايران استفاده از موشک‌ بود، اما در برخي مواقع مثل موضوع هسته‌اي استفاده از ديپلماسي و گفت‌وگو.سخنگوي سازمان انرژي اتمي در ادامه با اشاره به روند شکل‌گيري مذاکرات هسته‌اي در دولت يازدهم ادامه داد: وقتي مذاکرات هسته‌اي در دولت يازدهم مطرح شد در شرايطي بوديم که طرف مقابل تمام تلاش خود را کرده بود تا از روش‌هاي مدنظر خود جلوي فعاليت‌هاي هسته‎‌اي ايران را بگيرد،‌ اما ناتوان از اين مساله دست به يک عقب‌نشيني اساسي از اهداف اوليه‌اش زد و مهم‌ترين آن پذيرش هسته‌اي شدن ايران و غني‌سازي بود.وي ادامه داد: شرط آب سنگين بودن راکتور در هر سه حوزه (خنک کننده، بازتاب دهنده و کند کننده) حفظ شده است و امکانات آزمايش سوخت نيز براي آن در نظر گرفته شده. اين براي ايران يک معامله پرسود بود و طرف مقابل تعهدات ويژه‌اي را در بازطراحي راکتور در قالب سند رسمي پذيرفت. روند بازطراحي اين راکتور حتي در حالت برگشت‌ طرف مقابل از تعهداتش تحت تاثير قرار نخواهد گرفت.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي اظهارنظر مقامات سازمان در رابطه با اين‌که راکتور اراک مجوز راه‌اندازي در دولت قبل يا قبل از برجام را نداشت، صحيح دانست و گفت: اين نوع برخوردها با توجه به اهميت موضوع ايمني در حوزه هسته‌اي صرفا مربوط به ايران نيست، بلکه موضوعي بين‌المللي و جهاني است.وي به ساخت نيروگاه “برکه” امارات متحده عربي اشاره کرد و گفت: اين نيروگاه توسط کره جنوبي ساخته و تحت لايسنس وستينگهاوس آمريکا، قرار بود 2017 استارت بخورد اما به خاطر مسائل ايمني به 2018 موکول شده است.معاون صالحي با اشاره به راکتور اراک اظهار کرد: قبل از آن‌که برجام اتفاق بيفتد اين راکتور در شرف تکميل شدن بود و مرکز ايمني هسته‌اي کشور اطلاعاتي را از پيمانکار خواسته بود. شايد آنها مي‌توانستند در آينده نه چندان دور راکتور را تکميل کنند اما اينکه برخي فکر مي‌کنند اين راکتور همان موقع آماده راه‌اندازي بود، اشتباه است.

خوش‌بينانه‌ترين زمان براي راه‌اندازي راکتور اراک 1397 بود که مي‌توانست استارت اوليه را بزند و البته معمولا راه‌اندازي کامل نيز مستلزم زمان زيادي است. در برخي موضوعات ديگر هم برخي اظهاراتي مطرح کردند از جمله در رابطه با نيروگاه بوشهر که آن هم اشتباه است.


 
خبر
بورس
خودرو
صنعت ومعدن
كشاورزي
بانک وبيمه
بانک‌ها نرخ سود فعلي را قابل اجرا نمي‌دانند
تکميل مسکن مهر تا پايان سال
Y7 Prime يک گوشي براي همه زمان‌ها