برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی


مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز:پروژه توليد گازوئيل يورو 4 پالايشگاه تبريز بزودي به بهره‌برداري مي‌رسد


معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري:امضاي قراردادهاي جديد نفتي قدرت چانه‌زني ايران را در عرصه بين‌الملل تقويت مي‌کند


با پايين رفتن قيمت‌هاي نفت؛جان سختي شرکت‌هاي شيل آمريکا به محک گذاشته مي‌شود


نحوه انتخاب غول‌هاي نفتي توسط مناطق نفت‌خيز جنوب


بازدهي مطلوب در طرحهاي پتروشيمي است


 مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز:پروژه توليد گازوئيل يورو 4 پالايشگاه تبريز بزودي به بهره‌برداري مي‌رسد 

مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز گفت : اجراي پروژه توليد گازوئيل فاقد گوگرد با استاندارد يورو 4 به ارزش 100 ميليون يورو، طي ماه‌هاي آينده و در پالايشگاه تبريز به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش شانا، غلامرضا باقري اظهارداشت: امروزه توجه به مسئوليت‌هاي اجتماعي يکي از مقوله‌هاي مهمي است که همه صنايع توليدي و حتي خدماتي بايد نسبت به آن توجه داشته باشند.

وي افزود: هرچند وظيفه برخي صنايع همچون پالايشگاه خدمات رساني است، اين صنايع نيز نسبت به محيط اطراف و جامعه خود نمي‌توانند بي‌تفاوت باشند، البته در اين مورد پالايشگاه تبريز اقدام‌هاي مهمي انجام داده است.

باقري با اشاره به اين‌که 90 درصد فرآورده‌هاي پالايشگاه تبريز خدماتي است، تصريح کرد: شرکت پالايش نفت تبريز در انجام طرح‌ها و پروژه‌هاي مختلف خود نسبت به موضوع‌هاي زيست محيطي توجه دارد.

مديرعامل پالايشگاه تبريز عنوان کرد: اين پالايشگاه با 265 ميليون يورو پروژه بنزين سازي توانسته است بنزين با کيفيت در منطقه ارائه دهد که اين امر موجب کاهش آلودگي هوا و افزايش بهداشت محيط زيست در شهر تبريز شده است.

وي ادامه داد: يکي ديگر از اقدام‌هاي زيست محيطي اين شرکت اجراي پروژه توليد گازوئيل فاقد گوگرد با استاندارد يورو4 به ارزش 100 ميليون يورو است که در ماه‌هاي آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.

باقري در خصوص مازوت به دست آمده از فرآورده‌هاي اين شرکت، گفت: مازوت به دليل دارا بودن گوگرد بسيار در منطقه مورد استفاده قرار نمي‌گيرد و همه آن صادر مي‌شود.

به گزارش شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي ايران، مديرعامل پالايشگاه تبريز با تاکيد بر اين‌که همسو با بهبود کيفيت محصولات توليدي در پالايشگاه تبريز اقدام‌هاي بسيار زيادي انجام شده است، افزود: کنترل فرآيند و به حداقل رساندن آب‌هايي که در حوضچه تبخير مي‌شود، از جمله اقدام‌هايي است که انجام گرفته، همچنين توانسته‌ايم آب‌هاي تبخيري در حوضچه را از 80 مترمکعب در سال گذشته به 40 مترمکعب کاهش دهيم که با اين کار 50 درصد تلفات آب شرکت کاهش يافته و ضمن اين‌که اين موضوع صرفه جويي در منابع است از انتشار آلودگي نيز جلوگيري مي‌کند.

وي تاکيد کرد: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده طي 2 سال آينده از ورود تمام آب‌ها به حوضچه جلوگيري خواهد شد و اين آب‌ها به سيستم باز خواهند گشت.


 معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري:امضاي قراردادهاي جديد نفتي قدرت چانه‌زني ايران را در عرصه بين‌الملل تقويت مي‌کند 

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري با بيان اين‌که توسعه مناسبات اقتصادي سبب بالارفتن قدرت چانه زني کشور در عرصه بين‌المللي مي‌شود، گفت: در قراردادهاي جديد نفتي افزون بر سرمايه‌گذاري به موضوع انتقال فناوري و بازاريابي براي فروش محصولات نيز توجه شده است.

به گزارش ايرنا، علي وطني درباره اجراي قراردادهاي جديد نفتي، گفت: امروزه، صنعت نفت از جنبه سنتي خود فاصله گرفته است، به طوري که در بخش اکتشاف، توليد و انتقال به فناوري‌هاي جديد نياز است و اين فناوري‌ها در اختيار شرکت‌هاي بين‌المللي قرار دارد.

وي با بيان اين‌که اين فناوري‌ها از يک سو بسيار گران قيمت هستند و از سوي ديگر در اختيار ما قرار نمي‌دهند، افزود: وقتي سرمايه‌گذاري خارجي به کشور وارد مي‌شود، موظف هستيم اين فناوري را به کشور منتقل کنيم.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري تصريح کرد: حجم سرمايه گذاري در بخش بالادستي صنعت نفت بسيار بالاست و به‌طور معمول به چند ميليارد دلار مي‌رسد، همچنين وضع مالي در کشور به گونه‌اي است که براي اين حجم از سرمايه‌گذاري در صنعت نفت، منابع کافي وجود ندارد، صنعت نفت هم اکنون پولي در اختيار ندارد که بخواهد در بخش اکتشاف و توليد سرمايه‌گذاري کند.

وطني به تدوين قراردادهاي جديد نفتي اشاره و عنوان کرد: در اين قراردادها، افزون بر سرمايه‌گذاري به موضوع انتقال فناوري و بازاريابي براي فروش محصولات نيز توجه شده است.

وي ادامه داد: وزارت نفت در اين قراردادها تاکيد کرده است که سرمايه‌گذاري در کشور بايد با انتقال فناوري همراه باشد، همچنين، علاوه بر انتقال فناوري، شرکت خارجي سرمايه‌گذار بايد براي بازاريابي بخشي از محصولات توليدي، با ايران همکاري کند.

لحاظ کردن منافع مشترک در تدوين قراردادهاي جديد نفتي

وطني به وجود برخي انتقادها در تدوين اين قراردادها اشاره کرد و گفت: امضاي قراردادي که 100 درصد به نفع ما و 100 درصد به ضرر طرف خارجي باشد، امکان پذير نيست و هيچ شرکت و يا کشور عاقلي اين موضوع را نمي‌پذيرد، بنابراين بايد منافع مشترک در نظر گرفته شود.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري افزود: وزارت نفت، مدل‌هاي قراردادي تهيه کرده است که اگر ايرادي داشته باشد بايد در فضاي کارشناسي مورد بررسي قرار گيرد.

وي با بيان اين‌که اکنون شرايط براي همکاري بيشتر با نهادهاي بين‌المللي فراهم است، تصريح کرد: ما در دوران تحريم، سهم خود را در بازار و سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) از دست داديم، اما اکنون به جايي رسيده‌ايم که توانستيم از حق خود دفاع کرده و سهم و جايگاه خود را پس بگيريم.

وطني به تاثير توسعه مناسبات بين‌المللي در تامين منافع ملي اشاره کرد و گفت: توسعه اين مناسبات قدرت چانه زني کشور را در عرصه بين‌المللي بالا مي‌برد، زماني که کشوري از طريق همکاري‌هاي نفتي و اقتصادي به کشور ديگر وابسته شد، از آن کشور در مجامع بين‌المللي دفاع خواهد کرد.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري تاکيد کرد: اصل همکاري بين‌المللي يک اصل پذيرفته شده در کشور است، البته اگر درباره جزييات همکاري با شرکت‌هاي بين‌المللي، انتقادي وجود دارد بايد در فضاي کارشناسي بررسي شود.

وي درباره زيان ناشي از تاخير در اجراي قراردادهاي جديد نفتي، عنوان کرد: بسياري از مخازن نفت و گاز کشور مانند پارس جنوبي، مشترک است که هرچه ديرتر براي توسعه آن‌ها اقدام کنيم، زيان کرده‌ايم.

وطني با بيان اين‌که از دست رفتن بازارهاي بين‌المللي از جمله اين زيان‌هاست، گفت: اجرا نکردن اين قراردادها باعث خروج نيروي انساني متخصص از کشور خواهد شد، وقتي نيروي انساني مشاهده کند که در کشور فرصت کار فراهم نيست، کشور را ترک مي‌کند و سراغ ديگر شرکت‌ها و کشورها و حتي کشورهاي رقيب خواهد رفت.

معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري با بيان اين‌که در صورت تاخير در امضاي قراردادهاي جديد، به فناوري‌هاي جديد دست نخواهيم يافت، ادامه داد: در صورت در اختيار گرفتن فناوري‌هاي جديد، به جاي خام فروشي نفت و مواد پايه پتروشيمي، مي‌توانيم محصولات جديدتر و داراي ارزش افزوده بيشتر را صادر کنيم که سبب گسترده شدن و پايدار شدن بازارهاي صادراتي مي‌شود.


 با پايين رفتن قيمت‌هاي نفت؛جان سختي شرکت‌هاي شيل آمريکا به محک گذاشته مي‌شود 

بعضي از توليدکنندگان شيل آمريکا مدعي هستند مي‌توانند با قيمت‌هاي پايين 50 دلار در هر بشکه يا حتي 45 دلار، توليد سود آوري داشته باشند و بازار نفت احتمالا اين ادعاها را به آزمايش خواهد گذاشت.

به گزارش ايسنا، طبق آمار شرکت خدمات ميدان نفتي بيکر هيوز، شرکت‌هاي شيل با افزودن 425 دکل جديد براي حفاري نفت از پايان ماه مه سال 2016 به اين طرف، شمار دکل‌هاي حفاري نفت فعال را بيش از دو برابر افزايش داده‌اند.

توليد ‌کنندگان با وجود کاهش حدود 10 دلاري قيمت‌هاي نفت پايه از اواسط فوريه، به اضافه کردن دکل‌هاي جديد ادامه دادند. قيمت‌ها اکنون چهار دلار پايين سطح قيمت مدت مشابه سال گذشته هستند.

دکل‌ها با نرخ مشابه اوج دوران رونق شيل در فاصله سال 2012 تا 2014 اضافه شده‌اند تا تضمين کنند توليد تا پايان سال 2017 و در سال 2018 به رشد قابل توجه ادامه خواهد داد.

اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش‌ بيني کرده است توليد 48 ايالت اين کشور در سال 2017 به ميزان 340 هزار بشکه در روز و در سال 2018 به ميزان 500 هزار بشکه در روز افزايش خواهد يافت.

در نتيجه توليد ‌کنندگان شيل آمريکا به همراه ساير توليد ‌کنندگان غيرعضو اوپک احتمالا همه افزايش در تقاضاي جهاني براي نفت در سال 2018 را جذب خواهند کرد و سهم خود از بازار را به ضرر اوپک، به ميزان قابل توجهي افزايش خواهند داد.

توليد ‌کنندگان شيل و اوپک اکنون در يک روند رويارويي قرار گرفته‌اند زيرا در حالي که اوپک در تلاش براي بالا بردن قيمت‌ها به محدود کردن توليد اقدام کرده است، شرکت‌هاي حفاري شيل دکل‌هاي بيشتري را براي افزايش توليد اضافه مي‌کنند.

اين تضاد احتمالا با کاهش قيمت‌هاي نفت که رشد شيل را مهار مي‌کند، حل خواهد شد. قيمت‌هاي نفت در حال حاضر کاهش قابل توجهي پيدا کرده تا رونق حفاري را محدود کند و توليد را در يک روند پايدارتر قرار دهد.

تجربه گذشته نشان مي‌دهد تغييرات در شمار دکل‌هاي حفاري نفت آمريکا معمولا 15 تا 20 هفته عقب‌تر از تغييرات در قيمت‌هاي نفت وست تگزاس اينترمديت است.

کاهش قيمت‌هاي نفت وست تگزاس اينترمديت از فوريه احتمالا بايستي باعث شود رشد دکل‌هاي حفاري در فاصله اواسط ژوئن تا پايان ژوييه متوقف شده و حتي کاهش پيدا کند.

اگر رشد شمار دکل‌هاي حفاري متوقف شده يا در چند هفته آينده کاهش پيدا کند، ممکن است براي قيمت‌هاي نفت اندکي حمايت فراهم کند. با اين همه اگر رشد دکل‌هاي حفاري ادامه پيدا کند نگراني‌ها نسبت به توليد بيش از حد افزايش پيدا کرده و باعث مي‌شود قيمت‌ها تحت فشار مضاعفي قرار بگيرند.

بسياري از توليدکنندگان شيل بخش بزرگي از توليد برنامه ريزي شده خود در سال 2017 را در قيمت‌هاي بالاي 50 دلار در هر بشکه تحت پوشش ريسک قرار دادند که به آنها در برابر ريزش اخير قيمت‌ها، اندکي حمايت فراهم مي‌کند.

شرکت‌هاي شيل از فراواني سرمايه جديد از سوي سرمايه گذاران خصوصي که ديدگاه خوشبينانه‌اي نسبت به دورنماي هر دو قيمت پايه و توليد داشتند، سود برده‌اند، اما تنها بخش کوچکي از توليد آنها براي سال 2018 تحت پوشش ريسک قرار گرفته است که توليد ‌کنندگان شيل را در برابر قيمت‌هاي پايين در معرض آسيب پذيري بيشتري قرار مي‌دهد.

بهاي معاملات پايين احتمالا بر پوشش ريسک تاثير منفي مي‌گذارد مگر اين که توليدکنندگان شيل واقعا در قيمت‌هاي پايين‌تر سودآور باشند يا از اين بترسند که قيمت‌ها کاهش بيشتري پيدا خواهند کرد.

براساس گزارش رويترز، در هر حال کاهش هر دو قيمت تحويل فوري و معاملات آتي، رونق حفاري را محدود خواهد کرد که به نوبه خود براي قيمت‌هاي نفت کف ايجاد مي‌کند. اما تا زماني که اين رونق نشانه‌هاي واقعي آهسته شدن را نشان دهد، قيمت‌هاي نفت تحت فشار نزولي خواهند ماند.


 نحوه انتخاب غول‌هاي نفتي توسط مناطق نفت‌خيز جنوب 

احمد محمدي در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد الگوي قراردادهاي نفتي که توسط مناطق نفت خيز جنوب طراحي شده، تصريح کرد: بعد از رونمايي از قراردادهاي جديد نفتي، شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب نيز الگوي قراردادي پيشنهادي را به شرکت ملي نفت ايران ارايه داد تا در کنار ساير الگوهاي قراردادي و از جمله قراردادهاي جديد نفتي و در صورت موافقت شرکت ملي نفت ايران بتواند براي ميادين تحت سرپرستي خود اقدام به جذب سرمايه کند ،اين الگو پس از چندين جلسه بحث و بررسي 14 مهر 1395 به تصويب هيات مديره شرکت ملي نفت ايران رسيد و به مناطق نفت خيز ابلاغ شد.

وي با تاکيد بر اين که مدل قراردادي مناطق نفت خيز جنوب طي هشت ماه گذشته به طور جدي در حال پيگيري است، بيان کرد: خوشبختانه همواره مسئولان ارشد شرکت ملي نفت ايران مخصوصا وزير نفت از الگوي قراردادي مناطق نفت خيز جنوب حمايت کرده تا در کنار قراردادهاي جديد نفتي، بتوانيم اقدام به جذب سرمايه‌ در ميادين منتخب کنيم.

مسئول کارگروه توسعه ميادين نفتي مناطق نفت خيز جنوب در پاسخ به اين سوال که مناطق نفت خيز جنوب براي توسعه ميادين خود مناقصه برگزار مي‌کند يا خير، گفت: روشي که مناطق نفت خيز جنوب براي ميادين/ مخازن منتخب در نظر گرفته است به اين صورت است که پس از اينکه طرح توسعه ميادين/مخازن از سوي شرکت‌هاي مختلف ارائه شد، بر اساس اين طرح و همچنين بر اساس طرح‌ توسعه در مناطق براي هر ميدان/مخزن ، در نهايت يک طرح واحد براي هر ميدان/مخزن تهيه شده و شرکتهاي متقاضي سرمايه گذاري ميدان/مخزن مدل اقتصادي نهايي را بر اساس طرح واحد به مناطق تحويل داده و بر اساس آن نحوه انتخاب شرکتها از طريق مناقصه يا انتخاب که توسط شرکت ملي نفت به ما ابلاغ مي شود، مشخص خواهد شد.

محمدي با تاکيد بر اين که طرح واحد مبناي ارزيابي شرکت‌ها قرار خواهد گرفت، توضيح داد: ممکن است در فاز دوم برخي از شرکت‌ها با اين طرح واحد موافق نباشند ،که خود بخود از مسير مناقصه يا انتخاب کنار گذاشته مي شوند.


 بازدهي مطلوب در طرحهاي پتروشيمي است 

مينا هرمزي | با توجه به مشکلاتي که در اقتصاد، صنعت نفت و پتروشيمي وجود دارد، اما آمارها نشان مي دهند که پروژه هاي پتروشيمي از بازدهي مطلوبي برخوردارند که دانستن اين حقيقت براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي مفيد است.

بر اساس آخرين اطلاعاتي که مديريت برنامه ريزي تلفيقي پتروشيمي منتشر کرده است، در گذشته 67 طرح نيمه تمام پتروشيمي وجود داشته که در حال حاضر يکسري از طرحها حذف شده و به 52 طرح نيمه تمام رسيده است. با توجه به اينکه ميانگين پيشرفت حدود 20درصد است، با يک تعبيه سيستمي که آن استفاده از سرمايه گذران داخلي و جذب سرمايه گذاري خارجي است، اين پروژه ها مي توانند به شروع فعاليت برسند.

با راه اندازي 52 طرح نيمه تمام، ضمن اينکه اشتغالزايي در کشور ايجاد مي شود، آن بخش از تنوع محصولات پتروشيمي که در کشور کم است، با آمدن اين سرمايه ها و راه اندازي اين پروژه ها و به نتيجه رسيدن آنها چيزي حدود حداقل 60 ميليون تن به ظرفيت اسمي پتروشيمي اضافه مي شود. در واقع بايد تلاش بر اين باشد تا ظرفيتهايي که به صورت سرمايه گذاري مستقيم در صنعت پتروشيمي صورت گرفته به بهره برداري برسد.

دوره بهره برداري 3 تا 5 ساله

اگر با برنامه ريزي درست اين کارها انجام شود، با ظرفيت موجود که در حال حاضر حدود 45 ميليون تن است به بالاي 100 ميليون تن در سال مي رسد و دوره بهره برداري طرحهاي جديد اصلاح شده، 3 تا 5 سال است. اين دليل، انگيزه خوبي براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي است که در مقايسه با ساير طرحها در حوزه انرژي به سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي روي خوش نشان دهند.

اين بازدهي مطلوب در سرمايه گذاري اقتصادي، در طرحهاي توسعه اي و طرحهايي که مي تواند ارزش افزوده يا زنجيره تکميل ارزش افزوده در توليد را داشته باشند براي سرمايه گذاري جذاب است. اگر روي اين موضوع کار شود، مي تواند براي کشور و سرمايه گذاران مفيد واقع شود.

بالفعل شدن ظرفيتهاي پتروشيمي

ظرفيتي که امروز از پتروشيمي ها استفاده مي شود ظرفيت بالقوه پتروشيمي ها نيست. اين ظرفيت با برنامه ريزي صحيح و با ثبات بايد تبديل به ظرفيت بالفعل شود. ظرفيتهاي خالي بسياري در صنعت پتروشيمي وجود دارد. در حال حاضرکه دوران پسابرجام است و محدوديتهايي که قبلا کشور با آن روبرو بوده به آرامي با برقراري سيستم متعارف بانکي برداشته مي شود، اکنون زمان آن است که مديران کشور با مديريت صحيح از اين فضاي به دست آمده براي به دست آوردن بازار صادراتي استفاده کنند.

ايجاد مناطق ويژه اقتصادي پتروشيمي

در آخرين ويرايشي که شرکت ملي صنايع پتروشيمي در ابتداي ارديبهشت ماه امسال منتشر کرده در آن به نکاتي اشاره شده که حائز اهميت است. نکته مهم آن اين است که مناطق ويژه اقتصادي پتروشيمي ايجاد شود. اين هم يکي از نکات ارزشمندي است که اگر کشور به سمت ايجاد منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي برود کار بسيار مهمي انجام داده است. مثل منطقه ويژه جاسک – مکران که مي تواند يک ضريب ايمني خيلي خوبي بعد از تنگه هرمز باشد که مي تواند يک هاب پتروشيمي ايجاد کند.

از طرف ديگر ما به شرکتهاي توسعه اي در پتروشيمي نياز داريم. شرکتهاي توسعه اي که بتوانند در زمينه هاي مواد چه واسطه اي و چه تکميلي فعاليت کنند. نبايد فراموش شود که طرحهاي بخش خصوصي صنعت پتروشيمي بايد در اولويت قرار داده شود. همچنين طرحهاي مطالعاتي شرکت ملي صنايع پتروشيمي بعد از اينکه تصويب شد بايد در اختيار شرکتهاي صد در صد خصوصي قرار بگيرند. اگر به سمت استفاده از ظرفيت بخش خصوصي در صنعت پتروشيمي حرکت شود، آن وقت مي توان از صنعت پتروشيمي به عنوان صنعت ارزش آفرين ياد کرد. دولت بايد با حمايت از بخش خصوصي و ايجاد مناطق ويژه اقتصادي پتروشيمي، توسعه پايدار را براي صنعت پتروشيمي ايجاد کند.

?


 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو