برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی


در ميان 18 بورس برتر دنيا؛بورس تهران چهارمين بورس پربازده شد


صنايع برتر بازار در دوران رکود


آمادگي اپراتورهاي اينترنت براي ورود به فرابورس


 در ميان 18 بورس برتر دنيا؛بورس تهران چهارمين بورس پربازده شد 

بازدهي بورس تهران از ابتداي سال در رتبه چهارم قرار گرفت و توانست 12 رقيب ديگر را پشت سر بگذارد.

به گزارش سنا، با انتشار آمار بازدهي 18 بورس برتر دنيا، بورس تهران در ميان رقبا توانست با بازدهي 2.9 درصدي و پس از بورس کوآلالامپور، در رتبه چهارم قرار بگيرد.

بر اساس اين گزارش، با احتساب عملکرد بازارهاي جهاني در 6 ماه گذشته ، بورس استانبول با رشد 8.5 درصدي شاخص BIST100 در رتبه نخست نشست.

رتبه دوم مشترکا به بورس هنگ کنگ و شاخص هنگ سنگ و بورس آلمان و شاخص داکس تعلق گرفت که توانستند از ابتداي سال با بازدهي 5.4 درصدي همراه شوند.

رتبه سوم نيز به دو بورس بمبئي و شاخص BSE30 و بورس پاريس با شاخص کک تعلق گرفت که بازدهي 4.7 درصدي را در اين بازه زماني به ثبت رساندند.

در رتبه چهارم نيز بورس تهران با شاخص TEDPIX قرار گرفت که با بازدهي 2.9 درصدي آن، از ابتداي سال، توانست 12 رقيب ديگر را پشت سر بگذارد.

رتبه پنجم اين جدول مختص به بورس کوآلالامپور و شاخص KLCI بود که با بازدهي 2.6 درصدي توانست اين رتبه را به دست بياورد.

اما در ادامه، بورس نيويورک با شاخص اس اند پي و بازدهي 2.3 درصدي در رتبه ششم، بورس توکيو و شاخص نيکي ژاپن با بازدهي 2.2 درصدي و شاخص داوجونز بورس نيويورک نيز با همين مقدار بازدهي توانستند تواما در رتبه هفتم جدول قرار بگيرند.

شاخص تاپيکس در بورس توکيو بازدهي 1.9 درصدي خود را از ابتداي سال به ثبت رساند و جايگاه هشتم اين جدول را به خود اختصاص داد. در حالي که در رتبه بعدي بورس آمستردام با بازدهي 0.9 درصدي ، آخرين بازدهي مثبت اين جدول را به خود اختصاص داد.

اما برخي از بازارهاي جهاني نيز در اين ميان با بازدهي منفي همراه بودند.

بيشترين ميزان بازدهي منفي به بورس شانگهاي چين و شاخص SSEC تعلق گرفت که با بازدهي منفي 3.5 درصدي کم بازده ترين بازار شد.

پس از شانگهاي، بورس دوبي با افت 1.8 درصدي بازدهي و بورس عربستان سعودي با بازدهي منفي 1.5 درصدي ديگر بازارهاي منفي اين جدول نام گرفتند.


 صنايع برتر بازار در دوران رکود 

مدير عامل تامين سرمايه آرمان گفت : وجود مهمترين دليل اقبال بازار به صنايع کوچک علاوه بر وضعيت بنيادي خوب، شناوري پايين و کم بودن عرضه کننده حقوقي است.

به گزارش عصر مالي، محمودرضا خواجه نصيري در خصوص وضعيت اين روزهاي بازار سرمايه با تاکيد بر اينکه هيچ اتفاق جديدي که باعث خروج بازار از رکود شود هنوز رخ نداده است، گفت: در حال حاضر بازار سرمايه در شرايط انتظار به سر مي برد تا با آغاز به کار دولت دوازدهم سياست هاي اقتصادي جديد دولت مشخص شود.

وي با تاکيد بر اينکه تصميم هاي اقتصادي دولت دوازدهم براي بازار سرمايه مهم و سرنوشت ساز است، اظهار داشت: بر همين اساس سرمايه گذاران بازار سهام ترجيح مي دهند فعلا منتظر باشند تا در شرايط شفاف تري سرمايه گذاري کنند.

خواجه نصيري معتقد است اگر دولت در ماه هاي آينده در جهت رونق اقتصادي گام هاي جدي تري بردارد، وضعيت کل صنايع بهبود خواهد يافت و همه بنگاه هاي توليدي از رونق اقتصادي منتفع مي شوند و به تبع اين اتفاق بازار سرمايه نيز در مسير رشد قرار خواهد گرفت.

مدير عامل تامين سرمايه آرمان با تاکيد بر اينکه اگر برنامه هاي اقتصادي دولت در دوره بعدي بر مبناي رونق اقتصادي باشد ، نرخ ارز نيز از اين رونق متاثر خواهد شد، گفت: افزايش نرخ ارز باعث رشد حاشيه سود شرکت هاي صادرات محور مي شود. وي همچنين يکي ديگر از تبعات رونق اقتصادي را افزايش تورم دانست و ادامه داد: افزايش تورم نيز براي بازار سرمايه اتفاق خوبي است و حاشيه سود صنايع مصرفي مانند صنايع غذايي، شوينده و لاستيکي را بهبود مي بخشد. خواجه نصيري در بررسي فصل مجامع تاکيد کرد: با توجه به برگزاري بخشي از مجامع و آنچه مشخص است فصل مجامع سال جاري پر تلاطم نيست؛ چراکه عملکرد شرکت ها غالبا با پيش بيني ها منطبق است و فصل مجامع اطلاعات جديدي به بازار نمي دهد.

به گفته وي تنها عاملي که در فصل مجامع ممکن است بازار را متاثر کند برخي تحرکات حقوقي ها قبل از مجمع است که تصميم به ورود يا خروج از برخي گروه ها دارند اما به طور کلي مجامع تاثير قابل توجهي بر کليت بازار سرمايه ندارد. وي همچنين با اشاره به صنايع برتر بازار سرمايه از ابتداي سال جاري به برخي صنايع با بازدهي بالاي 40 درصد اشاره کرد و افزود: در سه ماهي که از سال جاري گذشته است برخي صنايع کوچک به دليل شرايط خاص بازار سرمايه و کمبود نقدينگي بيشتر مورد توجه قرار گرفتند.

خواجه نصيري بازدهي بالاي اين صنايع را صرفا متاثر از شرايط بنيادي ندانست و گفت: کمبود نقدينگي باعث شده است تا بازار به سمت صنايع کوچک با شناوري کم حرکت کند در اين ميان برخي گروه هاي کوچک نيز که در کنار اقبال بازار با دلايل بنيادي نيز همراه بودند بازدهي خوبي براي سرمايه گذاران به همراه آوردند.

وي به صنعت قند و شکر به عنوان يکي از صنايع پر بازده امسال اشاره کرد و گفت: بازار در اين گروه شاهد بهبود گزارش هاي دوره اي بود که يکي از دلايل مهم آن افزايش تقاضاي داخلي است به طور کلي افزايش سودآوري در صنايع مصرفي بازار سرمايه به دليل رشد تقاضا در جامعه است.

وي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر برخي صنايع بزرگ بازار شرايط بنيادي مطلوبي دارند، افزود: با اين وجود مهمترين دليل اقبال بازار به صنايع کوچک علاوه بر وضعيت بنيادي خوب، شناوري پايين و کم بودن عرضه کننده حقوقي است.


 آمادگي اپراتورهاي اينترنت براي ورود به فرابورس 

رييس کميسيون اينترنت سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران با اشاره به حل مانع سهامداري مشترک شرکت‌هاي FCP براي حضور در فرابورس توسط کميسيون تنظيم مقررات، از اجرايي شدن اين طرح مشروط به توافق سازمان بورس خبر داد.

به گزارش سنا، محمدرضا کريمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به حضور شرکت‌هاي FCP يا شرکت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت در بورس بيان کرد: سال گذشته در تفاهم سازمان نظام صنفي رايانه‌اي با بورس توافق شد بر اين که تابلوي بنگاه‌هاي کوچک و متوسط (SME) و استارت‌آپ‌هاي فناوري اطلاعات در بورس شرکت داده شود. پيش از اين شرايط براي حضور اين شرکت‌ها بسيار دشوار بود. از جمله اين که شرکت‌ها بايد حداقل سه سال سودده بوده و مبلغ سرمايه آن‌ها از يک حد بالاتر باشد. با عزم بورس براي اين که سرمايه‌ها را به سمت شرکت‌هاي کوچک و متوسط هدايت کند، اين توافق رخ داد.

وي درباره موانع حضور شرکت‌ها در بورس اظهار کرد: مانع‌ها در شرکت‌هاي کوچک و بزرگ متفاوت است؛ مانع شرکت‌هاي کوچک اين است که معمولا قدمت ندارند، سه سال سوددهي را ندارند و حجم سرمايه شان از حداقل مورد نياز کمتر است. شرکت‌هاي بزرگي هستند که موانع شرکت‌هاي کوچک را ندارند، يعني قدمت زيادتري دارند و حجم سرمايه‌شان از حداقل لازم بيشتر است و در سه سال گذشته نيز سودده بوده‌اند. رييس کميسيون اينترنت سازمان نظام صنفي رايانه‌اي ادامه داد: يک بند در اکثر پروانه‌هاي ارتباطي بود که براي انتقالشان به بورس ايجاد مشکل مي‌کرد و آن سهامداري مشترک بود، يعني يک نفر نمي‌توانست در دو شرکت FCP سهامدار باشد. اين مانع سال گذشته در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات راديويي مطرح و برطرف شد. بنابراين شرکت‌ها وقتي در بورس پذيرفته شوند ديگر مانع سهامداري مشترک را ندارند. اين قدمي بود که کميسيون تنظيم مقررات برداشت براي اينکه شرکت‌هاي اپراتور ارتباطي بتواند سهامشان را در بورس عرضه کند. کريمي از جمله قوانيني را که بايد تغيير کند و در آنها تجديدنظر شود آيين‌نامه‌هاي اجرايي دانست و افزود: البته هنوز اين مساله اجرايي نشده است. اميدواريم با اجرايي شدن آن تابلوي جداگانه‌اي در بورس داشته باشيم که شرکت‌هاي کوچک و متوسط فناوري اطلاعات بتوانند سهام خود را در آن عرضه و از بازار جذب سرمايه کنند.

تاکنون توافق‌هاي کلي انجام شده، يکسري آيين‌نامه در دست تهيه است، اما موانع اجرايي شدن اين طرح در دستان بورس است، زيرا سال گذشته در دي ماه توافق کلي اين کار انجام شد.

وي خاطرنشان کرد: سازمان نظام صنفي رايانه‌اي توافقات لازم را انجام داده و بقيه مسائل به سازمان بورس برمي‌گردد که بتواند اين مساله را اجرايي کند و آيين‌نامه‌هايشان را ارائه دهد که اميدواريم هرچه زودتر اين اتفاق بيفتد.


 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو