برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1396/03/29 - نسخه شماره 3742 صفحه اصلی


شمخاني: مصوبه سناي آمريکا در هيات نظارت بر اجراي برجام بررسي شد


جهانگيري در جلسه شوراي عالي آب:بحران کم آبي يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي کشور است


فرمانده کل ارتش در مرزهاي غربي: فقط براي دفاع حضور نداريم بلکه براي شکار هم مستقريم


عضو کميسيون امنيت ملي:با عربستان مقابله به مثل جدي مي‌کنيم


معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون خبر داد:توقف طرح «پرداخت مستمري به کم‌درآمدها»


 شمخاني: مصوبه سناي آمريکا در هيات نظارت بر اجراي برجام بررسي شد 

دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: در جلسه اخير هيات نظارت بر اجراي برجام مصوبه مجلس سناي آمريکا به دقت بررسي و تصميمات لازم براي انجام اقدامات و فعاليت هاي متقابل اتخاذ شد.

به گزارش ايرنا از دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، علي شمخاني اين گونه اقدامات از سوي آمريکا را فارغ از نسبت حقوقي آن با برجام، رفتاري خصمانه و غير قانوني عليه جمهوري اسلامي ايران عنوان کرد.

وي افزود: تداوم مسير غير سازنده دولت قبلي ايالات متحده آمريکا عليه ايران نشان مي دهد که حکام اين کشور بدون توجه به هنجارهاي پذيرفته شده بين المللي به دنبال بهانه جويي براي افزايش تنش و بي ثباتي در منطقه هستند.

اظهارات ستيزه جويانه وزير امورخارجه آمريکا مصداق بارز توحش مدرن است

دبير شوراي عالي امنيت ملي همچنين درباره گفته هاي اخير رکس تيلرسون وزير خارجه آمريکا گفت: افراط گرايان آمريکا و داعش دو روي يک سکه‌اند که با هدف مشترک و ابزارهاي متفاوت به دنبال تاثير گذاري منفي بر محيط داخلي کشور و امنيتي کردن شرايط جمهوري اسلامي ايران هستند. شمخاني اظهارات ستيزه جويانه وزير امورخارجه آمريکا را مصداق بارز توحش مدرن دانست و افزود: متاسفانه امروز در منطقه و در عرصه بين الملل افراد و کشورهايي صحبت از ثبات و امنيت مي کنند که خود ريشه و ثمره ناامني، شرارت و توسعه تروريسم هستند.

وي با اشاره به اقداماتي که از سوي مجلس شوراي اسلامي به منظور مقابله با مصوبه اخير کنگره آمريکا دنبال خواهد شد، گفت: يکي از تاثير گذارترين اقدامات براي بسيج مجموعه ظرفيت هاي کشور در مسير برخورد با اقدامات ستيزه جويانه آمريکا، اتخاذ سازوکارهاي قانوني تکليف آور است که در اين راستا مجلس شوراي اسلامي اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

نماينده رهبر معظم انقلاب اسلامي در شوراي عالي امنيت ملي يادآور شد: تجربه شکست خورده تحميل جنگ، تحريم‌هاي همه جانبه و اقدامات تروريستي گسترده عليه ايران نشان داد که انسجام غير قابل خدشه کشور ما که بر پايه حمايت و مشروعيت مردمي استوار است با اقداماتي از اين دست، در معرض آسييب قرار نخواهد گرفت. شمخاني هدف دشمن از تحريم ها را تاثيرگذاري منفي بر اقتصاد کشور و آسيب پذير کردن جامعه در برابر فشارهاي اقتصادي عنوان کرد و اظهار داشت: اقتصاد مقاومتي و تحکيم ساخت دروني قدرت نظام، فارغ از وجود يا فقدان تحريم، راهبرد محوري کشور براي مديريت تغييرات اقتصادي، سياسي و امنيتي است.

مجموعه سليقه هاي سياسي به دولت ياري دهند

وي با تاکيد بر ضرورت تقويت انسجام ملي در فضاي پس از انتخابات عنوان داشت: با عبور از انتخابات، اکنون بايد رقابت ها به فراموشي سپرده شود و مجموعه سليقه هاي سياسي و رسانه هاي وابسته به آنها با اتخاذ مشي سازنده و همکاري و انسجام بيش از پيش، دولت منتخب را براي تحقق راهبردهاي تعيين شده از سوي مقام معظم رهبري در ابعاد سياسي، اقتصادي و فرهنگي ياري کنند.


 جهانگيري در جلسه شوراي عالي آب:بحران کم آبي يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي کشور است 

معاون اول رئيس جمهور گفت: بحران کم آبي يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي کشور است و بايد با مديريت دقيق و برنامه ريزي جامع از تشديد اين بحران و پيامدهايش جلوگيري کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، سي امين جلسه شوراي عالي آب به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهو تشکيل شد.

معاون اول رييس جمهور در اين جلسه با تاکيد بر اينکه امروز موضوع آب يک مطالبه و دغدغه عمومي است، ‌ گفت: بحران کم آبي يکي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي کشور است و بايد با مديريت دقيق و برنامه ريزي جامع از تشديد اين بحران و پيامدهايش جلوگيري کرد.

جهانگيري با بيان اينکه همه بخش هاي کشاورزي، صنعت و شرب نيازمند اصلاح الگوي مصرف است، اظهار داشت: با توجه به اينکه بخش کشاورزي بيش از نود درصد منابع آبي کشور را مصرف مي کند تهيه طرح جامع الگوي کشت به عنوان کار جدي مي تواند نقش تعيين کننده اي در کاهش استفاده از منابع و ذخاير آبي کشور داشته باشد.

وي افزود: تهيه طرح جامع الگوي کشت مناسب براي مناطق مختلف کشور و ابلاغ آن همچنين مي تواند موجب افزايش بهره وري و سطح درآمد کشاورزان کشور شود، ‌بنابراين وزارت جهاد کشاورزي بايد برنامه هاي خود را در اين زمينه با قوت پيش برده و نهايي کند.

معاون اول رييس جمهوربا اشاره به اينکه موفقيت کشور در افزايش توليد گندم همزمان با کاهش سطح زير کشت کاري بزرگ و ارزشمند است، بر تداوم برنامه هاي کنوني در توسعه کشت گلخانه اي و بکارگيري روشهاي نوين آبياري که منجر به کاهش مصرف آب مي شود، تاکيد کرد.

جهانگيري با يادآوري سرمايه گذاري دولت در مهار آبهاي مرزي، ‌ برنامه ريزي براي توسعه کشت متناسب با نياز کشور و اين مناطق تاکيد کرد و گفت: دولت تمهيدات قانوني براي حمايت از کشاورزاني که الگوي کشت را رعايت مي کنند، ‌ فراهم خواهد کرد.

معاون اول رييس جمهور در ابتداي اين جلسه با پيگيري موضوع قطع آب شهرستان زابل که اخيرا اتفاق افتاده بود، خواستار بکارگيري همه تدابيرلازم براي رفع مشکلات ساکنان مناطق گرمسير کشور شد و گفت: قطع آب حتي براي يکساعت در مناطق گرمسير کشور دشوار است و در صورت اتفاق بايد در سريعترين زمان مشکلات مرتفع شود.

وي پس از استماع گزارش مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور مبني بر اينکه قطع آب در شهرستان زابل براي چند ساعت اتفاق افتاده بود که با پيگيري برطرف شد، ‌بر اطلاع رساني سريع و دقيق درباره اقدامات انجام شده تاکيد کرد و گفت: ارايه گزارش اقدامات انجام شده به مردم مي تواند مانع سوء استفاده جريان هايي شود که با شايعه سازي به دنبال ايجاد تفرقه در جامعه هستند.

در اين جلسه که وزراي نيرو، جهاد کشاورزي، کشور، صنعت، معدن و تجارت و رييس سازمان حفاظت محيط زيست حضور داشتند، ‌گزارشي در خصوص «مجموعه اقدامات انجام شده در مورد تغيير و اصلاح الگوي کشت و دستيابي به الگوي کشت ملي با لحاظ موضوع آب مجازي موضوع بند 11 مصوبات نهمين جلسه و نيز بند 5 مصوبات پانزدهمين جلسه شوراي عالي آب» ارايه شد.

وزير جهاد کشاورزي دراين جلسه با اشاره به برنامه وزارتخانه متبوعش براي کاهش اراضي زير کشت در عين افزايش ميزان محصولات کشاورزي، ‌گفت: برنامه ريزيهاي گسترده اي براي توليد محصولاتي که نيازمند آب فراوان هستند انجام شده و امروز از طريق کشت فراسرزميني و اجاره زمين در کشورهاي ديگر به دنبال تامين نيازهاي کشور هستيم.

وزير نيرو نيز با تاکيد بر اهميت موضوع اصلاح الگوي کشت، خواستار برآورد دقيق قيمت واقعي محصولات با توجه به هزينه تامين آب آنها و برنامه ريزي دقيق و هدايت کشاورزان به طرف کشت محصولات سازگار با اقليم مناطق مختلف کشورشد.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز از تغيير رويکرد وزارت جهاد کشاورزي در سالهاي اخير به منظور صيانت بيشتر از منابع آب و خاک کشور تشکر کرد و گفت: قطعا توسعه کشاورزي بدون رعايت الگوي کشت منجر به تغيير شرايط اقليمي و از بين رفتن عرصه هاي طبيعي نظير تالاب ها خواهد شد.

در ابتداي اين جلسه کشاورز معاون وزير جهاد کشاورزي گزارشي درباره موفقيت هاي بدست آمده در ارتباط با اصلاح الگوي کشت ارايه کرد و گفت : سياست هاي حوزه مديريت مزرعه، حمايت از محصولات جايگزين، استفاده از تکنولوژيهاي جديد، اصلاح روش هاي کشت، ‌انتقال سبزي و صيفي به گلخانه، حمايت از صادرات محصولات با تقاضاي آب کمتر، توسعه آبياري ميکرو و تکيه بر استفاده از آب سبز در کشاورزي باعث شده که امروز بهره وري به ميزان شش درصد توليدات برسد و اگر اين روند ادامه يابد ظرف برنامه ششم بحران آب مديريت خواهد شد.

همچنين پرهيزگار رييس سازمان هواشناسي کشور گزارشي از ميزان دماي هوا و بارش هاي سالجاري در مقايسه با سالهاي گذشته ارايه کرد و گفت، بر اساس نمودارها ميزان بارش ها درکل کشور نرمال تلقي مي شود اما با توجه به آثار گرمايش زمين و پديده تغييرات اقليمي دماي هواي کشور بطور ميانگين يک تا يک و نيم درصد افزايش يافته است.

در اين جلسه همچنين مقرر شد کميته اي با محوريت سازمان برنامه و بودجه کشور و با عضويت وزارت جهاد کشاورزي، وزارت نيرو و سازمان حفاظت محيط زيست طرح جامع الگوي کشت کشور حداکثر تا پايان سال 96 تهيه و براي تصويب نهايي به هيات دولت ارايه شود.


 فرمانده کل ارتش در مرزهاي غربي: فقط براي دفاع حضور نداريم بلکه براي شکار هم مستقريم 

امير سرلشکر صالحي، فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران صبح امروز در مرزهاي غربي کشور به ويژه مرز نفت شهر حاضر شد و اقتدار نيروهاي واکنش سريع نيروي زميني ارتش را ارزيابي کرد.

به گزارش صدا و سيما؛ نفت شهر هم مرز با استان دياله عراق است و گروهک تروريستي و تکفيري داعش در آن سوي مرزهاي جمهوري اسلامي ايران پايگاه دارد.

فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران در مصاحبه با صد او سيما تاکيد کرد: اينجا فقط براي دفاع حضور نداريم بلکه براي شکار هم مستقريم.

وي با تاکيد بر اينکه به طور قطع هيچ خطري مرزهاي غربي ما را تهديد نمي کند گفت: داعش براي ما مانند سگي وحشي است و نه تنها به راحتي حساب آنها را خواهيم رسيد، بلکه جواب اربابان آنها را هم مي دهيم.

سرلشکر صالحي آمادگي نيروهاي مستقر در مرزهاي غربي جمهوري اسلامي ايران را بسيار مقتدرانه خواند و تاکيد کرد: براي امنيت مرزها بايد شکرگزار خدا باشيم و نماد عملي اين شکرگزاري حضور جوانان پاي کار ارتش جمهوري اسلامي ايران در نوار مرزهاست که به دستور رهبرشان لبيک گفتند و مردم در شهرها و خانه هاي خود کاملاً آرام باشند.

فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران هم امير سرلشکر صالحي را همراهي کرد.

امير سرتيپ کيومرث حيدري با بيان اينکه واکنش سريع نيروي زميني در اين منطقه مأموريتي دارد گفت: فرمانده کل ارتش براي ارزيابي توان دفاعي نيروهاي واکنش سريع و بازديد تجهيزات به روز اين نيروها به مناطق غربي کشور سرکشي کرد و ما آماده دستور از فرمانده کل ارتش هستيم. در پي شايعاتي مبني بر حضور گروهک هاي تروريستي در مرزهاي غربي ايران اسلامي و انتشار آن در صفحه هاي مجازي، اميرسرلشکر صالحي فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد: تا ارتش جمهوري اسلامي ايران در نوار مرزي غرب کشور حضور جدي دارد هيچ تروريستي به خود جرأت نزديک شدن به مرزهاي ايران اسلامي را نخواهد داد و با هر تحرکي در طول شبانه روز به شدت برخورد خواهيم کرد.


 عضو کميسيون امنيت ملي:با عربستان مقابله به مثل جدي مي‌کنيم 

عضو کميسيون امنيت ملي گفت: ما در برابر اقدامات ايذايي عربستان عليه ايران مقابله به مثل جدي خواهيم کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با کشته شدن صياد بوشهري در گارد مرزباني عربستان اظهار داشت: شليک به يک صياد بي‌دفاع که هيچ ابزار نظامي در اختيار ندارد، خلاف کنوانسيون‌هاي بين‌المللي و اصل همجواري در خليج فارس است. وي تاکيد کرد: اين اقدام عربستان باعث انزجار بيش از پيش ايرانيان از دولت سعودي خواهد شد.

فلاحت‌پيشه با اشاره به اينکه عربستاني‌ها طي ساليان اخير به اقداماتي دست زده‌اند که در تاريخ مناسبات بين ايران و عربستان بي‌سابقه است، تصريح کرد:‌ بنده اين اقدامات را بهانه‌سازي‌هاي عربستان براي اقدامات ايذايي عليه ايران تلقي مي‌کنم.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت:‌ عربستاني‌ها در ميدان نبرد با مردم يمن کشته‌هاي زيادي داده‌اند و انتقام آن را از ايران و مظلوماني مي‌گيرند که هيچ نقشي در جنگ واقعي يمن ندارند. وي يادآور شد:‌ کشتار زائران ايراني در منا، اقدامات نيابتي عربستان در حمايت از تروريست‌ها براي انجام عمليات خرابکارانه عليه ايران و کشتار مظلوماني چون صياد بي‌دفاع نشان مي‌دهد که عربستاني‌ها راهبرد تحريک ايران را در پيش گرفته‌اند.

فلاحت‌پيشه با تأکيد بر اينکه ايران بايد برخورد قاطعي در مقابل اقدامات عربستان انجام دهد، اظهار داشت: لازم است جمهوري اسلامي هشداري جدي و پيشگيرانه به عربستان بدهد که ما در برابر اين اقدامات مقابله به مثل جدي خواهيم کرد.

عضو فراکسيون ولايت با بيان اينکه مجلس شوراي اسلامي حتما اين قضيه را پيگيري خواهد کرد، خاطرنشان کرد:‌ علي رغم تعطيلي مجلس، کميسيون امنيت ملي هفته آينده با برگزاري جلسه اين موضوع را پيگيري مي‌کند.


 معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون خبر داد:توقف طرح «پرداخت مستمري به کم‌درآمدها» 

معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ضمن اعلام ثبت‌نام تعداد کثيري در سامانه «رفاه اجتماعي» ـ جهت شناسايي نيازمندان غيرتحت پوشش نهادهاي حمايتي و پرداخت مستمري به کم‌درآمدها ـ ، از متوقف شدن اين طرح در راستاي انجام بررسي‌هاي بيشتر خبر داد.

احمد ميدري در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص آخرين وضعيت اجراي طرح «پرداخت مستمري به کم‌درآمدها» گفت: درحال حاضر تعداد قابل توجهي در سامانه خدمات حمايتي ثبت نام کرده‌اند.

وي افزود: با وجود آن که اعلام کرديم تنها افراد نيازمند که دارايي و درآمد آنان بيانگر نيازمند بودن آنان است، در اين سامانه ثبت نام کنند و حتي براساس بعد خانوار سقف ميزان درآمد خانوار هاي متقاضي را نيز اعلام کرديم، اما متاسفانه اولا 50 درصد کساني که تاکنون در اين سامانه ثبت نام کرده اند هم اکنون تحت پوشش کميته امداد يا بهزيستي قرار هستند و بنابراين ثبت نام آنها بي دليل بوده است؛ ثانيا از ميان 50 درصد ديگري که تحت پوشش نهادهاي حمايتي نبوده و در اين سامانه ثبت نام کرده‌اند نيز تنها يک سوم آنان مشمول بازرسي ميداني خواهند شد تا متوجه شويم نياز آنان واقعي است يا خير؛ ساير ثبت نام کنندگان نيز اصلا مشمول اين طرح نمي شوند.

معاون رفاه اجتماعي وزارت رفاه ادامه داد: درمرحله نخست اجراي اين طرح به صورت آزمايشي آن را اعلام عمومي کرديم تا بررسي کنيم چه گروه‌هايي اقدام به ثبت نام دراين سامانه مي کنند و متاسفانه ديديم تعداد بسيار زيادي از آنها مشمول اين طرح نمي شوند،اين درحاليست که هرچند در چنين روش هايي که فرآيند جذب آسان است، متقاضي افزايش مي يابد اما بايد اين شيوه اطلاع رساني در کشور فرهنگ سازي شود.

ميدري اعلام کرد: لذا درحال حاضر اجراي اين طرح متوقف شده است تا بررسي هاي لازم را انجام و پس از آن مجددا طرح را آغاز کنيم.

به گزارش ايسنا، چندي پيش مسوولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعلام کردند تمام خانوارهايي که درآمد آنها کمتر از ميزان تعيين شده در برنامه ششم است مي‌توانند براي دريافت مستمري مددجويي در سامانه خدمات حمايتي (www.samanehrefah.ir) ثبت‌نام کنند؛ اين درحاليست که اعلام اين طرح واکنش هايي را به همراه داشت.

طبق اين طرح که نيازمندي خانوارها قرار است بر اساس مجموع دارايي‌هاي منقول و غيرمنقول آنها محاسبه و در صورت احراز توسط نهادهاي حمايتي تحت پوشش قرار گيرند، واکنش‌هايي را در بر داشته است بطوريکه فتاح، رييس کميته امداد اجراي چنين طرحي را نه تنها به صلاح نمي داند بلکه معتقد است به “تب” در جامعه دامن مي‌زند.

تاجايي که پس از اعلام اين طرح فتاح، رييس کميته امداد امام خميني(ره) گفت: «نيازي نيست سايت ايجاد کنيم و بگوييم مردم بياييد ثبت‌نام کنيد، زيرا نمي‌خواهيم تجربه‌اي همانند «يارانه» شود، آن وقت مي‌بينيم عدد بالايي ثبت‌نام و توقع هم ايجاد شده است؛ اين درحاليست که بايد براساس قوانين نيازمندان را شناسايي ‌کنيم. دولت و مجلس هم اگر مي‌خواهند کمکي کنند مي‌توانند دامنه تحت پوشش نهادهاي حمايتي را با ايجاد قوانين، وسيع‌تر کنند زيرا ايجاد چنين قوانيني بهتر از آنست که اعلام عمومي کنيم تا مردم براي ثبت‌نام بيايند و اين کار باعث مي‌شود مردم را متوقع بار بياوريم.»


 
صفحه اول
خبر
کشاورزي
بازار سرمايه
صنعت، معدن و تجارت
بورس
نفت و انرژي
خودرو