برو
ارتباط با مادرخواست اشتراکآخرین شمارهآرشيوشناسنامه
تاریخ 1395/12/27 - نسخه شماره 3681 صفحه اصلی


ظريف:مهمترين موضوع سياست خارجي اجراي برجام بود


رييس جمهور:با وحدت، اتحاد و همبستگي مي‌توانيم به اهداف بلند خود دست پيدا کنيم


نهاونديان در جمع خبرنگاران:اولويت دولت در سال آينده دنبال کردن سياست‌هاي اقتصادي مقاومتي است


وزير اطلاعات:مدير دولتي «دوتابعيتي» نداريم


اخبار


 ظريف:مهمترين موضوع سياست خارجي اجراي برجام بود 

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه در حاشيه اخرين نشست هيات دولت در سال 95 در گفت و گو با خبرنگاران، ‘ مهمترين موضوع سياست خارجي ايران ‘ در سال 95 را ‘ اجراي برجام’ عنوان کرد و گفت: امسال، سالي پرکار براي سياست خارجي کشور بود.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، محمدجواد ظريف در جمع خبرنگاران درباره مهمترين عملکرد وزارت امور خارجه در يک سال گذشته افزود:سال 95 سالي بسيار پرکار براي وزارت امورخارجه بود، گفت: من 57 سفر داشتم که بيشتر اين سفرها به کشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريکاي لاتين بود و همواره گفته ايم که بايد سياست خارجي يک سياست همه جانبه نگر باشد.

ظريف تصريح کرد: بايد در نگرش همه جانبه به سياست خارجي، کشورهاي همسايه و مسلمان و کشورهايي که داراي ديدگاه مشابه و همسو هستند، در رفت و آمدهاي سياسي ما مدنظر قرار گيرد.

وي ادامه داد: بيش از سفرهاي من، هيات هاي مختلف عالي رتبه سياسي به ايران آمدند. بيش از 84 سفر هيات سياسي به ايران را داشته ايم و تعداد زيادي از هيات هاي اقتصادي به کشورمان آمدند و در مجموع سال پرکاري براي سياست خارجي کشورمان بود.

وزير خارجه مهمترين موضوعاتي که سياست خارجي در سال گذشته با آن روبرو بود را اجراي برجام دانست و تصريح کرد: همانطور که بارها گفته شده ما براي اجراي برجام زمان زيادي را صرف کرده ايم به دليل اينکه اين واقعيت وجود داشت که بدعهدي هاي آمريکا براي ما قابل پيش بيني بود.

وي خاطر نشان کرد: ضرورت ايجاد مي کرد که براي گرفتن حق و هريک از حقوقمان که بر روي کاغذ آنها را گرفته بوديم و با اجرايي شدن برجام، آمريکايي ها روي کاغذ انجام داده بودند، اقدام و فشار بياوريم و در صحنه ديپلماتيک حضور داشته باشيم.

ظريف اظهار داشت: بطور مثال ديديم که 9 ماه طول کشيد که آمريکايي ها را به اين نقطه برسانيم که مجوز فروش هواپيما به ايران صادر کنند و همين مقدار شايد کمتر يا بيشتر طول کشيد که تضمين بيمه هاي ما بتوانند از سقف لازم برخوردار باشند.

وي افزود: با تلاش بسيار خوبي که در صنعت نفت صورت گرفت در اين حوزه توانستيم هم از نظر فني و هم از نظر بين المللي سهم خود را از بازار نفت بگيريم و حتي قيمت را هم حفظ کنيم و در اين زمينه مرهون ديپلماسي نفتي برادرانمان در وزارت نفت هستيم.

رييس دستگاه ديپلماسي کشور خاطر نشان کرد: در دي ماه سال گذشته حدود يک ميليون بشکه نفت زير 30 دلار مي فروختيم و امروز دو ميليون و 800 هزار بشکه نفت فرآورده با قيمت بالاي 50 دلار مي فروشيم که اين توفيق بسيار زيادي براي جمهوري اسلامي است.


 رييس جمهور:با وحدت، اتحاد و همبستگي مي‌توانيم به اهداف بلند خود دست پيدا کنيم 

رئيس‌جمهور با اعلام اينکه سال 95 سال بسياري از گشايش‌ها بود، اظهار اميدواري کرد که در سال 96 اين گشايش‌ها ادامه پيدا کند.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در حاشيه آخرين جلسه هيئت دولت در سال 95 در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: خدا را شکر مي‌کنيم که در روزهاي پاياني سال 95 به خاطر الطاف بي‌کرانش مي توانيم در خدمت مردم ايران باشيم. امسال سال بسياري از گشايش ها بود که اميدواريم بتوانيم در سال آينده اين راه را ادامه دهيم.

وي ادامه داد: امسال خداوند به ما امنيتي ارزاني کرد که توانستيم قدم هايي با حمايت و کمک مردم برداريم.

روحاني با اشاره به دستاوردهاي دولت در سال 95 يادآور شد: امسال با خودکفايي در گندم، تحولات در زمينه انرژي، توليدات نفت و گاز و صادرات نفت خام و ميعانات گازي توانستيم عقب‌ماندگي‌هاي گذشته را پشت سر بگذاريم. ما در توليد گاز، مواد غذايي و کشاورزي رشد خوبي داشتيم و در حمل و نقل ريلي،‌ جاده‌اي و ناوگان هوايي قدم‌هايي به پيش برداشتيم. در زمينه منابع آبي، سدها و نيروگاه‌هاي جديدي اضافه کرديم و در مجموع در زمينه زيرساخت‌هاي اقتصادي و توليد حرکت مثبتي داشتيم.

روحاني اضافه کرد: سالي که گذرانديم سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل بود که برنامه‌ريزي‌ها و طرح‌هاي بلند و کوتاه‌مدتي که در اين زمينه انجام شده گزارش داده خواهد شد. اتکاي ما به نفت کمتر و به ماليات بيشتر شده و صادرات به واردات فزوني گرفته و قدم‌هاي خوبي در رشد برداشته‌ايم. در صادرات نفت جايگاه گذشته‌ را به دست آورديم و در حمل و نقل مي‌توانيم مشکلات را پشت سر بگذاريم.

وي افزود: در بخش نفت قدم‌هاي اوليه برداشته شده و در بخش بانکي گشايش‌ها امسال نسبت به پارسال بيشتر شده است . اينها نشانه اين است که در اقتصاد مقاومتي اقدامات خوبي داشته‌ايم. البته اقتصاد مقاومتي اختصاص به سال 95 ندارد و به عنوان يک سياست کلي پيش رويمان و يک برنامه هميشگي است تا به اهدافمان دست پيدا کنيم.

رئيس جمهور با اشاره به امنيت موجود در جامعه خاطرنشان کرد: امسال در امنيت و آرامش که هدف مهمي براي دولت و نظام ما بوده توانستيم کشور را از معضلاتي که منطقه گرفتار آن است مصون بداريم. نيروهاي امنيتي و نظامي تلاش زيادي کردند و به آنها دست مريزاد مي‌گوييم و اين راه را براي امنيت بيشتر ادامه مي‌دهيم.

وي همچنين بيان کرد. در مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي قدم‌هاي خوبي برداشته شده و مقام معظم رهبري اهتمام ويژه‌اي در اين زمينه داشته‌اند و در محضرشان جلساتي برگزار شد و معاون اجتماعي وزارت کشور به سازمان تبديل شد که طبق همان جلسات بود.شوراي اجتماعي به رياست رئيس جمهور هم شروع به کار کرد و آمارها نشان مي‌دهد موفقيت‌هاي خوبي در اين زمينه داشتيم. گرچه هنوز راه زيادي در پيش داريم.

روحاني در ادامه اظهار اميدواري کرد که سال آينده سال پر خير و برکتي براي مردم ايران باشد و گفت: سالي که در پيش داريم سال نکويي است که با ميلاد حضرت فاطمه (س) آغاز مي‌شود. حضرت فاطمه (س) سبک زندگي را به ما آموخته و مبارزه با انحرافات را نشان مي‌دهد. از طرفي زندگي ايشان نشان مي دهد که يک بانوي جوان چطور مي‌تواند به چنين منزلتي برسد. بايد به همه مادران و زنان به خاطر روز زن و مادر تبريک بگوييم.

وي اضافه کرد: ما بايد بتوانيم در زمينه خدمات بانوان موفقيت‌هايي به دست بياوريم. دولت قدم‌هاي خوبي در اين زمينه برداشته و بانوان ما همپاي مردان در زمينه‌هاي علمي و فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي حرکت مي‌کنند. تبعيض‌هاي جنسيتي از قرن‌هاي پيش وجود داشته که بايد جبران شود. بانوان در اين سال‌ها در مديريت بوده‌اند که حضورشان بايد بيشتر شود و از وظايف دولت اين است که اين گام را ادامه دهد.

رئيس جمهور با بيان اينکه در عيد نوروز صله رحم کار مهمي است که انجام مي‌شود، گفت: صله رحم موجب غرابت بين انسان‌ها مي‌شود. اميدواريم سال جديد سال دوستي و برادري باشد و کينه‌ها را کنار بگذاريم و به فکر تفرقه، انشقاق و مسائل جناحي نبوده و دنبال منافع و مصالح ملي، امنيت ملي و وحدت و برابري باشيم.

روحاني تأکيد کرد: در عيد نوروز بايد اخلاق، رفتار و روابطمان را نو کنيم. سال جديد بايد سال انسجام بيشتر اجتماعي باشد زيرا ما با وحدت، اتحاد و همبستگي مي‌توانيم به اهداف بلند خود دست پيدا کنيم.

رئيس دولت يازدهم با اشاره به اينکه اقدامات خوبي توسط دستگاه‌هاي مختلف براي ارايه خدمات به مسافران نوروزي انجام شده است، اظهار کرد: امکانات جديد از جمله راه‌ها و تونل‌هاي جديدي ايجاد شده است و دولت مسير براي رفاه بيشتر مردم در زمينه حمل و نقل را دنبال مي‌کند.

روحاني همچنين گفت:‌ بايد در تعطيلات نوروز مراقب محيط زيست باشيم و اين سال را با رفتار خوب با محيط زيست آغاز کنيم. در سال گذشته مشکلاتي به دليل عدم احتياط و عدم مراقبت از قانون رخ داد که پديده ريزگردها در استان خوزستان و سيل و سرما در استان‌هاي ديگر نمونه آن بود. اميدواريم در سال جديد شاهد چنين حوادث غمباري نباشيم و سال جديد را با نشاط آغاز کنيم و شاهد شکوفايي در همه زمينه‌ها باشيم.

رئيس جمهور همچنين تصريح کرد: در سالي که گذشت مردم در همه زمينه‌ها از جمله اقتصادي، اجتماعي و امنيتي کنار دولت بودند و ان‌شاءالله در سال جديد هم با تلاش انسجام و وحدت بيشتر شاهد رشد و شکوفايي بيشتر اقتصادي خواهيم بود و براي حل مشکلات اجتماعي تلاش بيشتري مي‌کنيم.

روحاني با بيان اينکه اميدواريم سال 96،‌ سال خوشبختي و سعادت براي کل ايرانيان باشد گفت: از اعضاي دولت و همه مسئولان دولتي در سراسر کشور بابت زحماتي که کشيده‌اند تشکر مي‌کنم. همچنين از رسانه‌ها هم تشکر مي‌کنم. رسانه‌ها تلاش زيادي کردند تا مسائل سياسي، تحليلي و خبري را به گوش مردم برسانند. حضور رسانه‌ها در سال آينده براي ما اهميت دارد. رسانه‌ها در هر امري براي پيشرفت بايد پيشتاز باشند و با تحليل و خبررساني دقيق به منافع ملي کمک کنند.


 نهاونديان در جمع خبرنگاران:اولويت دولت در سال آينده دنبال کردن سياست‌هاي اقتصادي مقاومتي است 

رييس دفتر رييس جمهور گفت: سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي راه‌حل‌هاي شفابخشي را ارائه مي‌کند. از اين رو اولويت ما در سال آينده دنبال کردن سياست‌هاي اقتصادي مقاومتي است.

به گزارش ايلنا، محمد نهاونديان در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران گفت: ما در سالجاري شاهد يک رشد بسيار مطلوب بوده‌ايم. همه خانوارها و فعالاني که دراين بخش‌ها بوده‌اند به طور ملموس آن را لمس کرده‌اند که اکثر آن از باب درآمدهاي نفتي بوده که نسبت به گذشته قابل قياس نبوده است. در بخشي از زمينه‌ها مردم منتفع بوده‌اند. مانند بخش سلامت که رضايتمندي را مي‌توان در اعماق روستاها و سايرشهرهاي غير از پايتخت احساس کرد.

رييس دفتر رييس جمهور خاطرنشان کرد: عزت ملي و استغناء کشور با مثبت شدن طراز تجاري که آرزوي ديرين همه دولتمردان بود محقق شد. مي‌دانيد که استقلال سياسي ضامني مانند استقلال اقتصادي مي‌خواهد. اميدوارم زماني برسد که صادرات غير نفتي ما بيشتر از صادرات نفتي باشد. او ادامه داد: امسال شاهد بوديم که به دنبال سال گذشته از باب کار ريشه‌اي در اصلاح ساختار اقتصاد اقدامات خوبي صورت گرفت. سياست اقتصاد مقاومتي يک انسجام ايجاد کرده که ما بتوانيم توليد ملي را تربيت کنيم.

نهاونديان افزود: به حمد خدا امسال ما در بخش کشاورزي مثلاً گندم نه فقط اينکه نياز داخلي را برآورده کرده‌ايم بلکه به صادرکننده گندم نيز تبديل شده‌ايم و در بقيه اقلام کشاورزي نيز ميزان واردات کم شده و توليد افزايش يافته است.

او همچنين گفت: در حوزه‌هاي ديگر نيز اين خودکفايي سرايت کرده است. مثلاً در بخش حمل و نقل گشايش‌هاي فراواني صورت گرفته و امروز مي‌بينيم ميلياردها خرجي که هموطنانمان درکشورهاي ديگر مي‌کردند با گسترش حمل و نقل هوايي در داخل کشور صورت مي‌گيرد.

رئيس دفتر رياست جمهوري تاکيد کرد: شهرهاي ما تبديل به مراکز گردشگري شده و شاهد هستيم سرمايه‌گذاري‌هاي بسياري در اين امر صورت گرفته است.


 وزير اطلاعات:مدير دولتي «دوتابعيتي» نداريم 

وزير اطلاعات گفت: بر اساس تحقيقاتي که کارشناسان ما به عمل آورده اند، در کشورمان هيچ مدير دولتي دو تابعيتي نداريم و نمي شناسيم.

به گزارش مهر به نقل از صدا و سيما، حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمود علوي با حضور در برنامه شبکه دو سيما، اظهار داشت: در سال هاي اخير شاهد انفجارهايي در کشورهاي مختلف و اقدامات تروريستي در کشورهاي اروپايي بوديم.

وي ادامه داد: اين امنيت از يک سو حاصل همدلي و تعاون دستگاه هاي موثر بر امنيت از جمله سپاه و بسيج ، نيروي انتظامي، قوه قضاييه و مديريت سياسي کشور ، وزارت کشور ، استانداري ها ، فرمانداري ها و همچنين ستادهاي بالا دست مانند شوراي عالي امنيت ملي و امنيت کشور، ستاد کل نيروهاي مسلح و وزارت دفاع بود.

ايران در امنيت بي بديل است

علوي افزود: اينها عناصري هستند که به نوبه خودشان در برقراري امنيت اثر گذارند و طبيعي است که نقش وزارت اطلاعات در مقابله با اقدامات تروريست ها ، اشراف اطلاعاتي و ضربه به موقع بر آن ها بسيار بي بديل است و قانون هم اين وزارت را به عنوان مادر جامع اطلاعاتي شناسايي کرده است.

وي گفت: در سال 1395 هماهنگي ميان اين دستگاه ها در سطح بالايي بوده است به گونه اي که رضايت مقام معظم رهبري، رياست جمهوري و مسئولان کشور را به همراه داشته و مردم هم در اين سال بوي باروت را استشمام نکردند به غير از امشب که شب چهارشنبه سوري است .

وزير اطلاعات افزود: وقتي مردم احساس کرامت مي کنند عملا کارهايي را که با شخصيت آنها منافات دارد مرتکب نمي شوند.

حجت الاسلام والمسلمين علوي ادامه داد: در سال هاي قبل مردم احساس مي کردند منعيات از ترقه و آتش بازي به آنها تحميل مي شود اما در سال هاي اخير چون به مردم شخصيت داده شده و از آنها خواسته شده است که رعايت کنند به اين علت است که سال به سال آمار و ميزان حوادث آتش بازي رو به کاهش بوده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه مديران دو تابعيتي در بين مديران دولتي نمي شناسيم، افزود : حتي پيش تر هم خواسته بوديم که اگر کسي مدير دو تابعيتي مي شناسد به ما معرفي کند ، حتي يک مورد هم به ما معرفي نشد، تنها يک فرد را مي شناختيم که بسيار مومن و متدين و فرهيخته و داماد يکي از شخصيت هاي ارزشمند کشور بود ولي چون دو تابعيتي بود ناگزير از مسئوليتش استعفا داد اما به غير ايشان مورد ديگري نمي شناختيم و نمي دانم چرا دوباره اين موضوع مطرح مي شود.

حجت الاسلام والمسلمين علوي ادامه داد : برادر عزيزم آقاي حجت الاسلام و المسلمين منتظري دادستان محترم کل کشور نامه اي را براي ما فرستادند و اسم 16 نفر از افراد را ذکر کردند که از مديران دو تابعيتي هستند ، ما آن را براي بررسي به بخش کارشناسي کشور فرستاديم ، بعد از بررسي ها معلوم شد از اين تعداد 2 نفرشان گرين کارت دارند.

وي افزود: همانطور که مي دانيد گرين کارت، تابعيت نيست و فقط يک اقامت 10 ساله است که با گذرنامه ايراني تردد مي کنند البته آقاي منتظري هم در نامه شان قيد کرده بودند که اين افراد منعي براي تصدي مسئوليتشان ندارند .

علوي گفت: به دليل حساسيت، به کساني که در حين مسئوليت دنبال کسب اقامت بودند را اعلام کرديم که يا بايد پيگيري اقامت را رها کنند يا مسئوليت را.

وزير اطلاعات افزود: افرادي هم بودند که پيگيري اقامت را رها کردند و عده اي هم اقامت را پيگيري و مسئوليت را رها کردند.

حجت الاسلام والمسلمين علوي اضافه کرد: از اين دو نفر گرين کارتي هم ، يکي بود که چندين سال بود گرين کارتش منقضي شده و ديگر اعتبار نداشت و ديگري هم با وجود اينکه سابقه مديريت دولتي داشته اما در حال حاضر بانشسته است و در خارج از کشور زندگي مي کند.

وي گفت: يکي از اين 16 نفر که ذکر شده اصلا تابعيت مضاعف ندارد ، 5 نفر از اينها تابعيت مضاعف دارند اما در هيچ يک از سازمانها و دستگاه هاي دولتي مسئولتي ندارند و در بخش خصوصي فعالند که اين هم منعي ندارد .

علوي اشاره کرد: حتي خارجي ها هم مي توانند در بخش خصوصي تا 49 درصد سرمايه گذاري کنند .

وي گفت: 4 نفر از اين افراد هم با آگاهي وزارت اطلاعات ، تابعيت مضاعف دارند ولي هيچ گونه مسئوليتي در مديريت دولتي ندارند و به دستگاه هاي دولتي مشاوره مي دادند.

حجت الاسلام والمسلمين علوي تاکيد کرد: بر اساس تحقيقاتي که کارشناسان ما به عمل آورده اند، در کشورمان هيچ مدير دولتي دو تابعيتي را نداريم و نمي شناسيم.

وزير اطلاعات با بيان اينکه نبايد نسبت به همه 2تابعيتي ها نگاه بدبينانه داشته باشيم، گفت: برخي از اين دو تابعيتي ها دل به ايران بسته اند و مهر کشور را در دل مي پرورانند و از سرمايه هاي کشورمان محسوب مي شوند مانند پروفسور سميعي که يکي از سرمايه هاي بي بديل کشور است.

وي افزود: در جايي نوشته بودند که به اين افراد بايد گفت ؛ مديران بي وطن !! اين افراد چون دو تابعيتي هستند بايد بگوييم بي وطن ؟

وزير اطلاعات با اشاره به اينکه وزارت اطلاعات همواره با مفاسد اقتصادي مبارزه کرده است، افزود: اين دولت هم در اين زمينه موفقيت هاي زيادي داشته و مفاسد اقتصادي زيادي را کشف کرده است.

حجت الاسلام والمسلمين سيد محمود علوي در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما افزود: بر اساس گزارش آقاي سراج رئيس سازمان بازرسي کل کشور، اکنون طبق قضاوت سازمان شفاف سازي، ايران در ده سال گذشته بهترين وضعيت را در مبارزه با مفاسد اقتصادي داشته و ميزان اين مفاسد کاهش داشته است.

حجت الاسلام والمسلمين علوي با اشاره به اينکه يکي از موارد، موضوع 8 هزار ميليارد تومان از صندوق فرهنگيان و صندوق سرمايه است، گفت: وزارت اطلاعات اين موضوع را کشف و متوقف کرده است اما اين موضوع مربوط به اکنون نيست.

وي ادامه داد: يکي از ائمه جمعه اين موضوع را در مراسم نمازجمعه مطرح کرد که "8 هزار ميليارد تومان پول فرهنگيان را خوردند" در حالي که اين رقم 8 هزار ميليارد تومان نيست بلکه 6 هزار و 800 ميليارد تومان است و اصل پول هم حدود 2 تا 3 هزار ميليارد تومان و بقيه، سود و جريمه ديرکرد آن است.

وزير اطلاعات افزود: عمده اين پول از سال هاي 85 و 86 آغاز شد و تا سال 93 ادامه يافت که آن را کشف و متوقف کرديم.

حجت الاسلام والمسلمين علوي گفت: بيش از دو سوم اين پول مربوط به قبل از دولت يازدهم است.

وي افزود: براي بازگشت حق فرهنگيان، موضوع از طريق بگير و ببند حل نکرديم بلکه با راهکارهاي عقلايي، افراد را وادار کرديم پول فرهنگيان را برگردانند.

علوي ادامه داد: تا کنون بيش از 800 ميليارد تومان را به صندوق فرهنگيان برگردانديم و در حال اقداماتي هستيم تا بقيه آن هم برگردد.

وزير اطلاعات گفت: پس از کشف اين فساد اقتصادي، براي جلوگيري از آسيب ديدن اعتماد مردم ترجيح داديم درباره آن سخني نگوييم اما شخصي همه اين موضوع را به دولت يازدهم ربط داد در حالي که شروع اين فساد در دولت يازدهم نبود و کشف آن در اين دولت بود.

وي افزود: اگر اين موضوعات را مطرح کنيم مي گويند چرا از گذشته سياه نمايي مي کنيد و اگر مطرح نکنيم آن را در کاسه ما مي گذارند.

روحاني گفت بر نزديکترين اطرافيان من هم نظارت کن

علوي گفت: رئيس جمهور از همان روز اول به من گفت بر نزديکترين اطرافيان من تا همه مسئولان نظارت کن و نسبت به فساد ذره اي مسامحه نکن و ما هم اين گونه عمل کرديم و کشفيات زياد فساد هم به اين علت است.

وزير اطلاعات در پاسخ به اين پرسش که آيا قانون به شما اجازه مي دهد که موارد فساد اين چنيني را اطلاع رساني نکنيد؟ گفت: مصلحت انديشي ايجاب مي کند وقتي بيان يک مطلب تأثيري در حل آن ندارد اما به سرمايه اجتماعي نظام آسيب مي رساند و اعتماد مردم را نسبت به کليت نظام سلب مي کند بايد اين محاسبه را انجام دهيم و از اطلاع رساني که نفعي براي نظام ندارد خودداري کنيم.

حجت الاسلام والمسلمين علوي با اشاره به اينکه دادگاه ها با وزارت اطلاعات متفاوت هستند، افزود: در مرحله اطلاعاتي کار، نهايي نشده اما در دادگاه نهايي مي شود همچنين بر اساس قانون اساسي، جرم متهم را تا زماني که ثابت نشده نمي توان مطرح کرد.

وزير اطلاعات گفت: زماني که اطلاعات و ادله ما براي اثبات جرمي محکمه پسند باشد آن پرونده را به دستگاه قضايي ارجاع مي دهيم.

علوي افزود: وزارت اطلاعات با دستگاه قضايي و با همه دستگاه هايي که به نوعي در عرصه امنيت و سلامت اقتصاد اثرگذار هستند روابط حسنه دارد و اين همدلي با هدايت هاي مقام معظم رهبري به اين نتيجه امنيت بي بديل رسيد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه مقام معظم رهبري بر روي اقتصاد درون زا و برون نگر تأکيد دارند، گفت: دولت در عرصه اقتصاد مقاومتي گام هايي را برداشته که در بسياري از زمينه ها نياز ما را به خارج از کشور کاهش داده است.

علوي افزود: تا سال 92، هفت ميليارد دلار کالاهاي استراتژيک کشاورزي مانند گندم، جو، ذرت و امثال آن را وارد مي کرديم اما در اين مدت توانستيم از اين مقدار به ميزان 4 ميليارد دلار در داخل کشور توليد کنيم و اکنون در حدود 3 ميليارد و 500 هزار دلار واردات داريم.

وي گفت: وزارت اطلاعات مسئول مبارزه با قاچاق کالا نيست اما با اين حال با اين موضوع مبارزه مي کند.

علوي ادامه داد: کار اصلي ما اين است که در زمينه کار دولت روي اقتصاد مقاومتي اشراف داشته باشيم و به مقام معظم رهبري و مقام هاي دولتي اطلاع رساني کنيم.

وزير اطلاعات گفت: اشراف اطلاعاتي و اطلاع رساني وزارت اطلاعات به مقامات در زمينه اعداد و ارقام براي دستگاه ها و مقامات کشور، اطمينان بخش است زيرا اين وزارت در اين باره منافعي ندارد تا بخواهد ارقام ساختگي را ارائه کند.

علوي افزود: تا زماني که بازار و تقاضا وجود داشته باشد و از طريق راهکارهاي قانوني به اين تقاضا پاسخ داده نشود و کالا از راه قاچاق با قيمت کمتر و از طريق قانون با قيمت بالاتر عرضه شود طبيعي است افراد متمايل به قيمت کمتر هستند.

وزير اطلاعات گفت: دولت بايد کاري کند تا قاچاق، صرفه اقتصادي نداشته باشد.


 اخبار 

تشکر قاليباف از لاريجاني

شهردار تهران در نامه‌اي خطاب به رييس مجلس شوراي اسلامي از نمايندگان مجلس بابت به‌خاطر عدم تصويب طرح تحقيق و تفحص از شهرداري تهران تشکر و تقدير کرد.

به گزارش ايلنا، محمدباقر قاليباف در نامه‌اي خطاب به علي لاريجاني از نمايندگان مجلس به‌خاطر عدم تصويب طرح تحقيق و تفحص از شهرداري تهران تشکر کرد.

در متن اين نامه آمده: بي‌ترديد مجلس در رأس امور و نظارت نمايندگان بر عملکرد همه نهاد‌ها حق قانوني آنان است که مي‌تواند به اصلاح هرچه بيشتر کار‌ها و خدمت‌رساني هرچه بهتر به مردمي بيانجامد که امام راحل (ره) به حق آنان را بهترين خلق خدا ناميد.

ما با همه وجود به اين حقيقت باور داريم و به‌رغم آن‌که مورد محبت و اعتماد مجلس قرار گرفته‌ايم، آمادگي خود را براي دريافت نظرها، انتقاد‌ها و پاسخگويي به سئوال‌ها اعلام مي‌کنيم و مثل گذشته تعامل با نمايندگان مردم را بخشي از وظيفه ملي و مايه افتخار خود مي‌دانيم.

پايه حقوق کارگران
930 هزار تومان شد

با تصويب شوراي عالي کار در آخرين جلسه دستمزد سال 1395، حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار از 812 هزار تومان به 930 هزار تومان افزايش يافت. به گزارش ايسنا، اعضاي شوراي عالي کار در طولاني‌ترين نشست تعيين مزد، که به رياست علي ربيعي - وزير کار- برگزار شد، پس از ثبت 13 ساعت چانه‌زني مداوم و مذاکرات فشرده‌ي مزدي، سرانجام حداقل دستمزد سال آينده‌ي ميليون‌ها کارگر ايراني و مشمول قانون کار چشم انتظار را، مشخص کردند. بر اين اساس، از فروردين سال آينده(1396)، حداقل دستمزد کارگران در فيش حقوقي با افزايش 14/5 درصدي اعمال خواهد شد. افزايش 12 درصدي ساير سطوح مزدي براي حداقل‌بگيران به‌اضافه‌ي روزانه 6768 ريال، از ديگر مصوبات اين جلسه بود. بر اين اساس، حداقل دستمزد روزانه از 270 هزار و 722 ريال در سال‌جاري به 310 هزار ريال در سال 1396 افزايش پيدا کرد. مصوبه‌ي افزايش 14/5 درصدي دستمزد سال 1396 طي روزهاي آينده براي اجراء به ادارات کل کار و واحدهاي مشمول قانون کار ابلاغ خواهد شد.

دفترچه بيمه تامين اجتماعي
حذف شد

دفترچه بيمه تامين اجتماعي در مراکز ملکي اين سازمان ، طي مراسمي در بيمارستان شهيد معيري و با حضور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي رسما ، حذف شد. به گزارش ايرنا، بيمه شدگان تامين اجتماعي از اين پس در تمام مراکز درماني و بيمارستاني اين سازمان بدون در دست داشتن دفترچه درماني و فقط با يک کارت ملي مي توانند خدمات ، دريافت کنند.

همچنين ديگر نيازي به داشتن دفترچه براي نسخه نويسي پزشکان نيست چون اين خدمات به صورت الکترونيکي به بيماران ارائه مي شود و پزشکان نيز نسخه الکترونيکي براي بيماران تجويز مي کنند.

براي حذف دفترچه ها در مراکز ملکي سازمان تامين اجتماعي زيرساخت هاي لازم فراهم شده است و به همين منظور تمام حدود 42 ميليون بيمه شده سازمان تامين اجتماعي داراي پرونده الکترونيکي هستند.

پروژه حذف دفترچه ها در مراکز درماني سازمان تامين اجتماعي از حدود 2 سال گذشته کليد خورد و براي نخستين بار در استان يزد و آن هم براي بيماران خاص در آبان سال 94 آغاز شد. به همين منظور در سال 95 نيز برنامه ريزي براي حذف اين دفترچه ها در تمام مراکز درماني سازمان تامين اجتماعي با تامين زيرساخت ها انجام و جشن آن هم برگزار شد. از اين پس بيمه شدگان و مستمري بگيران و بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي مي توانند تنها با استفاده از کد ملي در تمامي مراکز ملکي اين سازمان خدمات درماني دريافت کنند.

به گزارش ايرنا، علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، سيدتقي نوربخش، مديرعامل سازمان تامين اجتماعي، سلمان خدادادي، رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي و علي نوبخت رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس از جمله شرکت کنندگان اين مراسم بودند که از نحوه اجراي حذف دفترچه ها در بيمارستان ها و مراکز درماني اين سازمان بازديد کردند.


 
صفحه اول
خبر
صنعت، معدن و تجارت
بازار سرمايه
کشاورزي
بورس
نفت و انرژي
خودرو